Nekad je nužno odabrati stranu

U DR Kongu još je osmero djece s hrvatskim papirima. Posvojitelji sada ne znaju kako po njih

'Jasno je da ovaj put sve mora biti čisto i do najsitnijeg detalja u skladu sa zakonom'

Internal displaced children, fleeing the recent clashes between M23 rebels and Congolese soldiers, eat a meal prepared by volunteers in Kanyarushinya north of Goma on May 27, 2022. - Recent clashes between the military and M23 rebels in eastern Democratic Republic of Congo have displaced 72,000 people, the United Nations said Friday, warning that fleeing people faced "constant violence" and the looting of their homes. (Photo by Aubin Mukoni / AFP)
FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

Slučaj četiri hrvatska para koja su uhićena u Zambiji nakon što su pokušala usvojiti djecu iz DR Konga izazvao je zabrinutost kod drugih hrvatskih državljana koji su u postupku posvajanja djece iz iste afričke države. Kako je ministar rada Marin Piletić kazao jučer, još osam parova je ishodilo sudske odluke o posvojenju djece, ali nisu još otišli po njih.

Njih su, rekao je, kontaktirali predstavnici Centra za socijalnu skrb koji su ih upoznali sa slučajem pritvaranja osam hrvatskih državljana u Zambiji.

Kako Jutarnji list neslužbeno doznaje, prestrašeni parovi koji su u postupku posvajanja djece iz DR Konga počeli su se javljati hrvatskim službama. “S obzirom na to da se osmero djece nalazi u drugoj državi, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova poduzima mjere za zaštitu naših državljana te je u kontaktu sa svim mjerodavnim tijelima”, odgovorili su iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

‘Sve mora biti čisto’

MUP je nakon provjere izdanih dokumenata ustanovio da je osmero djece u Kongu dobilo hrvatsko državljanstvo temeljem toga što su ih posvojili hrvatski posvojitelji, no još se uvijek nalaze u Africi. Podsjetimo i da četvero djece koja su razdvojena od uhićenih Hrvata, a za koju se vjeruje da se trenutno nalaze u Zambiji, također imaju hrvatske papire.

Budući da uobičajeni način – po kojem bi netko iz DR Konga djecu doveo u neku od okolnih zemalja, primjerice Zambiju – više nije opcija, posvojitelji su tražili savjet kako sada doći do djece.

“Situacija je doista vrlo složena. Sada imamo osmero hrvatskih državljana u DR Kongu čiji su roditelji u Hrvatskoj. Jasno je da ovaj put sve mora biti čisto i do najsitnijeg detalja u skladu sa zakonom. Stoga sada centri za socijalnu skrb, s drugim nadležnim tijelima, pokreću sveobuhvatnu proceduru utvrđivanja autentičnosti svih dokumenata, a to će potrajati”, kazao je sugovornik za Jutarnji.

Dugotrajna procedura

U provjeri dokumenata sudjeluju diplomatske službe Hrvatske i DR Konga, države koja je, kako kaže izvor Jutarnjeg, daleko od uređene.

“Tek tada, ako se utvrdi da su svi dokumenti autentični i zakoniti, kreće procedura dovođenja djece u Hrvatsku. Prema informacijama kojima raspolažemo, s obzirom na to da je DR Kongo prije nekoliko godina zabranio iseljavanje kongoanske djece, za odlazak ove djece bit će potrebna posebna dozvola, a djeca, sukladno tamošnjim propisima, zemlju mogu napustiti samo zračnim putem, i to jedino s međunarodnog aerodroma u Kinshasi (glavni grad DR Konga), pod nadzorom”, kazao je.

Dodao je da kopneni prijelaz, koliko su uspjeli saznati, uopće nije legalan. Koliko bi cijela procedura mogla trajati, nitko ne može sa sigurnošću reći.