Nekad je nužno odabrati stranu

U Britaniji je uzbudljiv dan, Konzervativci bi mogli srušiti Theresu May. Ovo su tri moguća scenarija

Unutarstranačka oporba pridobila je dovoljno zastupnika da je pokuša srušiti s pozicije stranačke šefice

Unutarstranačka oporba Therese May učinkovitija je, čini se, od oporbe s kojom se unutar SDP-a suočava Davor Bernardić. Dok se šef hrvatskih socijaldemokrata još uvijek drži na svojoj poziciji, bez obzira na pokušaje rušenja, protivnici britanske premijerke unutar njezine Konzervativne strane uspjeli su pridobiti dovoljan broj zastupnika da joj pokušaju izglasati nepovjerenje.

Kako javljaju britanski mediji, prikupljeno je 48 pisama (15 posto zastupnika), čime je omogućeno glasovanje o nepovjerenju stranačkoj šefici. Razlog je, naravno, Brexit, odnosno nezadovoljstvo dijela konzervativnih zastupnika sporazumom koji je May postigla s Europskom unijom. Pogotovo su nezadovoljni zagovornici takozvanog tvrdog Brexita, potpunog prekida veza s EU-om, koji bi radije da Velika Britanija napusti Uniju bez sporazuma, nego sa sporazumom kakav je dogovoren. Unatoč dovoljnoj potpori da se pokrene izglasavanje stranačkog nepovjerenja Theresi May, neizvjesno je kakav će biti sam ishod glasovanja. Koji su mogući scenariji?

1. Theresa May ostaje na čelu stranke

Da bi ostala na čelu stranke, Theresa May treba potporu natpolovične većine svojih zastupnika, odnosno njih 158. Ako, dakle, barem 158 konzervativnih zastupnika zaključi da je bolje ne mijenjati čelnicu stranke u ovako osjetljivom trenutku, nešto više od tri mjeseca prije planiranog izlaska Britanije iz EU-a, Theresa May ostat će na čelu Konzervativne stranke. To bi i osnažilo njezinu stranačku – a posljedično i premijersku – poziciju. Narednih godinu dana bila bi mirna, jer unutarstranačka oporba ne bi mogla pokrenuti novo glasovanje o nepovjerenju.

2. Theresu May prisiljavaju na ostavku

Britanska premijerka ima glasnu unutarstranačku oporbu, ali je pitanje je li nezadovoljstvo u stranci dovoljno rašireno da bi Theresu May prisilili na ostavku na mjesto šefice stranke. Ako, dakle, izgubi večerašnje glasovanje – u slučaju da joj natpolovična većina njezinih zastupnika iskaže nepovjerenje – May će odstupiti sa stranačke dužnosti. Konzervativci će potom pokrenuti proces izbora novog stranačkog čelnika. To ne znači automatski i izvanredne izbore, jer izbori ovise o padu vlade.

3. Theresa May daje ostavku

Bude li glasovanje dobila s vrlo tijesnom većinom, moguće je da Theresa May zaključi da je previše oslabljena da bi nastavila voditi stranku, pogotovo s obzirom na trenutni politički kaos koji vlada oko Brexita. U tom slučaju, nije isključeno da odstupi bez obzira na ishod glasovanja. Čini se, međutim, da je ovaj scenarij najmanje izgledan, jer je May dosad pokazala da se ne predaje tek tako.