Tvrtka bivše ministrice Žalac brisana iz Sudskog registra, nitko više ne želi njene poslovne savjete

Nisu pomogle ni sjajne reference bivšeg šefa, premijera Plenkovića koji je govorio da 'nitko nema takvo znanje ni takav entuzijazam'

Tvrtka ‘Mega EU projekti’ čija je vlasnica i direktorica bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac, brisana je iz Sudskog registra 23. lipnja ove godine. Tako je završio kratki poslovni pokušaj bivše ministrice koju je i nakon uhićenja 10. studenoga prošle godine, na sva usta hvalio premijer Andrej Plenković govoreći da nigdje drugdje u Hrvatskoj nije vidio nikoga tko je imao takvo znanje, takav entuzijazam i takvu kvalitetu u pogledu poznavanja onoga što se zovu europski fondovi i ushićeno dodao: “Bila je sjajna”.

Unatoč tome, nije se snašla na tržištu rada, a tvrtka za poslovno savjetovanje ‘Mega EU projekti’, očito, žrtva je njezina posrnuća nakon uhićenja i dva mjeseca provedena u Remetincu zbog istrage koju je naložio Ured europskog javnog tužitelja. Osumnjičena je za malverzacije u nabavi informacijskog sustava za strateško planiranje i upravljanje.

Kratak i unosan izlet u biznis

Izlet bivše ministrice u svijet biznisa bio je kratak. Tvrtku pretencioznog naziva ‘Mega EU projekti’ osnovala je 24. veljače 2021. i činilo se da će poslovi cvjetati. Manje od mjesec dana nakon osnivanja, 17. ožujka 2021. već je imala potpisan godišnji ugovor s velikom osječkom tvrtkom Osijek Koteks. Za poslovno savjetovanje uprave te tvrtke mjesečno je dobivala 10.000 kuna.

Telegram, koji je o tome prvi pisao, otkrio je kako je spomenuta građevinska tvrtka imala zanimljiv posao u Vukovaru, naplaćen 1.721.478,26 kuna, financiran putem Fonda za obnovu i razvoj Grada Vukovara, kojem je pak, novac doznačen iz ministarstva na čijem je čelu bila Gabrijela Žalac. I da sve bude još zanimljivije, u to je vrijeme Žalac bila i predsjednica Upravnog vijeća Fonda za obnovu i razvoj Vukovara.

Tjednik Nacional objavio je u posljednjem broju kako je slične ugovore tvrtka ‘Mega EU projekti’ imala i s Nexe grupom iz Našica, te BC institutom. Nacional je tu informaciju objavio povodom nedavnog susreta bivše ministrice i aktualnog premijera kada se Žalac, navodno, pojadala Plenkoviću da je egzistencijalno ugrožena.

Svi su pomagali malom poduzeću

Telegram sad otkriva da je njena tvrtka prije tjedan dana trajno ugašena i brisana iz Sudskog registra nakon samo 16 mjeseci postojanja. Tvrtka je u početku bila registrirana na adresi u Ulici Dragutina Žanića Karle u Vinkovcima, u prostoru gdje se nalazi Poduzetnički inkubator čiju je izgradnju financirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u vrijeme mandata Gabrijela Žalac koja je ministrica postala 19. listopada 2016.

Gabrijela Žalac ne samo što je sjedište svoje tvrtke smjestila u Poduzetnički inkubator, već su ‘Mega EU projekti’ bili nevjerojatno brzo prepoznati kao perspektivno mikro poduzeće kojem valja pomoći u startu pa je HDZ-ov gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić već početkom travnja prošle godine potpisao odluku o pet tisuća kuna potpore iz sredstava “Programa pozicije poduzetništva na području Grada Vinkovaca”.

Gradska potpora i suprugovu servisu

Zanimljivo, a Telegram je i o tome pisao, financijsku potporu Grada Vinkovaca dobio je i suprug bivše ministrice, Mario Žalac. Na račun njegova automehaničarskog obrta Autoservis Žaki 6. srpnja 2021. sjelo je 23.954,15 kuna. Grad Vinkovci taj je novac uplatio kao bespovratnu potporu čiji je cilj pomoć lokalnom poduzetništvu. Očito Autoservis Žaki nije, unatoč potpori Grada Vinkovaca i činjenici da se o njemu, dok je Žalac bila ministrica, pisalo kao o vrlo uspješnom, ostvarivao dovoljno prihoda za sigurnu egzistenciju obitelji.

Ugasla tvrtka Gabrijele Žalac u prošloj je godini, otkako je osnovana 25. veljače do kraja 2021., uprihodovala 281.439 kuna. No s obzirom da je 10. studenoga završila u zatvoru, to znači da je tvrtka ‘Mega EU projekti’ u prošloj godini za nešto niše od osam mjeseci koliko je radila ipak bila uspješna: mjesečno je u prosjeku prihodovala oko 35.000 kuna. S obzirom na to da je Žalac bila jedina zaposlena i da su najveći izdaci tvrtke bili za njenu plaću, bili su to solidni prihodi.

Problem je nastao kada klijenti nisu produžili ugovore, a novih nije bilo. To je postalo jasno već potkraj ožujka ove godine, jer se sjedište tvrtke iz Poduzetničkog inkubatora, zabilježeno je u Sudskom registru, seli u njenu kuću u Ulici anđela Gabrijela, vjerojatno da bi se smanjili troškovi poslovanja. Ali ni to neće pomoći.

Nisu pomogle ni premijerove reference

U travnju ove godine odlukom bivše ministrice Trgovačkom sudu u Osijeku podnesen je zahtjev za skraćeni stečajni postupak bez likvidacije pa su ‘Mega EU projekti’, kako smo rekli, zauvijek prestali postojati, a obitelj Žalac našla se u financijskim problemima.

Slučaj bivše ministrice Žalac pokazuje kako nije lako opstati na tržištu ni unatoč sjajnim referencama, koje je isticao njen bivši šef, premijer Plenković i kako je zanimanje za usluge savjetovanja koje je pružala njena tvrtka opalo onako kako je opala i njezina politička moć.