U Grčkoj su upravo jako važni izbori, Cipras vodi po izlaznim anketama, a ovo su 4 važne stvari o tome

Izlazne ankete govore da Siriza i Nova demokracija vode napetu utrku

TOPSHOTS
Radical left Syriza leader Alexis Tsipras greets his supporters during the party's main pre-election rally in central Athens Syntagma square on September 18, 2015. Final polls before Sunday's key Greek election gave a slim lead to radical left former prime minister Alexis Tsipras over his conservative rival.  AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP

Nakon izbora u siječnu i referenduma u srpnju, Grci su danas ponovno izašli na birališta gdje odlučuju o tome koja stranka (ili koalicija) će nastaviti upravljati zemljom. Kad su novi izbori prvi put najavljeni, činilo se da će to bili laka pobjeda za premijera Aleksisa Ciprasa i Sirizu. No nedavne ankete pokazale su kako je popularnost stranke Nova demokracija i njezina predsjednika Vangelisa Meimarakisa u stalnom porastu i kako su obje stranke posljednjih tjedana bile poprilično izjednačene. Prvi rezultati današnjih izlaznih anketa su to i potvrdili – čini se da bi Cipras i Siriza mogli osvojiti je 32 posto glasova, dok ND trenutno stoji na 29.6 posto. Današnji slab odaziv birača zapravo je isključio mogućnost za veće iznenađenje.

S obzirom da obje stranke trenutno zagovaraju ispunjavanje zahtjeva europskih kreditora, ne očekuje se da će ovi izbori potaknuti novi val političkog i ekonomskog kaosa. No s obzirom da je riječ o Grčkoj i da se Cipras već nebrojeno puta pokazao sklon neočekivanim sklonostima, ni ta mogućnost se ne može isključiti.

1. Tko se sve kandidira?

Analitičari Voxa jučer su istaknuli kako su Siriza i Nova demokracija glavni favoriti na izborima. Siriza je došla na vlast nakon siječanjskih izbora obećavajući kako neće podleći zahtjevima kreditora, da bi ovog ljeta bili prisiljeni odustati od tog plana. ND je stranka desnog centra koja je bila na vlasti sve do početka 2015.

Uz njih tu je i nekoliko stranaka koje nemaju realnih šansi za uspjeh, što su potvrdile i izlazne ankete. PASOK je nekoć dominantna stranka lijevog centra koja je marginalizirana nakon naglog uspona Sirize i koja također zagovara ispunjavanje zahtjeva kreditora. To Potami (Rijeka) je nova stranka koja nikad nije bila na vlasti i koju vodi televizijski novinar Stavros Teodorakis. Stranku Narodnog jedinstva čine bivši članovi Sirize koji su se odvojili jer nisu podržavali dogovor s Europom. Posljednja u nizu je neofašistička stranka Zlatna zora.

2. Što će se dogoditi?

Rezultati anketa pokazuju napetu utrku između Sirize i Nove demokracije, koje su u uvjerljivom vodstvu dok se sve ostale stranke bore za ostatak glasova. To je velika promjena u odnosu na stanje snaga nakon postizanja dogovora s kreditorima. Cipras je u tom trenutku bio apsolutni vladar grčke političke scene koji je uspješno marginalizirao svoje protivnike s desnice i s ljevice. No predizborna kampanja ND-a koja je uslijedila uspješno je vratila u prvi plan osnovna ideološka neslaganja u grčkom društvu, čime su pridobili većinu desničarski nastrojenih glasača na svoju stranu.

https://twitter.com/StephenWolfUNC/status/641665533528645632

3. Kako funkcionira grčki izborni sustav?

Biraju parlament od 300 članova, a broj zastupničkih mjesta određuje se prema pravilu proporcionalnosti, uz dvije bitne iznimke: stranke koje dobiju manje od 3 posto glasova ne dobivaju niti jedno mjesto u parlamentu, a stranka koja prikupi najveći broj glasova dobiva 50 mjesta.

Ovo se može pokazati dosta važnim. Naime, prema izlaznim anketama To Potami dobio je podršku 5 posto birača, čime bi u parlamentu dobili 12 mjesta. No ako se ti podaci do kraja dan promjene i dobiju manje od 3 posto, neće ih uopće biti u novom sazivu parlamenta. Iste ankete pokazuju da Sirizu podržava 32 posto glasača, a Novu demokraciju 29.6 posto. U normalnom sustavu proporcionalosti to bi značilo da bi obje stranke trebale imati podjednaki broj mjesta u parlamentu, no u Grčkoj bi takav rezultat Sirizi donio 134 stolice, a ND-u samo 82.

4. Hoće li doći do nove krize?

Politički stručnjaci u Grčkoj ne vjeruju u takav scenarij. Postoje 2 najvjerojatnija ishoda izbora: jedan u kojem lijeva koalicija Sirize i PASOK-a dobiva većinu i drugi u kojem koalicija desnog centra ND-a, PASOK-a i Potamija preuzima vlast. Najbitnije od svega je činjenica da, usprkos svim njihovim neslaganjima, sve 4 navedene stranke smatraju da Grčka treba ostati dio Eurozone i zbog toga će nastaviti ispunjavati zahtjeve kreditora.

Teoretski je moguća (iako je malo vjerojatna) situacija u kojoj će se većina u parlamentu moći osigurati jedino velikom koalicijom Sirize i Nove demokracije. Takav tip koalicija nije presedan i one već postoje u nekim zemljama, no u Grčkoj se to još nije dogodilo. U tom slučaju postoji mogućnost da se pregovori o podjeli vlasti zakompliciraju i oduže, što bi sigurno dovelo do lavine pritiska iz Bruxellesa i Berlina, a samim tim i do novih ekonomskih problema.