Nekad je nužno odabrati stranu

Trumpova svađa sa šefovima EU svakim danom sve više eskalira; što to znači za NATO summit koji se približava?

Ovih dana američki predsjednik optužio ih je da ne ispunjavaju svoje obveze

Kao i obično, njemačka kancelarka Angela Merkel nema vremena za ispade Donalda Trumpa. Jučer je objavila znakovitu fotografiju na svojem Instagram profilu, na kojoj su svjetski lideri okupljeni oko nje i Trumpa, a na kojoj se čini kao da ga, poput majke, kori za zločesto ponašanje. Nije trebalo baš proći previše vremena, reddit, točnije /r/photoshopbattles, uhvatili su se slike i složili par montaža koje su nas oduševile.
FOTO: @bundeskanzlerin/Instagram

Neposredno uoči sastanka na vrhu članica NATO pakta koji se treba održati 11. i 12. srpnja, američki predsjednik Donald Trump žestoko se okomio na svoje saveznike. U pismu koje je poslao predsjednicima vlada ili država većine članica NATO-a, među kojima su Angela Merkel iz Njemačke, Justine Trudeau iz Kanade, Erne Solberg iz Norveške i Charles Michel iz Belgije, upozorio ih je kako Sjedinjene Američke Države sve više gube strpljenje zbog njihovog premalog ulaganja u obranu.

Trump je optužio saveznike u NATO-u da ne ispunjavaju obveze koje su prihvatili na summitu u Walesu 2014. da će sve zemlje povećati vojni budžet na 2 posto bruto domaćeg proizvoda. Gnjevni Trump napisao je Angeli Merkel kako njegovu zemlju sve se više frustrira činjenica da neki saveznici nisu povećali vojne budžete kako su obećali, dok SAD troše sve više sredstava za europsku obranu. Također je upozorio da Njemačka svojim kršenjem dogovora daje loš primjer drugim državama koju u Berlinu vide uzor u svemu, pa i neispunjavanju obveza.

Trump prijeti povlačenjem američke vojske iz Europe

Trump je istaknuo kako je za SAD neprihvatljivo da je ekonomska situacija u Europi jako dobra, da su izazovi koje predstavlja Rusija sve veći, a da se europske članice NATO-a ne pridržavaju postignutih dogovora. Zbog toga što teret obrane nije ravnomjerno raspoređen SAD, istaknuo je Trump, razmišljaju o povlačenju američkih vojnika iz Europe i svijeta. Nema sumnje da je pri tomu najprije ciljao na Njemačku u kojoj je stacionirano oko 35.000 američkih vojnika.

Čak je i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, koji se trudi održati transatlantske veze, priznao kako “postoje neslaganja između europskih saveznika i SAD-a o pitanjima poput trgovine, iranskog nuklearnog sporazuma ili klimatskih promjena. To se nažalost ne može zanijekati”.

Na sastanku s premijerom Nizozemske Markom Rutteom, predsjednik Trump okomio se i na Svjetsku trgovinsku organizaciju WTO za koju je ustvrdio da zlostavlja SAD: “Nadam se da će se to ponašanje promijeniti jer su se do sada ponašali vrlo loše. Ako se to ne promijeni nešto ćemo poduzeti. Želim reći da očekujemo poštene i fer trgovinske dogovore za naše porezne obveznike, za naše radnike i poljoprivrednike.”

Za Trumpa je Europska unija jednako zla kao i Kina

Istodobno Donald Trump je otišao i korak dalje kad je u pitanju Europska unija. Odgovarajući Komisiji EU da će, kao odgovor na Trumpove carine, morati uvesti poreze na američke proizvode koji će iznositi 290 milijardi dolara, Trump je odgovorio kako je EU strukturirana tako da iskorištava SAD.

“Europska unija čini se podjednako zlom kao i Kina, samo što je manja”, izjavio je Trump za Fox News, omiljeni desničarski televizijski kanal. “Europljani su prošle godine imali trgovinski suficit s SAD-om od 151 milijardu dolara, a istodobno mi trošimo cijelo bogatstvo kroz NATO da ih zaštitimo. Strašno je što nam rade. Svi na neki način volimo Europsku uniju, ali te zemlje postupaju s nama vrlo loše i nepravedno”.

Nešto ranije Donald Trump predložio je francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu da njegova zemlja, poput Velike Britanije, izađe iz Europske unije, a u zamjenu je ponudio bilateralni trgovinski sporazum, koji bi za Pariz bio puno povoljniji od onoga što SAD nudi Bruxellesu. Tu skandaloznu ponudu Donald Trump iznio je francuskom predsjedniku za privatnog sastanaka u Bijeloj kući krajem travnja.

Nova američka doktrina: SAD ima samo neprijatelje

Washington Post izvijestio je kako je Trump ležerno upitao Macrona: “Zašto ne napustite Europsku uniju?”, kao da je riječ o pozivu na večeru, a ne pokušaju da se uništi EU, jednu od najvažnijih svjetskih političko-gospodarskih institucija.

