Opet su odgodili odluku o smjeni šefice Centra za socijalnu skrb u Zadru

Upravno vijeće nije smijenilo Vesnu Barčul, traže dodatna pojašnjenja o nekim točkama izvješća

28.02.2019., Zadar -   Vesna Burcul, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zadar. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Upravno vijeće Centra za socijalnu skrb (CZSS) u Zadru u utorak nije donijelo odluku o smjeni ravnateljice centra Vesne Barčul jer su im potrebna dodatna pojašnjenja o nekim točkama izvješća, a rok za dostavu pismenog pojašnjenja je petak, izvijestila je je predsjednica Upravnog vijeća Marina Dujmović Vuković nakon sjednice Vijeća. “Zatražili smo pisano pojašnjenje od ravnateljice o nekim točkama nalaza kako bismo mogli odlučivati. Rok za dostavu pisanog pojašnjenja je petak, osmog ožujka. Nakon što ga dobijemo, zakazat ćemo sljedeću sjednicu”, rekla je Dujmović Vuković.

Potvrdila je da ravnateljici mandat ističe 16. ožujka te da se jedina javila na natječaj, dok, kaže, o sadržaju samog izvještaja ne može govoriti jer nije za javnost. Podršku ravnateljici danas je dalo četrdesetak djelatnika zadarskog CZSS-a koji su se prijepodne okupili pred centrom, a podržala ju je i Hrvatska udruga za medicinsko pravo.

Sjednicu sazvala ministrica Murganić

Upravno vijeće zadarskog CZSS-a u ponedjeljak je raspravljalo o propustima u radu ravnateljice Vesne Burčul, čiju je smjenu predložila resorna ministrica Nada Murganić, no konačna odluka bila je odgođena za utorak, nakon što članovi Vijeća prouče izvješća o provedenom nadzoru nad radom Centra. U utorak je slučaj odgođen za petak, kada bi trebalo biti poznato kako će se dalje nastaviti.

Sjednicu Upravnog vijeća sazvala je resorna ministrica Nada Murganić kako bi se raspravilo o potezima ravnateljice zadarskog CZSS-a Vesne Burčul u čijem su radu, po riječima ministrice, uočeni teški propusti u slučaju zločina koji je otac počinio nad svoje četvero djece u Pagu te je predložila njezinu smjenu.

Nije bilo teških propusta

Ranije danas Jutarnji list je neslužbeno doznao kako preliminarni rezultati stručnog nadzora nisu pokazali da je bilo teških propusta socijalnih radnika u slučaju obitelji s Paga. Iz Centra su Jutarnjem rekli kako je bilo pogrešaka ali da one “nisu takvog karaktera da bi mogle teško teretiti socijalne radnike”. U slučaju da su socijalni radnici počinili lakše propuste, mogli bi biti kažnjeni novčano, od tisuću do pet tisuća kuna, ili opomenom. Stručni nadzor proveden je pod ingerencijom Hrvatske komore socijalnih radnika, čija predsjednica Štefica Karačić nije htjela komentirati preliminarne rezultate tog postupka.

Prema Jutarnjem listu, osim lakših propusta socijalnih radnika, nadzor je pokazao i da je došlo do pogrešaka drugih sustava, prije svega pravosuđa. Tako se spominje kazneni postupka koji se vodio zbog zlostavljanja najstarijeg djeteta, 18-godišnje kćeri koju je majka ozlijeđene djece dobila u prvom braku. Postupak je navodno trajao od 2013. do 2017. godine. Tu je i prijedlog da se djecu privremeno izdvoji iz obitelji koji je zadarski centar podnio 2013. godine, ali ga je ubrzo povukao na temelju psihijatrijskog mišljenja koje je dostavio odvjetnik obitelji. Prema rezultatima nadzora, odluka da se prijedlog povuče je problematična, ali odluku da se djeca ne oduzmu roditeljima donio je sud, koji nije morao slušati mišljenje Centra.