'Tuđmanov HDZ realiziran je ratnom pobjedom, a Sanaderov ulaskom u EU. Danas nude samo strah'

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović razgovarao je s novinarima Telegrama u svom uredu, u sjedištu stranke na Iblerovu trgu. Ispričao nam je o izborima u stranci, transkriptima Mamića i predsjednice te što je danas dobro za Hrvatsku

FOTO: Vjekoslav Skledar

Hodnici središnjice prilično su tihi, kao da nije završnica utrke za izbor šefa stranke u kojoj se Zoran Milanović sučeljava sa Zlatkom Komadinom, iza kojeg stoje bivši ministar zdravstva dr. Rajko Ostojić i šef zagrebačkog ogranka partije Davor Bernardić. Intervju smo započeli s pitanjima o stanju u državi.

TELEGRAM: Kako biste ocijenili prva dva mjeseca Oreškovićeve Vlade, s vrijednosnog stanovišta?

MILANOVIĆ: Ovo što živimo je nekreativni, destruktivni kaos, što ga dodatno kompliciraju poneki radikalni desničarski ispadi, koji su štetni za Hrvatsku. Mi se ne moramo dogovoriti oko 1941. i 1945. i do tog dogovora u Hrvatskoj očigledno još neće doći. Ali, pokušajmo se dogovoriti što je štetno, a što korisno za državu. Haj’mo vidjeti koja nam vrsta retorike i ikonografije koristi, a koja odmaže. Smatram, primjerice, da su ustaške jarmulke dosta štetne za Hrvatsku.

TELEGRAM: Ne prijeti li nam opasnost da se pretvorimo u nešto poput Mađarske ili Srbije?

MILANOVIĆ: Ne , zato što je ljevica u Hrvatskoj izrazito jaka, a u Mađarskoj i Srbiji nije.

TELEGRAM: Ali, zašto je, primjerice, ta jaka hrvatska ljevica prešutjela poruku Milijana Brkića da bi se Milorad Pupovac trebao iseliti iz zemlje? Takvo što nismo čuli od ranih devedesetih, kada je riječ o čelnicima vladajućih stranaka.

MILANOVIĆ: Nismo uopće prešutjeli.

TELEGRAM: Ali, niste reagirali prvi dan, isto popodne kada se taj skandal dogodio. A Brkićeva se izjava ideološki oslanja na pismo što ga je Pupovcu uputila predsjednica Republike, u kojem je za izazivanje govora mržnje protiv Srba optužila same Srbe.

MILANOVIĆ: Gledajte, gotovo svaki dan se suočavamo s različitim ispadima i skandalima. Mnogo sam od toga što se sada događa čak vrlo rano i najavio, pa su neki smatrali da pretjerujem u retorici sve dok se na ulici nisu začuli povici ‘Za dom spremni’, na onom sramotnom događaju pred Agencijom za elektroničke medije, kada je meta napada bila ugledna novinarka Mirjana Rakić. Međutim, predsjednik Vlade, što je mnogo važnije, na sve te ekscese nije ni trepnuo.

Rast anakronog nacionalizma

TELEGRAM: Međutim, Hrvatska je suočena s rastom represivnog, anakronog nacionalizma, što ga na podjednak način simboliziraju Brkićeva izjava, i sama činjenica da je Zlatko Hasanbegović mogao postati ministar kulture, i niz drugih svakodnevnih događaja. Ne bi li se SDP sada morao isprofilirati kao predvodnik širokog građanskog pokreta, koji se suprotstavlja takvim trendovima?

MILANOVIĆ: SDP to i jest, i to godinama, i pod mojim vodstvom i kao što je bio i pod vodstvom mog prethodnika Ivice Račana. Bit će to SDP i dalje pod mojim vodstvom u vremenu koje dolazi. Jamčim, dok je SDP-a, svi kojima je sloboda na srcu imaju se na koga osloniti. Mi smo slobodari.

TELEGRAM: Zašto se HDZ u ovoj fazi spustio znatno ispod demokratskih standarda koje je postavio Ivo Sanader? Sanader je kazao Hristos se rodi, da još jednom citiramo tu njegovu valjda najpoznatiju javnu frazu, dok Brkić tjera Pupovca iz Hrvatske.

