U Hrvatskoj zabilježen novi, navodno zarazniji soj virusa, no nema rasta broja slučaja. Kako to?

Iako je prvi slučaj zabilježen prije tri tjedna, Hrvatska još uvijek ima pad broja novozaraženih

Novi, visokozarazni britanski soj koronavirusa otkriven je u Hrvatskoj, potvrdio je danas Nacionalni stožer civilne zaštite. Koliko je do sada poznato, mutirana varijanta virusa pojavila se u našoj zemlji 20. siječnja, rečeno je na presici Stožera. S obzirom na to da je britanski soj prvi put zabilježen prije tri tjedna, novinari koji su bili na press konferenciji pitali su članove Stožera kako je moguće da još nema naglog rasta broja zaraženih.

Odgovorila im je šefica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, Alemka Markotić. „Iznimno visoki porast se u Britaniji osjetio tek nakon mjesec dana. Ali još uvijek se ne zna o tome, svijet je u oprezu jer se dinamika i logika ovog virusa ne zna”, objasnila je Markotić. Kako bismo vidjeli kako se dolazak britanskog soja odrazio na ukupni broj novozaraženih u Hrvatskoj, izvukli smo trendove od 20. siječnja do danas.

Imamo pad broja novozaraženih

Prema podacima Stožera, 20. siječnja u Hrvatskoj su registrirana 902 nova slučaja zaraze koronavirusom. Pozitivno je bilo 12,76 posto testiranih uzoraka. Tjedan dana kasnije, 27. siječnja, u Hrvatskoj je zabilježeno 857 novih slučajeva zaraze koronavirusom, uz postotak pozitivnih 11,95 posto.

Prije tjedan dana, 3. veljače, zabilježeno je 730 novih slučajeva, pri čemu je postotak pozitivnih bio 10,39 posto. Prema današnjim podacima Stožera zabilježeno je 577 novih slučajeva, uz postotak pozitivnih uzoraka od 8,45 posto. Dakle, postotak novozaraženih padao je od datuma kad je u Hrvatskoj prvi put zabilježen britanski soj koronavirusa.

Pad je vidljiv i na tjednoj bazi

Osim dnevnog pregleda broja zaraženih koje objavljuje Stožer, u HZJZ objavljuje i tjedne preglede stanja. Prema tjednom Covid izvješću, u razdoblju od 18. do 24. siječnja zabilježeno je 3.966 novih slučajeva zaraze. Udio pozitivnih testova bio je 11,1 posto na tjednoj bazi.

U periodu od 25, do 31. siječnja zabilježeno je 3.506 novozaraženih, s postotkom pozitivnih testova 9,5. U razdoblju od 1. do 7. veljače imali smo osjetan pad novozaraženih u odnosu na raniji tjedan. Registrirano ih je 2.976, uz 7,9 posto pozitivnih uzoraka.

Očito je, broj novozaraženih je u padu. Smanjivanje broja novih slučajeva ne može se povezati s eventualnim smanjenjem broja testiranja jer podaci o postotku zaraženih pokazuju isto što i oni o novozaraženima: epidemija u Hrvatskoj jenjava. Naravno, trenutno stanje ne znači da nam ne prijeti opasnost od trećeg vala epidemije, ovoga puta izazvanog mutiranim sojem koronvirusa. To pokazuje i iskustvo Velike Britanije, države u kojoj je ta varijanta nastala.

ourworldindata.org/Screenshot

U Britaniji je novi soj eksplodirao nakon dva mjeseca

Pomislili smo kako bi bilo zanimljivo usporediti hrvatske brojeve s onima iz Velike Britanije tijekom razdoblja od tri tjedna nakon što se novi soj pojavio u toj zemlji. Uskoro se pokazalo da to ne bi bilo produktivno: premda je Britanija u spomenutom periodu zaista zabilježila velik i bez rast broja novozaraženih, otkriveno je kako to nije imalo veze s novim sojem.

Naime, vrlo zarazna varijanta korone nazvana B 1.1.7 prvi je put primijećena u uzorku koji je 20. rujna 2020. izuzet u grofoviji Kent na jugozapadu zemlje. Ipak, genetska istraživanja britanskih zdravstvenih vlasti pokazala su da je novi soj odgovoran za vrlo mali broj zaraza sve do sredine studenog. Dakle, veliki broj novih slučajeva tijekom rane jeseni nije povezan s mutiranim virusom. Mutacija virusa, sada poznatija kao britanska, rasplamsala se gotovo dva mjeseca nakon što je njime zaražena prva osoba.