U Hrvatsku stiglo 15.550 izbjeglica iz Ukrajine, oko 10 tisuća ih zasad želi ostati

Nešto manje od 10 tisuća osoba zatražilo je privremenu zaštitu, zbog čega imaju pravo na školovanje, smještaj, zdravstvenu skrb...

16.03.2022.,  Visne Nemecke, Slovacka - Granicni prijelaz slovacko-ukrajinske granice Visne Nemecke na koji pristizu izbjeglice iz ratom zahvacene Ukrajine. Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

U Hrvatsku je dosad stiglo 15.550 osoba izbjeglih iz ratom pogođenih područja Ukrajine, a 2446 njih je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, izjavio je u ponedjeljak u Splitu ravnatelj Ravnateljstva Civilne zaštite Damir Trut.

“Dosad je nešto manje od 10 tisuća osoba zatražilo privremenu zaštitu, po tom segmentu imaju pravo na školovanje, smještaj, zdravstvenu skrb i sve drugo potrebno”, rekao je Trut nakon sastanka sa splitsko-dalmatinskim županom Blaženkom Bobanom, predstavnicima županijskog Stožera civilne zaštite i organizacija uključenih u prihvat izbjeglica.

Organizacija smještaja

U Splitsko-dalmatinskoj županiji danas je 2446 raseljenih osoba od kojih je 127 smješteno u hotelu Zagreb na splitskom predjelu Duilovu. Ondje su smještani igrači iz nogometne akademije ukrajinskog Shakhtara, koji imaju liječnika i psihologa iz Ukrajine, a onima bez roditelja Centar za socijalnu skrb odredio je skrbnike za djecu.

Prema riječima pročelnika splitskoga Područnog ureda civilne zaštite Srđana Kušćevića, djeca pohađaju školu online, a treniranje im je omogućio HNK Hajduk na svojemu pomoćnom igralištu. Na sastanku je bilo riječi o smještaju raseljenih osoba iz Ukrajine ako se vlasnici objekata u koje su te osobe smještene njima budu koristili u turističkoj sezoni.

Kako je istaknuo Damir Trut, takve će se situacije rješavati kao i dosad, i to smještanjem raseljenih osoba u pojedinačni ili kolektivni smještaj. “Za svaku raseljenu osobu poseban je program i odluka”, izjavio je.

Ukrajinska djeca u Dalmaciji

Na području Splitsko-dalmatinske županije 106 djece pohađa osnovnu školu, sedmero ih je u redovitom srednjoškolskom obrazovanju, a 17 u vrtićima. Starije osobe, izvijestio je župan Boban, imaju organizirane i tečajeve učenja hrvatskog jezika u Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata.

“Uvijek treba razmišljati o koracima ispred nas, a mi smo i jedna od rijetkih županija u kojoj imamo vlastiti operativni centar gdje se mogu prikupiti sve informacije na jednom mjestu. Moram zahvaliti na tome Crvenom križu, a u pripremi su aktivnosti i s veleposlanikom Ukrajine”, istaknuo je župan Blaženko Boban.