MILANOVIĆ: Zato što je HDZ ostao bez ikakvog političkog sadržaja. Stvorena je država, ostvarena je ratna pobjeda, i tu je ispunjen politički sadržaj Tuđmanova HDZ-a. Ušli smo u NATO i u Europsku uniju, čime je ispunjen politički sadržaj Sanaderova HDZ-a. Sadašnji HDZ nema baš nikakav politički sadržaj i nikakve dugoročne političke ciljeve. HDZ danas nema stvarnu političku ni ideološku agendu pa se zato bavi nacionalističkim kičem i frazeologijom iz devedesetih godina.

‘Mi se sad ne moramo dogovoriti oko ’41. i ’45. Ali pokušajmo se dogovoriti što je dobro, a što je štetno za Republiku Hrvatsku. Haj’mo vidjeti koja nam vrsta retorike koristi. Smatram da su ustaške jarmulke štetne za Hrvatsku.’

HDZ je programski iscrpljena stranka, koja se već dulje vrijeme fokusira na plašenje naroda komunistima i Srbima. No, kompletna takva desnica, prepuna nacionalističkog naboja, nije bila dovoljno snažna da na parlamentarnim izborima nadglasa našu koaliciju, što govori da Hrvatska, zapravo, nije skrenula prema radikalnoj desnici.

TELEGRAM: Što mislite, kako će se razvijati HDZ-ova, recimo to tako, historicistička politika?

MILANOVIĆ: Riječ je o krajnje kičastom historicizmu, koji je, kao što rekoh, ostao bez srca i bez pravog sadržaja.

Rok trajanja Vlade

TELEGRAM: Zapravo, radikalna hrvatska desnica, uključujući i dio Crkve, nije baš do kraja ostala bez političkog i ideološkog sadržaja. Njen je stvarni cilj rehabilitacija Nezavisne Države Hrvatske.

MILANOVIĆ: To je, nažalost, točno. Ali, takva je agenda imbecilna i doista duboko štetna za Hrvatsku. No, ni njeni zagovornici nemaju je snage javno braniti, pa tako, eto, tzv. ministar kulture Hasanbegović, priklješten čvrstim dokazima o svojim marifetlucima, odjednom mora izmišljati kako je on, zapravo, nekakav antifašist, što je smiješno.

Ali, to pokazuje da se pokušaj rehabilitacije NDH ne može pretvoriti u većinsko političko mišljenje u našoj zemlji. Mi smo mala zemlja, okružena velikim svijetom. Taj zapadni svijet stoji i dalje na temeljima ishoda Drugog svjetskog rata. Tko to pokuša dovesti u pitanje, bit će odbačen od Zapada kojemu moramo težiti i kojemu Hrvatska pripada. Optimist sam. Za ovu zemlju ima nade. Snage slobode elementarnog razuma moraju rasti, dok će radikalna desnica vrlo brzo početi padati.

TELEGRAM: Što mislite, koliko će dugo trajati sadašnja Vlada?

MILANOVIĆ: Ne znam, ali moramo biti pripravni da u svakom trenutku preuzmemo vlast. Vjerojatno na izborima.

TELEGRAM: Odbacujete mogućnost eventualne koalicije s Mostom?

MILANOVIĆ: U politici neke stvari nije moguće predvidjeti.

TELEGRAM: Kako, kao politički profesionalac, gledate na sukobe u Vladi?

MILANOVIĆ: Očito je da u Vladi postoje tri centra moći, odnosno nemoći: Orešković, Karamarko i Petrov, koji funkcioniraju nepovezano, pa je stoga i Vlada disfunkcionalna. Orešković opstruira Karamarka, a Karamarko i Petrov vode verbalni rat, poslije kojeg onda izdaju priopćenja da su zapravo u dobrim odnosima, što dodatno narušava vjerodostojnost Vlade. Ova se Vlada ponaša kao da je slučajna, i kao da od Hrvatske želi napraviti slučajnu državu. Ona zaista postaje štetna za Hrvatsku.

TELEGRAM: Što mislite o tezama koje se pojavljuju ovih dana, da je Oreškovićeva Vlada zapravo prepisala vaš proračun?

MILANOVIĆ: Uz neke iznimke. Mi nikada ne bismo ukinuli 158 milijuna kuna za ionako siromašnu znanost i obrazovanje, niti bismo doveli u pitanje prijevoz djece. Tu se vidi ne samo razlika u socijalnoj osjetljivosti, nego razlika u upravljanju državnim sustavima. Oni to, nažalost, ne znaju, pa svaki trenutak izazovu neku neugodnu situaciju. Pa gledajte, ovo je prva Vlada koja nema čak ni potpredsjednika za gospodarstvo, a gospodarstvo je, navodno, njihov glavni zadatak.

