Grčki parlament nakon dramatične rasprave prihvatio sporazum za spas zemlje (i teške mjere štednje i reformi)

Uoči glasovanja na ulicama Atene izbili su najveći neredi u zadnje 2 godine

Riot police stand amid petrol bombs threw by protesters during an anti-austerity protest on July 15, 2015. Anti-austerity protesters hurled petrol bombs at police in front of Greece's parliament on Wednesday as lawmakers began debating deeply unpopular reforms needed to unlock a new eurozone bailout.Riot police responded with tear gas against dozens of hooded protesters who set ablaze parts of Syntagma square in central Athens .AFP PHOTO/ LOUISA GOULIAMAKI
FOTO: AFP

NOVO 01.05 Glasanje je i službeno okončano. Za predloženi sporazum glasalo je 228 zastupnika, protiv je bilo njih 64, a suzdržanih 6. Polovica onih koji su bili protiv dolazi iz redova Sirize i krajnje desne stranke Zlatna zora.

https://twitter.com/hmylonas/status/621454646746443776


 

00.55 Grčki parlament upravo je izglasao podršku mjerama reforme, nužnima za odobravanje trećeg paketa pomoći – 151 zastupnik glasao je ‘za’, što je više od 50 posto.


 

00.51 U ovom trenutku je 100 glasova ‘za’ i 32 ‘protiv’. Mnogi od onih koji su se izjasnili protiv mjera reformi dolaze iz redova Sirize.


 

00.49 Dosad je dvoje poznatih grčkih zastupnika glasalo protiv – bivši ministar financija Janis Varufakis i Zoe Konstantopoulou, predsjednica parlamenta.


 

00.41 Konačno počinje glasovanje o mjerama reformi. Zastupnici, njih 300, izjasnit će se jesu li za ili protiv. Podsjetimo, vladajuća koalicija ima 162 zastupnika, od kojih je 149 iz Sirize.


 

00.32 Rok za glasanje o predloženom paketu reformi istekao je u ponoć (po grčkom vremenu, ondje je sada 1.32 sata), a u parlamentu rasprave još uvijek traju.


 

00.23 Cipras se nakon izlaganja oporbenog lidera Nove Demokracije Vangelisa Meimarakisa, koji je kritizirao premijera i njegovo vođenje Grčke, ponovno obratio zastupnicima. Podsjetio ih je da su uspjeli ispregovarati financijsku pomoć za sljedeće tri godine, što je po njemu pozitivni razvoj događaja. “Trebamo restrukturiranje duga kako bismo izašli iz krize”, kazao je, ali i ponovio da ne vjeruje kako će mjere koje su im uvjetovali donijeti prednost ekonomiji.


 

00.05 Cipras je ponovio da ne vjeruje u mnoge od mjera čije su ispunjavanje tražil vjerovnici, ali morao je, kaže, birati između prihvaćanja ponude i propasti države. Spomenuo je u tom kontekstu i Grexit te njemačkog ministra financija. Zaključio je govor rekavši da ne bježi od odgovornosti, ali ne planira dati ostavku.


 

23.52 Premijer Aleksis Cipras ipak je došao u parlament. “Nalazimo se u kritičnim trenucima, moramo donijeti odgovornu odluku. Preuzimam punu odgovornost za sve i ponosan sam na borbu koju smo vodili u zadnjim godinama. Suočeni smo s nepravednom bitkom protiv financijskih moćnika. Ipak, Europi u nasljeđe ostavljamo poštenje, čast i demokraciju”, rekao je Cipras, što su zastupnici pozdravili burnim aplauzom.

“Konzervativne stranke Europe željele su dokazati da su rezanje i mjere štednje jedini put”, rekao je grčki premijer. “Neću ovaj dogovor prikazivati boljim nego što jest; to je težak plan, s teškim mjerama.”


 

23.11 Članovi Eurogrupe, koja okuplja ministre financija eurozone, najavili su da će sutra u 11 sati imati telefonsku sjednicu na kojoj će odlučivati o kratkoročnoj pomoći Grčkoj, ovisno o tome kakvi budu rezultati glasovanja u grčkom parlamentu.


 

23.00 U Ateni je upravo otkucala ponoć, no glasovanje još nije započelo. Čini se da neće biti ništa od najava da bi parlament mogao brzo odlučiti o predloženim reformskim mjerama.