Premda Bijela kuća ni Elysée Palace nisu komentirale to izvješće, nema dvojbe da je Trump iznio takvu ponudu jer je ona potpuno u skladu s njegovom vanjsko političkom strategijom America first, koja podrazumijeva da je saveznicima jednako kao i protivnici, jedini cilj da iskorištavaju SAD-a. Slijedom toga u Washingtonu je razrađena doktrina prema kojoj za SAD nema “prijatelja, već ima samo neprijatelja”.

Šefovi EU zabrinuti zbog susreta Trumpa i Putina

A koliko ta doktrina izaziva podozrenja i kod najlojalnih saveznika pokazuje otvorena zabrinutost najviših dužnosnika EU, ali i Velike Britanije zbog odluke predsjednika Trumpa da se sastane s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. U Londonu i Bruxellesu, naime, ne kriju bojazan da bi dva moćnika mogla sklopiti neke dogovore na izravnu štetu Velike Britanije i EU. Pri tomu upozoravaju kako valja imati na umu da je ruskom i američkom predsjedniku cilj da razbiju EU koja jednima i drugima predstavlja prepreku u ostvarivanju svjetske dominacije.

Zbog svega toga ne čudi da je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izjavio je kako se EU, zbog politike Bijele kuće, mora pripremiti za najgoru situaciju “jer trgovinski znači ujedno i politički rat”. Posljednjih tjedana u Bruxellesu se govori o Trumpu na isti način kao o Putinu: obojica, naime, svoju politiku spram EU grade na taktici zastrašivanja i prijetnji. Tusk je razočarano zaključio da bi EU trebala biti zahvalna Trumpu jer se oslobodila svih iluzija i zabluda o Washingtonu. Tako je Bruxelles suočen s dva iznimno ozbiljna izazova: s migrantskom krizom te otvorenim neprijateljstvom predsjednika Donalda Trumpa.

Uništavanje institucija koje su prepreka za američku hegemoniju

I dok će EU o sudbini imigranata sama odlučivati, odnosi s SAD-om ovisit će isključivo o volji nepredvidljivog Donalda Trumpa. Da bi se što prije uspostavio američku hegemoniju Trump je odlučio eliminirati s političke i ekonomske scene brojne međunarodne institucije i organizacije za koje drži da su glavne zapreke u ostvarenju tog cilja. Trumpu je jedan od najvećih problema upravo EU koja okuplja 27 država te je iznimno snažna gospodarska i politička sila s kojom nije lako manipulirati. Stoga je Trumpu važan vanjskopolitički cilj razbiti EU kako bi onda svakoj državi pojedinačno lakše nametao američke uvjete političke i ekonomske suradnje.

Otkako je Trump preuzeo dužnost, SAD su se povukle iz Transpacifičkog partnerstva (TPP), iz sporazuma o klimatskim promjenama u Parizu, iz Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih naroda, a najavljeno je da će se uskoro odreći sporazuma s Iranom. Istodobno Trump je do krajnjih je granica zaoštrio odnose s Kanadom i Meksikom kako bi te dvije države prisilio na ponovne pregovore o Sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini (NAFTA).

Ovih dana Trump je zatražio od Saudijske Arabije da poveća proizvodnju za 2 milijuna barela nafte, na što su ostale članice OPEC-a upozorile Rijad da će ga izbaciti iz kartela ako ispuni Trumpov zahtjev. Kako je Saudijska Arabija najvažnija članica OPEC-a njeno isključenje značilo bi i kraj te organizacije, a to je zapravo cilj nove američke politike.

Trump prijeti zabranom uvoza njemačkih automobila u SAD

Trump je također zaprijetio Europskoj uniji da bi članice koje ne pristanu na nove američke trgovinske uvjete te ne smanje tarife na usluge i robu američkih tvrtki, mogle izgubiti pristup američkim tržištima. Čak je najavio da će zabraniti u SAD-u prodaju Mercedes-Benza, Audija, Volkswagena i ostalih njemačkih automobila. Washington Post zaključio je u svom tekstu kako Trump pokušava nanijeti golemu, ali bespotrebnu štetu europskim saveznicima.

Kolumnist Josh Rogin, koji je objavio cijelu priču, zaključio je kako se tempo i zlokobnost Trumpovih napada na saveznike u EU i NATO paktu povećavaju jer američki predsjednik ne vjeruje u te dvije organizacije, kao ni u predanost SAD-a tim institucijama. “Namjerne i prekomjerne akcije kojima se potkopavaju EU i NATO pokušaj su neukusnog uništavanja zajedničke strateške infrastrukture premda se Amerike i Europe trebaju više nego ikad”.

Trump danima intenzivno napada Angelu Merkel

Problemi koje francuski predsjednik Macron ima s Trumpom nisu ništa u odnosu na ono što doživljava njemačka kancelarka Angela Merkel. Posljednjih tjedana Trumpovi napadi na kancelarku dosegnuli su vrhunac i prešli su sve granice diplomatskog fair playa među saveznicima. Trump se čak izravno upleo u unutarnje odnose jer je napisao na Twitteru da se “narod Njemačke okreće protiv svog vodstva zbog njegovog odnosa spram migranata te da to slabi već ozbiljno načetu berlinsku koaliciju”.

