U Hrvatskoj je od korone umro strašan broj starijih ljudi. Većinu bi spasila malo suvislija promocija cijepljenja

Nepovjerenje građana u javno zdravstvene politike povećalo je broj onih koji se nikako nisu željeli cijepiti

Među prvih deset europskih država po broju preminulih u odnosu na broj stanovnika nalazi se i pet bivših jugoslavenskih republika, znači sve osim Srbije koja toliko laže sebi i drugima da čak krivotvori i podatke o preminulima. Hrvatska je na osmome mjestu. Sve te države iz ekskluzivnoga kluba prvih deset, uz izuzetak Slovenije, percipirane su kao izuzetno korumpirane.

U četvrtak, 25. studenoga na mrežnoj stranici eurosurveillance.org čiji je izdavač ECDC objavljen je znanstveni rad grupe autora „Estimated number of deaths directly averted in people 60 years and older as a result of COVID-19 vaccination in the WHO European Region, December 2020 to November 2021.

Prema zaključku toga istraživanja u razdoblju od kraja prosinca 2020. do polovice studenoga 2021. u izabranoj grupi od 33 europske države 51 % očekivanih fatalnih ishoda u populaciji starijoj od 60 godina spriječeno je cijepljenjem.

Razlike između pojedinih država su ogromne, tako su Izrael, Malta i Ujedinjena Kraljevina koje su u toj dobnoj skupini dostigle 90 % potpuno cijepljenih već do polovice lipnja izbjegle 65 % očekivanih smrtnih ishoda, a Ukrajina Moldavija i Rumunjska koje su do studenoga 2021. cijepile najviše 40 % te populacije izbjegle su manje od 20 % očekivanih smrtnih ishoda. Hrvatska je do 14. studenoga ove godine potpuno cijepila 69 % starijih od 60 godina te je zbog tako niskoga udjela i same dinamike cijepljenja izbjegla samo 16 % očekivanih smrtnih ishoda.

Više od 90 posto umrlih među starijima od 60

Od samoga početka pandemije do polovine studenoga ove godine u Europskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije od posljedica zaraze koronavirusom preminulo je više od 1,5 milijuna ljudi, od čega je njih 90,2 % bilo starije od 60 godina. U Hrvatskoj je do ponedjeljka od 10.826 preminulih njih 91,24 % bilo u toj dobnoj skupini te nije teško izračunati koliko je smrtnih ishoda moglo biti izbjegnuto da smo, poput Ujedinjene Kraljevine, Malte ili Izraela, uspjeli potpuno cijepiti 90% te populacije do polovine lipnja.

Autori istraživanja napominju da je njihov izračun konzervativan jer nisu ukalkulirani neizravni efekti vakcinacije, nisu valorizirane protuepidemijske mjere i politike te opterećenost bolničkih kapaciteta i sveukupnih sustava javnoga zdravstva. Isto tako nisu uzete u obzir razlike u efikasnosti pojedinih vrsta cjepiva te razlike u stopi smrtnosti između pojedinih dominantnih varijanti virusa.

Hrvatska u grupi katastrofalno neuspješnih država

Uz sva ta ograničenja evidentno je da države koje su u vrlo visokome postotku i u relativno kratkome roku uspjele cijepiti svoje stanovništvo starije od 60 godina imaju i višestruko manje preminulih na milijun stanovnika od onih koje su u tome poslu bile neuspješne. Hrvatska nažalost spada u ovu drugu skupinu i prema ovoj studiji uspjela je zahvaljujući cijepljenju spriječiti tek svaki šesti očekivani fatalni ishod u razdoblju od kraja prosinca 2020. do polovine studenoga 2021. godine.

U istome razdoblju Slovenija, Italija, Švicarska, Estonija, Mađarska i S. Makedonija spriječile su svaki treći, Portugal, Austrija, Grčka i Belgija svaki drugi, a Škotska, Norveška, Izrael, Irska, Malta, Španjolska i Engleska četiri od pet očekivanih fatalnih ishoda. Zašto se Hrvatska našla zajedno s Ukrajinom, Moldavijom, Slovačkom, Poljskom i Rumunjskom u grupi zemalja u kojima je cijepljenje najmanje smanjilo smrtnost sigurno nije pitanje za milijun dolara.

