Tursku i Siriju danas su pogodila dva razorna potresa. Ovo su ključne informacije

Broj mrtvih stalno raste, procjene su u tisućama

EDITORS NOTE: Graphic content / An injured child awaits treatment at the Bab al-Hawa hospital following an earthquake, in the rebel-held northern countryside of Syria's Idlib province on the border with Turkey, early on February 6, 2023. - Hundreds have been reportedly killed in north Syria after a 7.8-magnitude earthquake that originated in Turkey and was felt across neighbouring countries. (Photo by Aaref WATAD / AFP)
FOTO: AFP

Tursku i Siriju danas su u razmaku od nekoliko sati pogodila dva snažna potresa; prvi magnitude 7,8 stupnjeva, drugi 7,6 stupnjeva, a u međuvremenu i više njih nešto slabijih. Epicentar potresa bio je u okrugu Pazarcik, pokrajina Kahramanmaraş, na jugoistoku Turske.

Epicentar je bio na 60 kilometara zračne linije od sirijske granice. Potresi su među najsnažnijima u novijoj povijesti te dvije zemlje, a usporedivi su s potresom u kojem je 17. kolovoza 1999. godine stradalo 17.000 ljudi.

Izvukli smo što sve znamo do sada.

1. Prvi potres jačine 7,8 stupnjeva udario je u zoru

Prvi snažan potres koji je pogodio Tursku i Siriju bio je magnitude 7,8 stupnjeva po Richteru, u 04.17 sati ujutro po lokalnom vremenu, odnosno, u 02.17 sati ujutro po hrvatskom. Podrhtavanje se osjetilo u Libanonu, Egiptu, Izraelu i na Cipru. Epicentar mu je bio 32 kilometra od Gaziantepa, glavnog grada pokrajine na jugoistoku Turske, te oko 26 km kilometara od grada Nurdağı. Prvi potres slijedilo je 20 manjih naknadnih podrhtavanja.

Najmanje 10 gradova diljem Turske teško je pogođeno, uključujući Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatyu, Sanliurfu, Adanu, Diyarbakir i Kilis, prema turskoj agenciji za upravljanje katastrofama i hitnim slučajevima. Južnije, preko granice u Siriji, potresom su teško pogođeni Aleppo, Hama i Latakia. Sirija i Turska proglasile su izvanredna stanja.

Voditeljica hrvatske Seizmološke službe Ines Ivančić rekla je kako je turski potres bio 125 puta jači od petrinjskog, te čak 5600 puta jači od zagrebačkog, po količini oslobođene energije.

2. Još jedan razorni potres udario je nekoliko sati kasnije

Drugi potres, magnitude 7,6 stupnjeva po Richteru prema podacima turske Uprave za katastrofe i hitne slučajeve (AFAD) dogodio se u 13:32 sati po lokalnom vremenu (11:32 sati po hrvatskom). AFAD tvrdi da je bio na dubini od sedam kilometara, a epicentar mu je bio u turskoj regiji Elbistan u pokrajini Kahramanmaraş. Sirijske vlasti javile su da se potres osjetio i u gradu Damasku, no zasad nema previše dealja.

3. Stradalo najmanje 1800 ljudi, brojka stalno raste

Prema sadašnjim podacima, broj stradalih u Turskoj i Siriji dosegnuo je gotovo 1800. Turski dužnosnici potvrdili su da je poginulo 1014 ljudi, te da je još 5383 ozlijeđenih. U Turskoj se ukupno urušilo 2818 zgrada. Iz Sirije je priopćeno da je stradalo 783 ljudi, čime ukupni broj poginulih u potresima za sada iznosi 1797. Po ranijim procjenama, u Siriji je ozlijeđeno 1042 ljudi.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan je tijekom konferencije za medije potvrdio 912 poginulih, te dodao kako je u akcije spašavanja uključeno više od 9000 ljudi. Spasilačke napore otežava mećava koja je glavne ceste prekrila ledom i snijegom. Humanitarni radnici upozorili su na posebno tešku situaciju na sjeverozapadu Sirije. “Upravo sada imamo krizu, uz vrlo loše vremenske uvjete i srušene zgrade i, nažalost, oštećene bolnice”, rekao je za Al Jazeeru Mazen Kiwara, regionalni direktor Sirijsko-američkog medicinskog društva za Srednji istok.

