U Holdingu pregovaraju sa sindikatima, moguć masovni štrajk. 'Zasad se ne čini da će biti dogovora'

Rok za postizanje dogovora je 31. siječanj, no ponude koje stižu sindikatima nisu prihvatljive

24.01.2023.., Zagreb -  Konferencija za medije Uprave Zagrebackog holdinga. Ivan Novakovic Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Jučer je nastavljen postupak mirenja između Uprave Zagrebačkog holdinga i predstavnika 19 sindikata te bi trebao trajati cijelog vikenda. Riječ je o postupku koji je zapravo počeo prije nešto manje od mjesec dana, a djelomice ima veze sa štrajkom radnika Čistoće koji je trajao od ponedjeljka do četvrtka ujutro. Detalji sastanka zasad nisu službeno otkriveni, jer je proces povjerljiv.

Na njemu će se, naime, raspravljati o nekim pravima koja su početkom tjedna tražili radnici Čistoće, poput sistematizacije radnih mjesta i plaća, a te su stvari regulirane kolektivnim ugovorom cijelog Holdinga. Zadnji rok za dogovor je 31. siječnja, a kako saznaje Jutarnji list, ne postigne li se, stječu se uvjeti za generalni štrajk svih 7000 radnika trgovačkog društva.

Zapelo na sistematizaciji i plaćama

Da je to izgledna mogućnost, rekao je i Darko Kleinberger, predsjednik sindikata Zagrebparkinga. “Sindikati su ovaj vikend iznijeli neki minimum zahtjeva pred Upravu Holdinga, ali oni na to zasad ne pristaju. Ponuda koju su stavili na stol nama je neprihvatljiva” kaže.

Prijepor su sistematizacija radnih mjesta i plaće, što su bili i zahtjevi radnika Čistoće. Uprava Holdinga na čelu s predsjednikom Ivanom Novakovićem ponudila je 60 milijuna kuna za povećanje plaća radnika u 2023. godini, ali sindikati traže 87 milijuna.

Sindikalist Kleinberger rekao je Jutarnjem kako ne vidi način da se mirenje uspješno završi do kraja tjedna. “Razlika između onoga što traže sindikati Holdinga i nudi Uprava veća je od 20 posto, teško će se u kratko vrijeme naći neko kompromisno rješenje”, objasnio je.

Zakonska prijava štrajka

No predsjednik Sindikata Zagrebačkog holdinga – ZET-a Dražen Jović kaže da je štrajk moguć, no ne odmah u utorak jer je potrebno pokrenuti proceduru.

“Ako ne dođe do dogovora za tri dana onda se ide u sindikalnu akciju, a zadnja je opcija štrajk, koji se prvo mora zakonski prijaviti, a onda i odrediti određen broj radnika koji bi radili jer Holding ne može u potpunu obustavu rada kao što je slučaj bio u Čistoći”, objasnio je.

Mirenje koje se održava ovog vikenda donijeti će promjene u kolektivnom ugovoru Holdinga koji se odnosi na sve zaposlenike, uključujući i radnike Čistoće. Sljedećeg tjedna kreću paralelni pregovori s Upravom Holdinga, sindikatima Čistoće i predstavnicima radnika te podružnice oko zahtjeva iz štrajka.