 

22.59 Kako se približava ponoć u Ateni i vrijeme odluke, glasnogovornik Sirize Nikos Filis kreće s izlaganjem. Kaže da je Siriza na meti međunarodne zajednice, koja “želi poslati poruku očaja diljem Europe”. “Ako padne Sirizina vlada, učinit ćete uslugu Schäubleu (njemačkom ministru financija) i konzervativnim krugovima u Europi.”


 

22.21 Traje rasprava u parlamentu. Oporbene stranke većinom će, kako se čini, glasati za predložene mjere reformi, ali zamjeraju vladajućoj koaliciji način vođenja pregovora te kritiziraju neke članove Sirize, koji su, kako tvrdi oporba, u Grčku htjeli vratiti drahmu. Smatraju da ih Cipras zato treba izbaciti iz stranke.

Samom Ciprasu zamjeraju što nije prisutan na večerašnjoj raspravi, jer bi, smatraju, trebao braniti dogovor koji je potpisao.


 

21.23 Neki zastupnici Sirize ističu da će podržati mjere reformi, ali da se s njima i dalje ne slažu, iako su svjesni da je nužno izglasati ih.

Čelnik Komunističke partije Dimitris Koutsoumbas rekao je da se “povijest ponavlja, ali ne kao tragedija već kao farsa” i kritizirao vladu što je pristala na toliko oštre mjere štednje.

Fotografije s prosvjeda u Ateni možete pogledati u fotogaleriji.

Prosvjedi u Ateni tijekom rasprave u grčkom parlamentu o predloženim reformskim mjerama


 

21.17 U parlamentu grčki ministar financija Euklid Cakalotos upravo govori o uvjetima koje su vjerovnici postavili Grčkoj za dobivanje novog paketa pomoći. Rekao je da je ponedjeljak bio najteži dan u njegovom životu: “Ne znam jesmo li napravili pravu stvar. Ali znam da smo osjećali da nemamo izbora. Nikad nismo tvrdili da je ovaj sporazum dobar.”

Grčki ministar financija Euklid Cakalotos večeras u parlamentu
Grčki ministar financija Euklid Cakalotos večeras u parlamentu AFP

 

21.07 Čini se da su sukobi na trgu Sintagma sasvim prestali, no po obližnjim ulicama i parkovima još ima manjih grupica prosvjednika u bijegu pred policijom.


 

20.47 Sukobi su se preselili s trga Sintagma u park Zapeion, gdje je u plamenu jedan kombi novinarskih ekipa.

Interventna policija u potjeri za prosvjednicima koji su bacili molotovljeve koktele
Interventna policija u potjeri za prosvjednicima koji su bacili molotovljeve koktele AFP

 

20.42 Policija je rastjerala prosvjednike i zauzela strateške pozicije na trgu Sintagma, ali oni su se ponovno okupili i krenuli natrag na trg. Cijelo područje prelijeću helikopteri. Prosvjednici su bacili na desetke molotovljevih koktela na policiju ispred parlamenta, u jednom od najnasilnijih prosvjeda unatrag dvije godine.

Neposredno prije sukoba prosvjednici su marširali mašući transparentima “Odustanite od paketa pomoći!” I “Ne za politike EU, ECB-a i MMF-a”.


 

20.30 Čini se da su se ostvarila predviđanja da bi večerašnji prosvjedi mogli biti i nasilni – mediji javljaju da su na trgu Sintagma u Ateni bačeni molotovljevi kokteli, na što je policija uzvratila suzavcem.


 

20.20 Grčki parlament upravo je počeo raspravu o predloženom programu reformi. Nakon što je ranije javnosti poručio da je preuzeo odgovornost i potpisao “dokument u koji ne vjeruje”, ali je jedino tako mogao izbjeći katastrofu za zemlju, Ciprasu preostaje da se pouzda u istraživanje javnog mnijenja koje je na uzorku od 700 ispitanika za dnevnik To Vima proveo institut Kapa Research, po kojemu, iako su podijeljeni oko uvjeta sporazuma, 70,1 posto Grka smatra da bi ga parlament trebao usvojiti.

Grčki parlament ima 300 zastupnika. Zna se da će za sporazum s vjerovnicima glasovati tri najveće oporbene stranke – Nova demokracija, Pasok i Potami, koje zajedno imaju 106 zastupnika. “Zastupnici Nove demokracije uvijek glasuju po svojoj savjesti, a ona im kaže “Da” za nastavak europskog puta Grčke”, rekao je privremeni predsjednik te konzervativne stranke Evangelos Meimerakis.