U Turskoj su ljudi koji su pokušavali napustiti područja pogođena potresom izazvali prometne gužve, ometajući timove hitne pomoći koji pokušavaju doći do pogođenih područja. Vlasti su pozvale građane da ne izlaze na ceste. Džamije diljem regije otvorene su kako bi pružile utočište ljudima koji se ne mogu vratiti u oštećene domove usred temperatura koje se kreću oko nule.

Očekuje se da će broj stradalih tijekom idućih dana rasti.

5. U Turskoj oštećen plinovod

Jedan plinovod na jugoistoku Turske je oštećen, pa je dotok plina zaustavljen u tri provincije i područjima u njihovoj blizini, rekao je turski državni operater plinovoda BOTAS, prenosi Reuters. Turska nuklearna elektrana Akkuyu, koja se gradi, nije oštećena u potresu, rekao je dužnosnik ruske tvrtke koja gradi elektranu, prenosi Reuters.

6. Potres srušio povijesnu tvrđavu

Povijesna tvrđava Gaizantep, stara više od 2000 godina, teško je oštećena u potresu. Neki dijelovi su se srušili i pali na obližnje prometnice, dok se na drugim dijelovima objekta mogu vidjeti pukotine.

7. U potresu ozlijeđene najmanje dvije hrvatske državljanke

Premda je isprva rečeno kako u Turskoj nema ozlijeđenih Hrvata, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova naknadno je objavilo kako su ipak ozlijeđene dvije hrvatske državljanke. Obje se trenutno nalaze u bolnici.

Hrvatski veleposlanik u Ankari, Hrvoje Cvitanović za Jutarnji je rekao kako je jedna žena živjela u Istanbulu, ali je bila na edukaciji u Adi Aman, jednom od deset gradova pogođenih ovim velikim potresima. “Srušila se kuća u kojoj je boravila i spasitelji su ju izvukli ispod ruševina. U bolnici je i zasad je dobro. Direktno se nisam s njom čuo. Drugu je potres zatekao u Malatyji i ona je također na bolničkom liječenju. Radimo na tome da saznamo ima li još naših državljana ozlijeđenih u potresu”, rekao je Cvitanović.

8. Hrvatska šalje tim za spašavanje

Hrvatska u Tursku šalje tim za spašavanje od 40 ljudi. Premijer Andrej Plenković se sastao s ministrima unutarnjih i vanjskih poslova, Davorom Božinovićem i Gordanom Grlićem Radmanom. “Dogovorili smo da će Hrvatska u znak solidarnosti poslati tim za spašavanje od 40 ljudi”, napisao je premijer na Twitteru. Glasnogovornik Europske komisije potvrdio je kako u Tursku ide više od 10 timova za potragu i spašavanje.

“Gradski timovi za traganje i spašavanje brzo su mobilizirani iz Bugarske, Hrvatske, Češke, Francuske, Grčke, Mađarske, Malte, Nizozemske, Poljske i Rumunjske kako bi pružili podršku prvim hitnim službama na terenu”, stoji u priopćenju Europske komisije. Italija, Španjolska i Slovačka ponudile su svoje spasilačke timove i Turskoj.

Turski predsjednik Erdoğan je rekao da je Turska dobila ponude za pomoć od 45 zemalja, uključujući zemlje NATO saveza i Europske unije. Turske oružane snage uspostavile su zračni koridor kako bi omogućile timovima za potragu i spašavanje da dođu do pogođene zone. SAD procjenjuje mogućnosti pomoći najteže pogođenima, rekao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u izjavi, citirajući naredbe predsjednika Joea Bidena. Izrael je rekao da je naredio brzi program pomoći. Pomoć je ponuđena i iz Rusije i Ukrajine.

9. Do sada zabilježeno 120 naknadnih potresa

Stanovnici Turske i Sirije osjetili su naknadne potrese satima kasnije. Nakon prvog velikog potresa u kratkom vremenu zabilježeno je šest naknadnih, a turski ministar unutarnjih poslova Suleyman Soylu pozvao je ljude da ne ulaze u oštećene zgrade zbog opasnosti. U međuvremenu, od prvog potresa do sada AFAD je zabilježio 120 naknadnih potresa. Najsnažniji među njima imao je magnitudu od 6,6 stupnjeva po Richteru, dodaju iz AFAD-a.