Nekad je nužno odabrati stranu

U Hrvatskoj od 2019. zbog promjena u financiranju više neće biti savjetovališta za potrošače. Što to znači

Zbog nedostatka novaca za sve, udruge ne mogu opstati

Hrvatska će uskoro ostati bez savjetovališta za potrošače. Ministarstvo gospodarstva početkom prosinca donijelo je odluku kojom su regionalne podružnice tih tijela ostale bez sredstava za 2019. godinu. Savjetovališta čine šest udruga u Republici Hrvatskoj koja su posljednjih 10 godina na raspolaganju građanima za besplatne savjete o potrošačkim pravima. Godišnje su rješavali po 20 tisuća upita, no Ministarstvo smatra da nisu potrebni.

Na problem financiranja savjetovališta za potrošače koji se osjećaju prevarenima prvo je reagirala europarlamentarka Biljana Borzan u otvorenom pismu ministru Darku Horvatu, a zatim je pokrenuta i građanska peticija koju, ako želite, možete potpisati ovdje.

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je 4. prosinca putem e-Savjetovanja objavilo nacrt natječaja za financiranje Projektima udruga koje djeluju u području zaštite prava potrošača u 2019. godini. Udruge koje stoje iza regionalnih savjetovališta tada su reagirale na niz točaka koje su smatrale da idu na štetu savjetovalištima, a time i građanima. Naime, zbog promjene u podijeli fonda iz natječaja na veći broj projekata nego proteklih godina, ove godine neće biti dovoljno sredstava za zapošljavanje u savjetovalištima, čime ih se indirektno gasi.

Nema dovoljno za sve

U izlaganju putem e-Savjetovanja, udruge koje stoje iza regionalnih savjetovališta, navode da godišnje rješavaju preko 20 tisuća savjeta građanima, dok Ministarstvo ističe rezultate anketa da se udrugama koje financira Ministarstvo obratilo 1,7 posto ispitanika, a njih 4 posto je tražilo potrošački savjet.

Kako iz Ministarstva navode u korespondenciji na portalu e-Savjetovanje, zbog slabe upoznatosti javnosti s potrošačkim pravima, Ministarstvo je odlučilo podijeliti fond od 1,4 milijuna kuna na više projekata, njih 20. Iz toga proizlazi da udruge u najboljem slučaju po projektu mogu dobiti 70 tisuća kuna, što nije dovoljno za zapošljavanje visoko školovane osobe na godinu dana. A savjetovalište se, tvrde iz udruga, temelji upravo na tome.

Ministarstvo ostaje pri svome

Iz Ministarstva gospodarstva na Telegramov upit ističu rezultate već spomenute ankete i smatraju da će se raspodjelom sredstava na više manjih projekata povećati svijest građana o potrošačkim pravima i dodatno unaprijediti područje zaštite prava potrošača.

“Natječajem za 2019. godinu naglašava se inicijativa za prijavu inovativnih i održivih projekata, te se ne zakida ni jednu udrugu da se javi, već upravo suprotno. Zbog svega navedenog, ali i temeljem Nacionalnog programa zaštite potrošača za razdoblje 2017. do 2020. kojeg je u veljači donio Hrvatski sabor, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta poduzima sve mjere kako bi što više unaprijedili i učinili dostupnijim područje zaštite prava potrošača”, kažu iz ministarstva.