Nekad je nužno odabrati stranu

U civiliziranoj zemlji, ministar zdravstva koji ni vlastite suradnike ne može nagovoriti na cijepljenje dao bi ostavku

Frontmen cijele ove priče priznao je da je u njegovom ministarstvu dosad cijepljeno tek 35 posto zaposlenih

Beroš je danas iznio i genijalnu ideju kako potaknuti ljude na cijepljenje. Planiraju organizirati predavanja i edukacije za zdravstvene djelatnike. Valjda one koji još ne znaju što su cjepiva. Bilo bi idealno kada bi se ta predavanja rastegnula kroz više dana i da se održavaju u Opatiji ili Dubrovniku, uz plaćen put, smještaj i dnevnice

Vladin plan procjepljivanja stanovništva do turističke sezone očito je podbacio. Cijepljeno je tek 45 posto odraslih, a posebno zabrinjava činjenica da niske postotke procijepljenih imamo u dobnim skupinama od 60 godina pa naviše, koji su u najvećem riziku ako se zaraze koronavirusom.

Ministar zdravstva Vili Beroš, koji je frontmen cijele ove priče, na cijepljenje nije uspio nagovoriti čak ni zaposlenike vlastitog ministarstva, u kojem se do sada cijepilo tek 35 posto zaposlenih.

Ministarstvo zdravstva ima nižu procijepljenost nego stanovništvo

Institucija koja vodi javni zdravstveni sustav ima niži postotak cijepljenih nego opća populacija. U civiliziranim zemljama bi samo taj podatak bio dovoljan da ministar podnese ostavku ili da ga premijer smijeni.

Nakon neuspješne kampanje u kojom se nije uspjelo potaknuti dovoljan broj građana na cijepljenje, i tragikomične procijepljenosti u vlastitom ministarstvu, postavlja se pitanje kako Beroš i ostatak ekipe – Krunoslav Capak i Alemka Markotić – misle dalje voditi kampanju.

Stožer Civilne zaštite odavno je, nizom teško objašnjivih odluka izgubio povjerenje šire javnosti, te ako se zaista želi postići procijepljenost od 70 i više posto, to će se teško ostvariti s ovim ljudima.

Beroš bi organizirao predavanja za zdravstvene djelatnike

Beroš je danas iznio i genijalnu ideju kako potaknuti ljude na cijepljenje. Planiraju organizirati predavanja i edukacije za zdravstvene djelatnike. Valjda one koji još ne znaju što su cjepiva. Bilo bi idealno kada bi se ta predavanja rastegnula kroz više dana i da se održavaju u Opatiji ili Dubrovniku, uz plaćen put, smještaj i dnevnice.

Vlada je odlučila ići i s prilično kontroverzom mjerom ukidanja potpora za očuvanje radnih mjesta radnicima koji se ne žele cijepiti. Mjera je problematična iz više razloga. Stvara se podloga za potencijalni sukob između poslodavaca i radnika, a nije dobra ni za promociju cijepljenja, jer samo dodatno produbljuje nepovjerenje kod onih koji se boje primiti cjepivo.

Radnike koji se ne žele cijepiti svaki dan će testirati?

Što se tiče javnog sektora, Beroš je za svoje, ali i za druga ministarstva najavio da će od zaposlenika i posjetitelja tražiti potvrde o cijepljenju pri ulasku u zgradu, a za one koji je iz nekog razloga nemaju bit će organizirano antigensko testiranje. Znači, ako se neki državni službenik ne želi cijepiti, svaki dan će ga na ulazu u zgradu gdje radi, testirati na koronu.

Očito je da Vlada nema jasan plan kako postići željenu procijepljenost, do jeseni, za kada se već najavljuje novi val širenja koronavirusa. Najavljuju se vrlo upitne mjere kojima se građane želi potaknuti na cijepljenje, koje teško da će polučiti željene rezultate. Osim toga, sve one usmjerene su ka mlađoj, radno aktivnoj populaciji, dok istovremeno veliki broj ljudi koji su zbog svoje dobi u riziku od komplikacija, još uvijek nije cijepljen.

Radniku u privatnom sektoru Vlada može uzeti minimalac, zaposlenog u ministarstvu mogu ne pustiti u zgradu, ali što mogu umirovljeniku od 70 godina koji se ne želi cijepiti? Na to pitanje Ministarstvo zdravstva, Stožer i Vlada, nemaju odgovor.