U Americi od ekstremno niskih temperatura zasad je umrla 21 osoba. Za vikend najavljuju naglo zatopljenje

U dijelovima SAD-a temperature su iše do -48, dok je istodobno u dijelovima Australije iznad 40 Celzija

CHICAGO, ILLINOIS - JANUARY 31: Ice builds up along the shore of Lake Michigan as temperatures during the past two days have dipped to lows around -20 degrees on January 31, 2019 in Chicago, Illinois. Businesses and schools have closed, Amtrak has suspended service into the city, more than a thousand flights have been cancelled and mail delivery has been suspended as the city copes with record-setting low temperatures.   Scott Olson/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Siječanj je bio do sada najtopliji zabilježeni mjesec u Australiji, dok je u Sjedinjenim Džavama uslijed polarnih hladnoća u SAD-a smrtno stradala najmanje 21 osoba. Tijekom vala vrućine u Australiji na nekim je područjima nekoliko dana zaredom temperatura bila iznad 40 Celzija. Vrućine su izazvale prekide opskrbe strujom u nekim dijelovima zemlje, cijene struje su drastično skočile, a u požarima su uništene kuće u južnoj otočnoj saveznoj državi Tasmaniji.

“Po najvišim, najnižim i srednjim temperaturama to nije bio samo naš najtopliji zabilježeni siječanj nego je bio i najtopliji zabilježeni mjesec uopće, a ti se podaci skupljaju od 1910.”, rekao je Andrew Watkins, klimatolog iz Ureda za meteorologiju Australije i dodao da je izgledno da će se vrućine nastaviti sve do travnja. Prosječna temperatura za siječanj je u cijeloj zemlji bila iznad 30 Celzija, priopćio je australski meteorološki ured.

U SAD-u se za vikend očekuje zatopljenje

Središnje dijelove SAD-a paralizirale su polarne hladnoće koje su spuštale i do minus 48 Celzija. Dužnosnici iz više država brojne smrti su pripisali ledenom zraku. Broj smrtno stradalih osoba porastao je s ranijih 12 na 21 nakon što je u Chicagu uslijed ekstremne hladnoće umrlo devet osoba, po dr. Stathisu Poulakidasu iz čikaške bolnice Joh H Stroger Jr.

Neki su poginuli u prometnim nesrećama povezanima s hladnim vremenom, a drugi zbog izloženosti hladnoći. Beskućnici su posebno ugroženi a Chicago i drugi gradovi su stoga otvorili skloništa u kojima se mogu ugrijati. “Jednostavno nema izgleda da, ako niste blizu izvora topline, možete dugo preživjeti po ovakvom vremenu”, rekao je lokalnim medijima mrtvozornik okruga Lorain Stephen Evans.

https://twitter.com/evankirstel/status/1090956450904633346Uskoro će zatopliti

Prošlo je više od 20 godina otkad je sličan arktički val pogodio središnji zapad SAD-a i sjeveroistok te države. Zabilježeno je više od 30 rekorda niskih temperatura, a najnižu je u četvrtak zabilježio grad Cotton u Minnesoti gdje je bilo -48 stupnjeva. Očekuje se da će val arktičke hladnoće prestati tijekom vikenda.

Situacija će već danas postati malo podnošljivija u najgore pogođenom dijelu Amerika, Srednjem zapadu, gdje bi temperatura danas trebala biti između -10 i -5 stupnjeva Celzija. Do sutra će temperatura još narasti, pa će biti oko nule, ili malo iznad.

https://twitter.com/tracygee_/status/1090781037192536064