Trumpu i Kimu na summitu u Vijetnamu mogli bi se pridružiti šefovi Južne Koreje i Kine

Tamošnji mediji pišu da bi četvorica državnika mogli potpisati Deklaraciju o završetku Korejskog rata

US President Donald Trump (2nd R) and North Korea's leader Kim Jong Un (2nd L) sign documents as US Secretary of State Mike Pompeo (R) and the North Korean leader's sister Kim Yo Jong (L) look on at a signing ceremony during their historic US-North Korea summit, at the Capella Hotel on Sentosa island in Singapore on June 12, 2018.

Donald Trump and Kim Jong Un became on June 12 the first sitting US and North Korean leaders to meet, shake hands and negotiate to end a decades-old nuclear stand-off. / AFP PHOTO / SAUL LOEB
FOTO: AFP

Obično dobro obaviješteni kineski dnevni list South China Morning Post te utjecajni južnokorejski dnevnik Korea Times objavili su kako postoje velike šanse da se predsjednik Južne Koreje Moon Jae-in i kineski predsjednik Xi Jinping pridruže američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i sjevernokorejskom lideru Kim Jong-unu na njihovom summitu krajem ovog mjeseca u Vijetnamu.

Procjenjuje se da bi četvorica državnika mogli potpisati Deklaraciju o završetku Korejskog rata koji je trajao od 1950. do 1953. godine. Tu mogućnost najavio je sam Kim Jong-un u novogodišnjem govoru, kad je spomenuo multilateralni okvir za potpisivanje sporazuma.

Kina je nedavno izrazila spremnost da se pridruži takvom ugovoru, predsjednik Trump već je kazao kako je spreman potpisati dokument o formalnom okončanju rata, a južnokorejski predsjednik Moon podržao je tu inicijativu, pa sve upućuje da bi zaista moglo doći do potpisivanja zajedničke Deklaracije o završetku rata. Osim toga korejski lideri Moon i Kim složili su se da ugovor o završetku rata potpišu tri ili četiri države kako bi se napokon postigao trajni mir na Korejskom poluotoku.

Umanjivanje značaja Pekinga

Do sada je prepreku predstavljao uvjet Sjeverne Koreje da se kraj rata može proglasiti tek nakon odlaska američkih vojnika iz Južne Koreje. No, Pjongjang je već dao do znanja da više ne inzistira na tom zahtjevu, a vjerojatno je takvo stajalište uskladio s Pekingom. Formalni završetak Korejskog rata bit će glavna tema summita, a do problema bi moglo doći ako SAD zatraži da Deklaraciju potpišu samo Trump i Kim, a ne Xi i Moon.

Na taj način Washington bi pokušao marginalizirati značaj Pekinga, pa je pitanje kako će na to reagirati Kim Jong-un. Inače, Sjeverna Koreja, Kina i SAD potpisnice su primirja kojim je 1953. zaustavljen Korejski rat. Neki analitičari procjenjuju da je ipak malo vjerojatno da će se u tako malo preostalog vremena uspjeti izraditi zajednička deklaracija. Umjesto toga, čini se vjerojatnijim da će Sjeverna Koreja i SAD same proglasiti kraj rata i da će u tom smislu dati zajedničku političku izjavu.

Da se pripreme za summit odvijaju u povoljnoj atmosferi potvrdio je američki državni tajnik Mike Pompeo koji je u srijedu izjavio da sve upućuje da će Sjeverna Koreja uništiti sva svoja nuklearna postrojenja. “Nadamo se da će predsjednik Kim ispuniti svoju obvezu iz Singapura te da će u potpunosti denuklearizirati svoju zemlju.” Pompeo je naveo da su teške ekonomske sankcije koje su nametnute Sjevernoj Koreji prisilile tu zemlju na dramatičan zaokret. “Predsjednik Kim kazao je svojim ljudima da se mora mijenjati smjer te da se sve snage moraju usredotočiti na gospodarski razvoj zemlje. To su njegove riječi, ne moje”, zaključio je Pompeo.

Zašto je Vijetnam izabran za domaćina

Vijetnam je iz više razloga odabran za domaćina drugog kruga razgovora Trumpa i Kim koji će se održati 27. i 28. veljače u glavnom gradu Vijetnama u Hanoju ili lučkom grada Da Nang. Obje te destinacije udaljene su manje od 4.000 kilometara od Pjongjanga pa Kimov zrakoplov može preletjeti tu udaljenost bez slijetanja i dodatnog uzimanja goriva. Kao i Koreja, tako je i Vijetnam prošao kroz devedesetogodišnji krvavi rat s Amerikancima.

U tom ratu koje je trajao od 1955. do 1975. poginulo je nekoliko milijuna Vijetnamaca, zemlja je bila uništena, a ubijeno je i 58.220 Amerikanaca. Okrutnost tog rata zgromila je cijeli svijet te izazvale duboke podjele i sukobe u SAD. Pjongjang je čak vojno pomagao sjeverno-vijetnamskim komunistima u njihovoj pobjedi nad južno vijetnamskom vojskom koju je podupirao Washington. Dok je Sjeverna Koreja još uvijek jedan od glavnih geopolitičkih neprijatelja SAD-a, napetosti između Vijetnama i Washingtona vremenom su se ublažavale pa su te dvije zemlje uspostavile tijesnu gospodarsku, ali i vojnu suradnju.

Takav razvoj odnosa potencira zajednička želja SAD-a i Vijetnama da se suprotstave težnjama Kine za dominacijom u Aziji. Vijetnam je od jedne od najsiromašnijih zemalja svijeta posljednjih tridesetak godina izrastao u gospodarstvo srednjega dohotka te je sada vrlo popularna turistička destinacija za Amerikance. Kao što je nedavno zapisao komentator TIME-a Charlie Campbell: “Ukratko: težnja Sjeverne Koreje je povijest Vijetnama.”

Trump nagovara Kima da se ugleda na Vijetnam

Inače, predsjednik Trump otvoreno potiče Kim Jong-una da krene putem vijetnamskih gospodarskih i političkih reformi uvjeravajući ga da će u tom slučaju i Sjeverna Koreja ostvariti slično gospodarsko čudo kako je to uspjelo Vijetnamu. S obzirom na to da se za to zalaže i Peking kojem bi odgovaralo da Pjongjang prihvati azijske gospodarske modele, postoji nada da bi Sjeverna Koreja mogla na kraju prihvatiti gospodarske modele koji su se pokazali vrlo učinkovitim.

U Vijetnamu kao i u Kini partija ima kontrolu nad svim segmentima života, nema slobode medija i govora kao u zapadnim državama, ali se poduzetnicima pružaju maksimalne mogućnosti i olakšice za rad. Vu Minh Khuong, politički analitičar u Školi za javne politike u Singapuru, predviđa da će “predstojeći summit dodatno ojačati međunarodnu poziciju i ugled Vijetnama te pomoći toj zemlji da privuče još više stranih ulaganja i turista”.