‘Očito je da u Vladi postoje tri centra moći, odnosno nemoći: Orešković, Karamarko i Petrov, koji funkcioniraju nepovezano, pa je stoga i Vlada disfunkcionalna. Orešković opstruira Karamarka, a Karamarko i Petrov vode verbalni rat, poslije kojeg onda izdaju priopćenja.’

U jednoj starijoj HDZ-ovoj Vladi potpredsjednik za gospodarstvo bio je Andrija Hebrang, što je dosta smiješno, ali smo barem imali instituciju s osobnim OIB-om. Ovdje imate dva potpredsjednika bez resora, koji svakodnevno ratuju međusobno ili s predsjednikom Vlade, a koji, opet, nema nikakav politički legitimitet.

TELEGRAM: Hoće li uskoro doći do imenovanja novih sudaca Ustavnog suda?

MILANOVIĆ: Tu se, naravno, mora postići politički dogovor na razini dvije trećine zastupnika u Hrvatskom saboru.

TELEGRAM: Kako komentirate informaciju koja se pojavila u javnosti, da su na vašem stolu završili transkripti razgovora Zdravka Mamića s predsjednicom Republike?

MILANOVIĆ: Za tu glupost nisam ni čuo, ali ako je istina da netko širi takvu glasinu, zna se od koga dolazi.

Loše društvo i loše navike

TELEGRAM: A slažete li se s tezom da će Lozančić morati otići zbog toga što se Kolinda Grabar-Kitarović družila s braćom Mamić, pa je tako završila u obavještajnoj operaciji?

MILANOVIĆ: Prvo, gospodin Lozančić dosad je učinio za ovu zemlju više nego što će to Kolinda Grabar-Kitarović ikada napraviti. Drugo, neke ljude, izgleda, jednostavno ne možeš zaštititi od lošeg društva i od loših navika.

TELEGRAM: Jeste li se spremni ponovno promijeniti? Jeste li kadri ublažiti svoju retoriku kako biste mogli okupiti što širi krug građana, koji su nezadovoljni sadašnjom vlasti?

MILANOVIĆ: Rekao bih to ovako: u kritici ove vlasti bit ću još oštriji. Mislim da to SDP-ovi birači očekuju. I to opravdano. A kada je riječ o retorici, stranački izbori uskoro završavaju, a ja nisam onaj čovjek koji se tijekom izbornog procesa služio baš najtežim riječima, premda prihvaćam prigovor da se u SDP-u još nikada nije vodila ovako žestoka izborna kampanja.

TELEGRAM: A zašto je to tako? Zašto se kampanja za izbor predsjednika SDP-a pretvorila u uličnu tučnjavu?

MILANOVIĆ: Ne vidim to tako. Grozničavost nekih ljudi uvjetovana je isključivo osobnim razlozima. Među nama nema nikakvih bitnijih programskih razlika. Riječ je o tome da se dio stranačkih kolega osjeća zanemarenima, što uglavnom nije točno, i da su sada osjetili trenutak da naplate neke svoje frustracije, pokrenuvši zbog toga dosta grozničavu kampanju protiv mene, a na što sam uglavnom vrlo blago odgovarao.

‘Kuća može biti niskoenergetska, ali predsjednik SDP-a ne smije. Dakle, vjerujem da sam prema četiri parametra – iskustvu, znanju, energiji i borbenosti – uvjerljivo najbolji izbor.’

Molim vas lijepo, izjava “da nismo nikad demokratski smijenili predsjednika, nego da je jedan umro, a drugi se ne da”, pršti od podsvjesnih poruka. Sve to nije dobro za SDP, ali sve je to cijena jednog vrlo otvorenog i demokratskog procesa koji je po meni dobar za SDP. Bez obzira na sve ove oštre tonove, mislim da je to cijena koju vrijedi platiti. Ponovit ću na kraju još jednom – “jedan član jedan glas” – moje je političko dijete i moja tvorevina otvaranja procesa unutarstranačke demokracije.

A moji dosadašnji kritičari, pa i moj protukandidat, tome su se sustavu protivili još kada sam ga 2007. predlagao, kada su i podcjenjivački odmahivali rukom. To je jedina istina.

TELEGRAM: Zlatko Komadina je one koji ga ne podržavaju doslovno nazvao izdajnicima, naglasivši da će se oni sami prepoznati. Što kažete na to?