Ubrzo je otišao i korak dalje: “Kriminal u Njemačkoj raste za 10 posto, a državni službenici ne žele to priznati. Druge su zemlje još gore. Budi pametna Amerika!” Trump je zaključio kako su Europljani napravili grešku što su prihvatili milijune ljudi, koji su njihovu kulturu znatno izmijenili. “Mi ne želimo da se kroz doseljavanje nama dogodi isto što i Europi.” Kancelarka Angela Merkel odbacila je optužbe da je došlo do porast kriminala zbog dolaska migranata. Na konferenciji za novinare izjavila je da je Ministarstvo unutarnjih poslova nedavno objavilo kriminalističku statistiku koja pokazuje da je kriminal u Njemačkoj između 2016. i 2017. smanjen za 9,6 posto, odnosno za 5,1 posto kad se isključe kaznena djela vezana za imigraciju.

Macron oštro napao Trumpovi politiku prema migrantima

Njemački komentatori odmah su zaključili kako se više ne treba opterećivati američkim predsjednikom budući da su laži sastavni dio svakog prosječnog Trumpovog tweeta. U svađu oko migranata s američkim predsjednikom u pomoć Angeli Merkel skočio je francuski predsjednik Macron. Naime, Trump je donio odluku da se ilegalnim migrantskim obiteljima oduzmu djeca, da se ona smjeste u u granična prihvatilišta, a da o njima vodi skrbi ured za preseljenje izbjeglica. Trump je objasnio da je to jedini moguć način za uspješno suzbijanje ilegalne imigracije. “Kad roditelje optužite za ilegalni ulazak u zemlju, prva stvar koju morate učiniti je da ih odvojite od djece”

Preko glasnogovornika vlade Benjamina Griveauxa, Macron je oštro napao Trumpovu politiku prema migrantima. “Odluka predsjednika Donalda Trumpa da razdvaja roditelje i djecu migranata koji dolaze iz Meksika, pokazuje da SAD i Europa ne dijele isti model civilizacije. Ne želimo da se ono što se događa u SAD-u dogodi i u Europi, jer je jasno da mi ne dijelimo iste vrijednosti”. Zbog toga je Emmanuel Macron nedavno upozorio, jasno aludirajući i na predsjednika Trumpa, da je glavna odgovornost vodećih političara ove generacije “braniti europsku solidarnost protiv populizma, protiv svih oblika populizma, krajnje lijevih i krajnje desnih. Ako se svi povuku iza svojih nacionalnih granica, nećemo uspjeti”.

Trumpu je Angela Merkel najveći politički protivnik

Analitičari procjenjuju da je Trump izabrao Angelu Merkel za svoga glavnog neprijatelja u Europi jer je na čelu jednog od najsnažnijih gospodarstava na svijetu, a nije mu se ni pokušala dodvoravati kao što je to učinio francuski predsjednik Emmanuel Macron. Dakako, dodatni bijes kod Trumpa izaziva i činjenica da je Merkel imala odlične odnose s Barackom Obamom. Na sreću, slaže se većina njemačkih analitičara, osim što su Trumpovi napadi na njemačku vladu besramni, oni su i nepromišljeni: od potpore Bijele kuće desnim populistima i ekstremistima u Njemačkoj najviše koristi imat će upravo Angela Merkel.

Kako bi se obranili od sve žešćih Trumpovih napada Merkel i Macron odlučili su uspostaviti veće jedinstvo i tako ojačati EU. Njemačka kancelarka i francuski predsjednik odlučili su zbog toga ojačati zajedničku vanjsku i obrambenu politiku, provesti reformu privredne i monetarne unije, uspostaviti zajedničku azilantsku politiku, ojačati znanstvenu suradnju u području umjetne inteligencije, uspostaviti europsko Sigurnosno vijeće, odvojiti više novca i ljudstva za zaštitu vanjskih granica EU-a, otvoriti centre za azilante i izvan EU, na primjer, u sjevernoj Africi, pružiti dodatnu potporu članicama EU-a s velikim brojem izbjeglica te donijeti EU budžet do 2021. godine.

Također su najavili da će transformirati europski fond za pomoć posrnulim gospodarstvima od 500 milijardi eura – Europski mehanizam za stabilnost poznat kao ESM stalni fond koji bi mogao ponuditi dugoročne zajmove i kratkoročne kreditne linije članicama EU. Također ,odlučeno je da se izgradi veća i učinkovitija granična straža Europske unije, s dodatnih 10.000 časnika. Kako bi pomogao Angeli Merkel u srazu s protivnicima njene liberalne politike spram izbjeglica, Macron je obećao kako će Francuska uzeti natrag izbjeglice koje su se prvi put prijavile u Francuskoj, ali su kasnije tražile azil u Njemačkoj.