U Hrvatsku došao južnoafrički soj koronavirusa, potvrđen je kod dvoje zaraženih

Bilježi se i porast broja zaraženih britanskim sojem virusa

FOTO: Screenshot N1

U Hrvatskoj zabilježeni prvi slučajevi zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa, kazala je epidemiologinja Goranka Petrović na N1 televiziji. Južnoafričkim sojem zaražene su dvije osobe koje su se nedavno vratile iz Afrike, iz Zanzibara, kazala je Petrović.

Petrović je objasnila da postoje brojne varijante koronavirusa koji neprestano mutira. „Virus se pokušava prilagoditi zaštiti koju su ljudi razvili. Važno je što prije procijepiti velik broj osoba kako bi se zaustavila cirkulacija virusa. Britanska i južnoafrička varijanta povećavaju zabrinutost zbog toga što potencijalno mogu promijeniti tijek pandemije.

Lakše se šire, mogu povećati broj hospitalizacija i pritisak na bolnički sustav. Još nije potvrđeno, ali postoje naznake da bi britanski soj mogao izazivati i nešto težu kliničku sliku“, objasnila je epidemiologinja.

Sve je više i britanskog soja

Bilježi se i veliki porast broja zaraženih britanskim sojem virusa. “Od 300 uzoraka čiji su rezultati pristigli, 60 je bilo pozitivno na britanski soj što je 20% pozitivnih uzoraka. To je prilično veliki postotak”, kazala je Petrović. Epidemiologinja potvrđuje i da se britanski soj širi znatno brže od standardnog virusa.

“Prema postojećim podacima rekla bih da se britanska varijanta brže širi, kažu i do 50%. Kod te varijante nije potvrđeno da u toj mjeri izbjegava imunološki odgovor što je pak slučaj kod južnoafričke varijante. Naime, kod južnoafričke varijante uočeno je da postoje neke mutacije koje povećavaju vjerojatnost da izbjegnu imunološki odgovor, bilo da se učinkovitost smanji parcijalno ili značajnije na cijepljenje ili da osobe koje su jednom preboljele koronu sad zapravo mogu biti podložne reinfekciji”, istaknula je Petrović, piše N1.

Proizvođači cjepiva, ističe, pažljivo prate pojavu novih varijanti koronavirusa. “Rezultati istraživanja pokazali su da i Pfizerovo i Modernino cjepivo, a pogotovo AstraZenecino imaju slabiju učinkovitost na južnoafričku varijantu i oni razmišljaju u kojem smjeru modificirati svoja cjepiva. Za pretpostaviti je da bi to trebao biti relativno lagan način prilagodbe, ali to zahtijeva i promjenu u proizvodnji”, kazala je Petrović.

Južnoafrički soj u susjedstvu

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić izvijestila je jučer da je do sada zaraza britanskim sojem u Hrvatskoj potvrđena kod dva igrača Hajduka, te da su dva uzorka koji su poslana iz Dubrovačko-neretvanske županije su također dokazani britanski sojevi.

U Sloveniji je jučer potvrđen prvi slučaj zaraze južnoafričkim sojem koronavirusa, potvrdio je u petak slovenski ministar zdravstva Janez Poklukar.