MILANOVIĆ: Eto, to kaže čovjek koji je pričao o okupljanju u SDP-u. Neki ljudi pod stresom popuštaju i hoćeš-nećeš pokazuju svoje pravo lice. Pametnom dosta. To mi smrdi na registar izdajnika u SDP-u. Kakva ironija!

TELEGRAM: Mislite li da ćete ostati predsjednik stranke?

MILANOVIĆ: Da, čvrsto sam uvjeren u pobjedu. Ostat ću predsjednik stranke, ne ključar, nego predsjednik.

TELEGRAM: I što će onda biti s vašim najgorljivijim protivnicima u SDP-u? Hoćete li ih izbaciti iz stranke?

MILANOVIĆ: Niti sam ih učlanjivao niti ih mogu iščlanjivati.

TELEGRAM: Zašto niste dali ostavku, budući da niste uspjeli formirati Vladu?

MILANOVIĆ: Nitko od ovih koji su danas grlati nije se usudio tražiti ostavku Ivice Račana kada smo 2003., nažalost uvjerljivo, izgubili parlamentarne izbore. Politika je proces uspona i padova. Pitanje je kakvih uspona i kakvih padova. Vodio sam stranku u uvjerljive i veličanstvene pobjede, i, da, i u neke tijesne poraze.

Imam veliko i, što je još važnije, relevantno političko iskustvo, državničko iskustvo, veliko praktično i teoretsko znanje i puno energije. Kuća može biti niskoenergetska, ali predsjednik SDP-a ne smije. Energija i borbenost SDP-u trebaju možda i više nego prije. Dakle, vjerujem da sam prema ova četiri parametra – iskustvu, znanju, energiji i borbenosti – uvjerljivo najbolji izbor. Na kraju, slušam nekakve mudrolije o okupljanju – pa tko je, molim vas, sve ove godine okupljao i SDP i ljevicu i 2011., pa i 2009. za predsjedničke izbore, pa opet za predsjedničke izbore 2014., pa 2015. za parlamentarne izbore. Tko je okupljao ako nisam ja?

HDZ ne razumije da živimo u drukčijem, novom informacijskom ambijentu

TELEGRAM: Kako komentirate činjenicu da Hrvatska televizija ponovno postaje simbol smanjivanja prostora slobode u zemlji? Nije li nevjerojatno da HDZ, čim je proveo smjene na televiziji, ukida baš satirični News Bar, premda je takva forma televizijske satire već tridesetak godina posve konvencionalna, poput poznate britanske emisije Spitting Image.

MILANOVIĆ: S tim što je News Bar još duhovitiji od Spitting Imagea. Gledajte, Hrvatska televizija je jedna od nacionalnih televizija, s prosječnom gledanošću. Prilično je očigledno da su građani pobjegli od javne televizije. Riječ je o procesu koji je počeo još za vrijeme Vlade Jadranke Kosor, i koji je kulminirao tijekom mandata moje Vlade. Mene, zaista, javna televizija nikada nije zanimala kao politička institucija.

TELEGRAM: Ako je HTV zaista toliko nevažan, zašto mislite da je Hrvatska demokratska zajednica tako brzo provela promjene na televiziji?

MILANOVIĆ: Zato što u HDZ-u ne razumiju da živimo u drukčijem, novom informacijskom ambijentu, pa zaista vjeruju kako preko HTV-a mogu upravljati dušama građana, što je, naravno, potpuno smiješno.

TELEGRAM: Jeste li vi osobno bili zadovoljni Goranom Radmanom?

MILANOVIĆ: Nisam imao nekih većih primjedbi, ali ni većih pohvala na Radmanov rad. I dalje ne razumijem zašto se mjesto ravnatelja HRT-a smatra toliko politički važnim. Vratio bih se, međutim, na ono značajnije pitanje koje se odnosi na pokušaj smanjivanja prostora slobode u Hrvatskoj.

Kada je, dakle, riječ o HDZ-ovu pokušaju da raznim svojim akcijama smanji područje slobode, morao bih konstatirati da u tom ponašanju ima elemenata i metodologije antibirokratske revolucije Slobodana Miloševića. No, kao što oni tamo nisu uspjeli zaustaviti Reuters, tako ni HDZ neće uspjeti smanjiti prostor slobode u Hrvatskoj ni za jednu jedinu stopu.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 19. ožujka 2016.