U Hrvatskoj potvrđen i prvi slučaj flurone, istovremenog oboljenja od korone i gripe

Prvi slučaj pacijentice koja ima i virus gripe i korone zabilježen je jučer

31.10.2020., Zagreb - Drive in testiranje na koronavirus na novotvorenom centru na ZG Velesajmu. Unatoc vecoj guzvi za testiranje, testiranje ide  brzo. U protekla 24 sata zabiljezeno je 2.769 novih slucajeva pa je broj trenutno oboljelih (aktivnih slucajeva) u Hrvatskoj danas 15.952. Među njima je 1.049 pacijenta na bolnickom lijecenju, od toga su na respiratoru 82 pacijenta. U protekla 24 sata testirana je 8.741 osoba. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

U Hrvatskoj je zabilježena prva osoba koja istovremeno ima i koronavirus i gripu. Potvrdila je to jutros tijekom gostovanja na HRT-u voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju prof.dr.sc. Jasmina Vraneš iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo D. Andrija Štampar.

“Jučer smo kod pacijentice detektirali oba virusa. Virus gripe i virus korone. To nije nepoznato da se moguće zaraziti s više patogena odjednom. Flu je na engleskom gripa pa su tu kombinaciju nazvali flurona. Krenut će gripa, ona je obično između Božića i Uskrsa, prošle godine nije je bilo, ali imali smo slučajeva preko ljeta”, kazala je dr. Vraneš te dodala kako će se tek vidjeti kakve kliničke slike imaju pacijenti koje zahvate oba virusa.

Od korone se rijetko obolijeva tri puta

Govoreći o pandemiji, dr. Vraneš je kazala kako se udio pozitivnih u Zagrebu povećava, ali je umirila podatkom da su rijetkost oni koji su od korone oboljeli tri puta. Onih koji su bolovali dva puta, unatoč i činjenici da su cijepljeni, kaže, ima. “Posebno ako su skloni, ako imaju neku predispoziciju, bilo bi jako važno da prime treću ‘booster’ dozu. Oni koji su cijepljeni, nakon već pet mjeseci, količina protutijela se jako smanjuje, a za neke vrste cjepiva uopće više nema protutijela”, pojasnila je.

Govoreći o varijanti omikron kazala je kako nema šanse da se ona ne proširi u Hrvatskoj. No, zasad se on, navodi, sveo na kontakte i putovanja. “Detektiramo ga za sada kod onih osoba koje imaju neku epidemiološku anamnezu. Dakle, ako su bile u kontaktu s osobama iz zemalja gdje on prevladava, ako su putovali, onda u takvoj skupini vidimo da imamo već 20-30 posto pozitivnih na tu varijantu”, dodaje doktorica Vraneš.