Što se vladajuće koalicije tiče, u kojoj su radikalna ljevičarska stranka Siriza sa 149 zastupnika i suverenistička desnica ANEL s 13 zastupnika, puno je teže predvidjeti ishod glasovanja. Čak 32 zastupnika Sirize još u petak su imala rezerve prema samom sudjelovanju Grčke u pregovorima tijekom vikenda. Tijekom dana je ostavku dala pomoćnica ministra financija Nadia Valavani, ocijenivši da je “rješenje koje nam se danas nameće na tako deprimirajući način neodrživo”.

Bivši ministar financija Janis Varufakis, kojega je Cipras u utorak nazvao “odličnim ekonomistom, ale ne i dobrim političarem”, nazvao je postignuti sporazum s vjerovnicima “novim Versailleskim ugovorom”, kopirao ga na svojem blogu uz bezbroj kritičkih opaski, uz upozorenje posjetiteljima – “Čitajte ovo i plačite”, piše Hina.


 

19.46 U Ateni je večeras ponovno počelo okupljanje prosvjednika, koji su već tijekom dana mirno protestirali, ali ovaj put nisu na ulicama da bi dali podršku grčkoj vladi, već da izraze protivljenje mjerama reforme. Zasad je sve još mirno, ali uočljiva je velika prisutnost pripadnika interventne policije. I policija i prosvjednici sa sobom imaju zaštitne maske, što znači da su spremni i na korištenje/obranu od suzavca ili nekog sličnog plina.


 

19.43 Glavna grčka oporbena stranka Nova demokracija potvrdila je danas popodne da će podržati program reformi.


 

18.31 Francuski parlament upravo je odobrio plan pomoći Grčkoj, javljaju tamošnji mediji.


 

18.30 Grčki premijer Cipras navodno je kazao da će mu biti teško ostati predsjednikom vlade ako večeras ne bude imao podršku vlastitih zastupnika (Sirize).


 

18.11 Pripadnici njemačke stranke Zelenih održali su danas, u znak podrške Grčkoj, presicu na atenskom trgu Sintagma. U ovom trenutku oni su vjerojatno među rijetkim njemačkim političarima koji su ondje dobrodošli.


 

17.36 Po neslužbenim informacijama AFP-a, zemlje eurozone upravo bruse dogovor o kratkoročnoj posudbi Grčkoj. Također, izvori iz grčkog parlamenta tvrde da bi glasanje o predloženim reformskim mjerama moglo biti okončano i prije ponoći (za razliku od dosadašnje prakse).

https://twitter.com/parisnewsroom/status/621341180870152192


 

16.56 Protiv predloženog programa reformi glasat će i ministar enegetike Panagiotis Lafazanis, koji je takav svoj potez najavio još jučer. Istaknuo je da podržava vladu, ali neće podržati predložene mjere.


 

16.29 Europska središnja banka danas i sutra imat će sastanak, a visoko na dnevnom redu vjerojatno će biti i pitanje hitne pomoći grčkim bankama. Odluka neće biti donesena do sutra, javlja Bloomberg, odnosno dok ne bude poznat ishod glasovanja u grčkom parlamentu.


 

15.38 – Manos Manousakis objavio je na Twitteru pismo ostavke.

https://twitter.com/ManousakisManos/status/621249449344548864


 

14.57 – Zastupnici Sirize trenutno zasjedaju iza zatvorenih vrata.


 

14.21 – Glavni tajnik u grčkom Ministarstvu ekonomije, infrastrukture, pomorstva i turizma, Manos Manousakis, također je dao ostavku.


 

13.53 –108 od ukupno 201 Sirizina zastupnika u parlamentu glasali su protiv sporazuma. Broj Sirizinih zastupnika jednak je kao broju članova središnjeg odbora Sirize.


 

13.30 Bivši grčki ministar financija Janis Varufakis obratio se grčkom parlamentu i žestoko napao sporazum. Kaže da Grci ispred sebe imaju Versailleski ugovor.


13.21 Službeno je potvrđeno da je zamjenica ministra financija Nadia Valavani dala ostavku nekoliko sati prije početka glasanja o sporazumu.

Valvani je još ranije rekla premijeru Aleksisu Ciprasu kako je za nju “nemoguće” raditi u vladi s obzirom na mjere štednje na koje je pristala.