U EU su više nego jasni što misle o ruskom cjepivu. Zašto se onda Plenković ponaša kao da ćemo ga svaki čas nabaviti?

Pogotovo nakon upozorenja iz EU agencije, takva odluka za Vladu je naprosto previše komplicirana

Izgledalo je kao da je i hrvatska Vlada prelomila: početkom ožujka mediji su javljali da je od ruske strane zatražena dokumentacija za Sputnik V pa se činilo kao da se i Hrvatska sprema priključiti nekolicini članica Europske unije koje su rusko cjepivo protiv Covida-19 počele koristiti i prije odobrenja Europske agencije za lijekove.

U tom slučaju, Hrvatska bi morala odobriti izvanredni uvoz određene serije ruskog cjepiva, ne čekajući pritom odluku EMA-e o Sputniku V. Ako se, zbog usporene distribucije cjepiva zapadnih proizvođača, takav potez u Banskim dvorima i razmatrao, današnje upozorenje iz europske agencije tu je odluku za Vladu Andreja Plenkovića učinilo naprosto previše kompliciranom.

Što kažu iz EU agencije za lijekove?

Visoka predstavnica EMA-e Christa Wirthumer-Hoche pozvala je članice EU-a da se suzdrže od izdavanja odobrenja za hitnu upotrebu ruskog cjepiva protiv Covida-19, dok agencija u potpunosti ne ispita njezinu sigurnost i učinkovitost, piše Hina.

“Potrebna nam je dokumentacija na temelju koje bismo mogli donijeti odgovarajuću procjenu. Trenutačno nemamo podatke o cijepljenim osobama…, to je još nepoznanica. Zato bih pozvala članice EU-a da zasad ne izdaju odobrenja za cjepivo Sputnjik V za hitnu upotrebu”, kazala je Wirthumer-Hoche u nedjelju navečer za austrijsku televiziju ORF.

Nije li EMA već krenula u ocjenu?

Prošlog četvrtka iz središnje europske agencije za lijekove izvijestili su da su započeli tzv. postupnu ocjenu cjepiva Sputnik V. No, to je tek prvi korak u proceduri odobravanja za tržište Europske unije. “U dogledno vrijeme, kada se provjere i razmotre svi relevantni podaci, Sputnik V može biti na tržištu EU-a. EMA je već započela s ekspertizom”, izjavila je Christa Wirthumer-Hoche.

Nitko, naravno, u ovom trenutku ne može jamčiti da će postupak završiti odlukom EMA-e o odobrenju ruskog cjepiva, niti može tvrditi suprotno tome, kao što se ne može predvidjeti kada bi odluka mogla biti donesena. Prethodno je potrebno i da proizvođač podnese formalni zahtjev za davanje odobrenja.

Kako je cjepivo podijelilo EU?

Rusko cjepivo, kojim se predsjednik Vladimir Putin pohvalio još u kolovozu, izazvalo je političke podjele unutar Europske unije. Mađarska, čiji je premijer Viktor Orban poznat po bliskom odnosu s Putinom, bila je prva članica EU-a koja je počela cijepljenje Sputnikom V. Naručili su dva milijuna doza, a dosad im je stiglo 380 tisuća.

S obzirom na usporenu distribuciju zapadnih cjepiva, koje je EU zajednički nabavljala, Slovačka je početkom ožujka dopremila prvih 200 tisuća doza ruskog cjepiva. Ta je odluka podijelila slovačku vladajuću koaliciju jer su neke stranke bile protiv. I Češka razmatra mogućnost da uveze rusko cjepivo i prije odobrenja EMA-e. Obje zemlje teško se zadnjih tjedana nose s pandemijom, a cijepljenje je usporeno.

U Francuskoj ne gledaju baš blagonaklono na takve jednostrane poteze. Ministar za europske poslove Clement Beaune pozvao je nedavno članice EU-a da zasad ne koriste ruska i kineska cjepiva. U suprotnom, kaže, bila bi ugrožena europska solidarnost, a smatra i da, bez odobrenja europskog regulatora, postoji i rizik za zdravlje.

Kakva je uopće pozicija Hrvatske?

Mada se, kako smo spomenuli na početku, povremeno može steći dojam da je gotovo pa pitanje dana kada će prva pošiljka ruskog cjepiva stići u Hrvatsku, iz javnih istupa vodećih političara, uključujući premijera, može se zaključiti da Hrvatska čeka centraliziranu europsku autorizaciju. Dakle, da čeka da odluku o Sputniku donese EU agencija za lijekove.

I neki dan, kada je govorio da je Vlada “više nego pripravna” nabaviti rusko cjepivo, premijer Plenković nije propustio spomenuti EMA-u. “Kada Europska agencija za lijekove odobri ovo cjepivo, mi smo više nego pripravni da ga nabavimo”, izjavio je na sjednici Vlade. Nakon današnjeg upozorenja visoke dužnosnice EU agencije dodatno je sužen manevarski prostor Vlade za bilo kakvu odluku koja bi bila donesena mimo EMA-e.

Zašto onda Vlada priča o Sputniku?

O tome možemo tek nagađati, radi li se možda dijelom o nastojanju da se javnost uvjeri kako Vlada, u okolnostima kada naručena cjepiva još uvijek ne stižu u očekivanim količinama, poduzima sve kako bi riješila problem. No, to ne znači da nema i ozbiljnih pregovora.

Zasad još nije poznato na koji način će zemlje članice kupovati rusko cjepivo, ako – ili kada – ga europska agencija bude odobrila. Ne zna se, dakle, hoće li i Sputnik V biti naručen preko Bruxellesa, kako je to bio slučaj s drugim cjepivima. Iz Europske komisije su u četvrtak potvrdili da se u ovom trenutku ne vode pregovore o kupnji ruskog cjepiva.

Komisija je, podsjetimo, pregovarala uime država članice s europskim i američkim proizvođačima koji sada distribuiraju svoja cjepiva zemljama članicama. Ako to ne bude slučaj s ruskim cjepivom, svaka država morat će pregovarati direktno, što znači da bi oni koji sad počnu razgovore mogli biti u prednosti.