U 14:00 objavit ćemo prvi dio priče na kojoj dugo radimo; rekonstrukciju života Staljinovog špijuna iz Osijeka

Feljton o fascinantnom Branku Vukeliću napisao je Drago Hedl

Telegramov Drago Hedl donosi fascinantnu priču o Osječaninu Branku Vukeliću, za koju je malo reći da liči na špijunski roman: ona jest špijunski roman. Branko Vukelić bio je tijekom Drugog svjetskog rata u Japanu pripadnik špijunskog kruga Richarda Sorgea, po mnogima jednog od najslavnijih obavještajaca svih vremena. Radili su za tadašnji Sovjetski Savez i dojavljivali Staljinu važne povjerljive podatke, koji su, možda, promijenili tijek Drugog svjetskog rata.

Važnost njihovih informacija Josif Visarionovič shvatit će tek 22. lipnja 1941. kada je Hitler napao SSSR. Da će se to dogoditi javio mu je iz Japana tri tjedna prije toga, 31. svibnja 1941., Richard Sorge, čiji je obavještajni krug – a Branko Vukelić bio je njegova važna karika – došao do tog podatka. No, Staljin nije povjerovao svojim špijunima. Bio je nadmen i tvrdoglavo siguran u svoju procjenu da ga Hitler neće napasti.

Kako ga je Staljin počeo ozbiljno shvaćati

Staljin je o Sorgeu govorio kako je on ”sitno govno koje se u Tokiju obogatilo na malim tvornicama i bordelima”. Pouzdavao se u Pakt o nenapadanju koji su 23. kolovoza 1939. u Moskvi potpisali sovjetski ministar inozemnih poslova Vjačaslav Molotov i njegov njemački kolega Joachim von Ribbentrop.

Druga važna informacija koju je Sorge dostavio Staljinu, a u čemu je veliku ulogu imao i Branko Vukelić, bila je da Japan, saveznik nacističke Njemačke, neće napasti SSSR. Taj podatak Sorge je dostavio u Moskvu potkraj ljeta 1941. kada su Nijemci ugrozili sovjetsku prijestolnicu.

Moskva nije pala, spriječen je poraz SSSR-a

Ovaj put, poučen ranijim lošim iskustvom, Staljin je njihovoj informaciji povjerovao i odlučio povući svoje goleme dalekoistočne snage prema unutrašnjosti zemlje. Čitavih 18 divizija s 1.700 tenkova i više od 1.500 borbenih zrakoplova premjestio je iz Sibira i s Dalekog istoka na zapadnu frontu, što je spasilo Moskvu u jednoj od ključnih bitaka prekretnica Drugog svjetskog rata. Da je Moskva pala i da je SSSR poražen, veliko je pitanje kako bi završio Drugi svjetski rat.

Vukelićev život Hedl je, između ostalog, rekonstruirao kroz ekstenzivne razgovore s njegovim sinovima i nećakom koji su Telegramu ustupili i obiteljski album fotografija. Telegramovu istraživačku priču o Branku Vukeliću objavljujemo feljtonski, u tri nastavka. Prvi danas, u srijedu 31. kolovoza u 14:00.