Ključno je povjerenje građana

Dovoljan je i površan pogled na rangliste država po smrtnosti u odnosu na broj stanovnika, po udjelima cijepljenih u ukupnome stanovništvu te po postotku očekivanih smrtnih ishoda koji su spriječeni cijepljenjem da bi se došlo do jednostavnog zaključka kako je uspješnost kampanje cijepljenja u korelaciji s povjerenjem građana u institucije države, odnosno u javne zdravstvene politike koje vlasti tih država provode.

Među prvih deset europskih država po broju preminulih u odnosu na broj stanovnika nalazi se i pet bivših jugoslavenskih republika, znači sve osim Srbije koja toliko laže sebi i drugima da čak krivotvori i podatke o preminulima. Hrvatska je na osmome mjestu.

Sve te države iz ekskluzivnoga kluba prvih deset, uz izuzetak Slovenije, percipirane su kao izuzetno korumpirane i nalaze se prema transparency.org između 60. i 111. mjesta po indexu korupcije za 2020. godinu. One europske države koje su poput Norveške, Finske i Danske zabilježile najmanji broj preminulih u odnosu na broj stanovnika i, naravno, najveće udjele cijepljenih u svim kategorijama stanovništva, nalaze se na vrhu ljestvice transparentnosti te su godinama gotovo imune na korupciju.

Ono kad je Vlada pobijedila koronu

Nepovjerenje hrvatskih građana u vlasti kao takve, a time i u javno zdravstvene politike, povećalo je broj onih koji se nikako nisu željeli cijepiti ili su odlazak na cijepljenje stalno odgađali. Od same najave uvođenja COVID potvrda početkom studenoga do ponedjeljka prvom se dozom cijepilo 226 955 građana ili 10,4 % ukupno cijepljenih prvom dozom.

Koliko je smrtnih slučajeva moglo biti izbjegnuto da su se svi ti građani cijepili u travnju, svibnju i lipnju? Koliko je građana bilo odustalo od cijepljenja zbog raznih šamana i antivakserskih vračeva, koliko je starijih građana završilo u bolnici ili na groblju slušajući savjete i preporuke pojedinih članova svojih obitelji zaluđenih istim tim šamanskim porukama?

Sve to neće i ne može amnestirati premijera Andreja Plenkovića i njegovu Vladu od prvotnoga proglašenja pobjede nad pandemijom, politikantskoga korištenja te „pobjede“ te na kraju, kada je dobrome dijelu građana trebao samo dodatni poticaj za odlazak na cijepljenje, odustajanja od bilo kakve suvisle javno zdravstvene politike promocije cijepljenja i odricanja od svake odgovornosti za posvemašnji kolaps kampanje između svibnja i listopada ove godine.

Može li bez obaveznog cijepljenja?

Grčka je upravo danas objavila kako će uvesti obavezno cijepljenje za sve starije od 60 godina, a počevši od 16. siječnja naredne godine svi koji neće biti cijepljeni plaćat će kaznu od 100 eura mjesečno kroz povećanje poreza na dohodak. Grčki premijer Kyriakos Mitsotakis kazao je da je u Grčkoj potpuno cijepljeno „samo 83 % građana starijih od 60 godina“ te da ti građani moraju prvi biti zaštićeni jer često dolaze u bolnicu kada je već prekasno, popunjavaju bolničke kapacitete i na taj način onemogućuju drugim ozbiljnim bolesnicima odgovarajuće liječenje.

U Hrvatskoj je potpuno cijepljeno samo 69 % građana starijih od 60 godina pa bi bilo zanimljivo saznati na koji način premijer Andrej Plenković misli potaknuti na cijepljenje 320.000 necijepljenih građana u toj životnoj dobi. Ili drugačije, zar premijer stvarno vjeruje da će se svi oni cijepiti bez uvođenja zakonske obaveze cijepljenja?