Turski premijer Davutoğlu poručio je da ne želi nikakve centre za registraciju izbjeglica na teritoriju svoje države

Ponovno se zauzeo za uspostavu 'sigurne zone' duž tursko-sirijske granice

A hand out image nade available by the Turkish Prime Minister office on July 20, 2015, shows Prime Minister  Ahmet Davutoglu holding a press conference on July 20, 2015, in Ankara, following a suicide bombing in Suruc, a town opposite the Syrian flashpoint of Kobane -- which was itself later hit by a suicide car bombing. A suicide bomber attacked a cultural centre hosting anti-Islamic State activists in a Turkish town near the border with Syria, killing 30 people in an "act of terror" blamed on the jihadist group. AFP PHOTO / PRIME MINISTER'S OFFICE /HALIL SAGIRKAYA

==RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /PRIME MINISTER'S OFFICE /HALIL SAGIRKAYA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENT - AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION ==
FOTO: AFP

Turska ne želi na svojem teritoriju otvoriti centre za prihvat i registraciju migranata kako traži Europska unija, rekao je u ponedjeljak turski premijer Ahmet Davutoğlu. “Kazali smo Europljanima da u Turskoj neće biti prihvatnih centara”, rekao je Davutoglu u razgovoru za dnevni list Hurriyet na margini Opće skupštine UN-a u New Yorku.

Uspostava takvih centara “neprihvatljiva” je i “nehumana”, rekao je. Čelnici EU-a dogovorili su na izvanrednom summitu u srijedu da će pojačati zaštitu svojih vanjskih granica zbog velikog priljeva migranata, a kao ključnu mjeru predvidjeli su uspostavu centara za prihvat i registraciju migranata u Italiji i Grčkoj, tzv. “hot spotove”.

Davutoglu inzistira na sigurnoj zoni uz granicu sa Sirijom

Obećali su također milijardu eura dodatne pomoći UNHCR-u i Svjetskom programu za hranu (WFP) kako bi pomogli zemljama u sirijskom okruženju. Davutoglu je u ponedjeljak odbacio mogućnost da njegova zemlja koristi tu pomoć. “Ne želimo je prihvatiti”, bio je odlučan.

Turski premijer ponovno se zauzeo za uspostavu “sigurne zone” duž tursko-sirijske granice kako bi se sirijske izbjeglice moglo smjestiti na njihovu vlastitom teritoriju, što Zapad ne želi.

“Ako se sektor od Azaza do Jarablusa očisti (od boraca Islamske države), možemo podignuti tri grada koji bi mogli primiti po 100.000 ljudi”, rekao je. “Vi (Europljani) mogli biste snositi troškove za to, a mi bismo ih mogli sagraditi”, dodao je.

Turska će uspostaviti radnu skupinu s Njemačkom

Turska je službeno primila 2,2 milijuna Sirijaca od početka građanskog rata u toj zemlji i na to potrošila 6,6 milijarda eura. Davutoğlu je također kazao da će Turska s Njemačkom uspostaviti “radnu skupinu” radi rješavanja migracijske krize.

“Prvo ćemo uspostaviti bilateralni mehanizam koji će moći biti proširen na Grčku bude li potrebno”, rekao je.