Nekad je nužno odabrati stranu

Turska tvrdi da je prema EU pustila 75 tisuća migranata; Božinović uvjerava da Hrvatska sve drži pod kontrolom

Za sada nema pojačanog pritiska na hrvatske granice

FOTO: N1/screenshot

Ankara je u nedjelju ustvrdila da je dozvolila preko 75 tisuća migranata da pređu tursku granicu i krenu prema Europskoj uniji. Do nedjelje ujutro oko 10 sati 76,358 migranata prešlo je granicu u pokrajini Edirne, napisao je u nedjelju na Twitteru turski ministar unutarnjih poslova Suleyman Soylu. Bugarska i Grčka nisu objavile da je toliki broj migranata stigao na njihove granice.

Grčko ministarstvo migracija objavilo je u nedjelju da je grčka policija do sada spriječila 9.600 migranata u pokušaju prelaska granice. Izvor iz grčke policije rekao je za Reuters da je preko 500 migranata stiglo na istočne egejske otoke. Prema istom izvoru preko 300 migranata je sa sedam brodova stiglo na Lezbos, gdje se nalaze prihvatni centri za migrante protiv kojih se pobunilo lokalno stanovništvo. Na otok Samos stiglo je 150 migranata.

Na granici čeka 13 tisuća ljudi

Prema Organizaciji za migracije UN-a preko 13 tisuća osoba nalazi se na turskoj strani granice. Ankara je objavila u petak da više neće zadržavati migrante koji pokušavaju doći u Europsku uniju, nakon ofenzive sirijske vojske na položaje pro-turskih pobunjenika u Idlibu, pogibije 33 turska vojnika i prema Erdoganu mlake reakcije NATO-a.

Prema posljednjim procjenama UN-a u Turskoj se nalazi oko 3, 6 milijuna izbjeglica iz Sirije, uz migrante iz Afganistana i Iraka. Prema sporazumu iz ožujka 2016. s EU-om Turska se obvezala zadržati migrante u Turskoj, dok Bruxelles zauzvrat daje financijska sredstva Ankari. Prema navedenom sporazumu EU može poslati sve izbjeglice i migrante koji ilegalno uđu na teritorij Europske unije natrag u Tursku. Bruxelles je poručio u petak kako očekuje od Turske da se pridržava sporazuma.

Ministar tvrdi da smo spremni za eskalaciju

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović danas je na N1 televiziji komentirao aktualnu situaciju s izbjeglicama i migrantima. Božinović je potvrdio da i on ima vijesti o ljudima koji čekaju na grčko-turskoj granici. Hrvatska je u kontaktu s europskim partnerima, i kao predsjedajuća u Vijeću ima inicijativu, kaže ministar.

„Dolazimo do toga što mi iz Hrvatske govorimo, a to je da će Europa morati zauzeti jasnije stajalište što želi i kako misli upravljati migracijama. Mi ne možemo dopustiti kao EU da u toj mjeri ovisimo o izvanjskim faktorima i to je nešto što mi komuniciramo na razini EU. To se mora uobličiti u jednu koherentnu politiku i te politike se onda držati”, kazao je Božinović.

Trenutno nema pojačanja pritiska na hrvatsku granicu, ali naša policija je spremna i za to, kazao je ministar, dodavši da eskalacija Hrvatsku ne može iznenaditi. Božinović je još jednom naglasio da je rješenje moguće pronaći samo diplomatskim putem. „Što se tiče EU, moramo brzo sjesti i početi dogovarati konkretne obrise europske politike migracija jer ovo nije nikome na korist, ni ljudima koji su u pokretu, ni državama kroz koje prolaze u pokretu, ni državam u koje bi htjeli doći”, zaključio je ministar, javlja N1.

Potpredsjednik Komisije traži sastanak ministara

Potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas, glavni europski dužnosnik za migrantsko pitanje, zatražio je u nedjelju od Hrvatske sazivanje hitnog sastanka ministara unutarnjih poslova EU-a nakon što je Turska otvorila svoje granice za migrante koji se žele domoći Europe.

Schinas se obratio hrvatskom ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću kako bi zatražio hitni sastanak ministara unutarnjih poslova, napisao je Schinas na Twitteru. Hrvatska predsjeda Vijećem EU-a. Dodao je da se konzultira s predsjednicom EK-a Ursulom von der Leyen i grčkim premijerom Kiriakos Micotakisom.

Frontex šalje pojačanja na grčko-tursku granicu

Europska agencija za nadzor granice Frontex objavila je u nedjelju da šalje pojačanja i da je podigla razinu uzbune na grčko-turskoj granici, gdje tisuće migranata pokušavaju ući u EU.

“Podigli smo razinu uzbune na visoku za sve granice s Turskom”, rekla je glasnogovornica Frontexa u izjavi objavljenoj u Bruxellesu. “Od Grčke smo primili zahtjev za dodatnu pomoć. Već smo poduzeli korake za preusmjeravanje tehničke opreme i dodatnih snaga u Grčku”, dodao je.

Turska vrši pritisak na Europsku uniju

Turska je otvorila svoje granice s Europom, Grčkom i Bugarskom, dajući slobodan prolaz tisućama izbjeglica i migranata. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da je “otvorio vrata” za migrante nakon smrti desetaka njegovih vojnika u zračnim bombardiranjima režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada na sjeveru Sirije. Tako vrši pritisak na EU i članice NATO-a kako bi dobio njihovu podršku za svoje vojne operacije u Siriji.

Frontex u svom priopćenju navodi da pažljivo prati situaciju na grčkoj i bugarskoj granici s Turskom. “Razmatramo druge načine kako podržati zemlje EU koje graniče s Turskom”, navodi agencija. “U bliskom smo kontaktu s grčkim vlastima oko dodatne potpore koju bismo mogli pružiti u ovoj brzo razvijajućoj situaciji.” Frontex je rekao da nadgleda i situaciju na Cipru, članici EU čiji sjeverni dio kontrolira Turska.