Ona stočna zaraza stiže. Zašto smo, bez javne nabave, odabrali cjepivo koje ćemo platiti više i čekati duže?

Ministarstvo poljoprivrede nije provelo javnu nabavu

18.04.2016., Bjelovar, Nova Ploscica - Ministar poljoprivrede Davor Romic za danasnjeg radnog posjeta Bjelovarsko-bilogorskoj zupaniji sastao se sa stocarima i mljekraima. U drustvu zupana Damira Bajsa obisao je OPG Mihaela Skendera, mladog poljoprivrednika koji se bavi tovom junadi. Photo: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Opasna tropska zaraza, bolest kvrgave kože (BKK), koja prijeti i hrvatskim govedarskim farmama i može im nanijeti ogromnu financijsku štetu – o čemu je Telegram već pisao, u četvrtak je zabilježena i Crnoj Gori. Prvi slučaj pojavio se u Gusinju, 80-ak kilometara sjeveroistočno od glavnog grada Podgorice i oko 150 kilometara zračne linije od granice s Hrvatskom. S obzirom da se bolest, koju prenose komarci, krpelji i stajske muhe širi brzinom od dvadesetak kilometra dnevno, sasvim je realna mogućnost da se prvi slučajevi te bolesti u Hrvatskoj pojave već početkom kolovoza.

To potvrđuje izjavu inozemnog stručnjaka koji je za Telegram upravo predvidio takvu mogućnost, kada se još nije znalo da je BKK zahvatila i Crnu Goru. Do tada, najbliža točka prema Hrvatskoj, na kojoj je zabilježena ta opasna bolest goveda, koja se na sreću ne prenosi i na ljude, bila je u okolici Zaječara, u Srbiji, što je prilično dalje od mjesta na kojem se, u četvrtak, pojavila u Crnoj Gori.

U hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede na upit Telegrama jesu li naručene doze cjepiva kako bi se preventivnom vakcinacijom mogla zaštiti stada goveda na hrvatskim farmama, odgovoreno je kako je u našoj zemlji registrirano 448.000 goveda, te da bi akcija bila uspješna potrebno je cijepiti svako govedo. U ovom trenutku Hrvatska raspolaže s 28.000 doza cjepiva, a do kraja srpnja trebalo bi stići još 370.000 doza. Oko 50.000 doza cjepiva donirat će Europska unija.

Stara regulativa

No, problem je, kao što smo pisali, što prema važećim propisima EU preventivno cijepljene može početi tek kada se u nekoj zemlji pojavi ta, u Europi do prošle godine nepoznata bolest. Regulativa je stara, datira iz 1992. godine, pa je Hrvatska, zajedno s još nekoliko zemalja EU tražila hitnu izmjenu zakonodavstva. Radi se o svojevrsnoj trci s vremenom: ako se bolest u Hrvatskoj, što je vrlo izgledno, pojavi krajem srpnja ili na samom počeku kolovoza, kada bi, s obzirom da će naručene količine cjepiva u našu zemlju tek tada stići, akcija cijepljenja moga bi biti prekasno započeta. Da bi cijepljeno govedo steklo potpuni imunitet potrebno je mjesec dana. To značim, upozoravaju stručnjaci, kako bi širenje bolesti moglo ići brže od učinka koje proizvodi cjepivo.

U Ministarstvu poljoprivrede rekli su Telegramu da se upravo zbog hitnosti išlo na žurnu nabavku cjepiva, jer nije bilo vremena za redovitu proceduru provođenja natječaja u okviru javne nabave.

”Odluka o potrebi žurne nabavke cjepiva donesena je početkom lipnja i temeljena je na prvom potvrđenom slučaju bolesti na području Republike Srbije 7. lipnja 2016. godine, te iskustvima u provedbi mjera kontrole bolesti u zemljama u kojima je BKK ranije potvrđena (posebice zbog činjenice da se zbog velike potražnje za cjepivom na tržištu na isporuku dugo čeka). S odlukom o žurnoj nabavi suglasno je bilo i Stručno tijelo za bolest kvrgave kože sastavljeno od eminentnih stručnjaka Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskog veterinarskog instituta te Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane zaduženo za izradu strategije kontrole te bolesti”, stoji u odgovoru Ministarstva poljoprivrede.

ZARAŽENO GOVEDO SNIMLJENO IZBLIZA
ZARAŽENO GOVEDO SNIMLJENO IZBLIZA

Potražnja za cjepivom premašuje proizvodnju

Na upit Telegrama kolika je cijena jedne doze cjepiva, odgovoreno je kako je ”s distributerom postignuta jedinična cijena doze u iznosu od 11.91 kuna, plus PDV. Ukupan iznos nabave 398.000 doza u za nas prihvatljivom roku je oko 4,750.000 kuna, plus PDV. Iz iskustava zemalja koje već imaju potvrđenu bolest i provodile su mjeru cijepljenja, a s kojima na dnevnoj bazi surađujemo i koje su nam proslijedile sve informacije kojima raspolažu, procijenili smo da je to prihvatljiva jedinična cijena jedne doze cjepiva. Cijene po dozi cjepiva u Bugarskoj, Rumunjskoj, Srbiji, Makedoniji i Grčkoj kreću se između 1,29 i dva eura ovisno o dostupnosti pojedinog proizvođača cjepiva i rokovima isporuke”, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

Tvrtka od koje je Ministarstvo poljoprivrede nabavilo cjepivo Lumpyvax, rečeno je Telegramu, je MSD Animal Health a dozvola za stavljanje na tržište te distribuciju u Republici Hrvatskoj izdana je tvrtki Phoenix-Farmacija. MSD Animal Health jedna je od dvije tvrtke u svijetu koje proizvode spomenuto cjepivo.

”Trenutna potražnja za cjepivima premašuje kapacitete proizvodnje, stoga možemo biti iznimno zadovoljni što smo na vrijeme osigurali dovoljne količine”, hvale se u Ministarstvu poljoprivrede.

Drugi proizvođač nudi jeftinije cijepivo

Telegram je, međutim, kontaktirao predstavnika drugog proizvođača, tvrtku Onderstepoort Biological Products (OBP), čiji predstavnik Selçuk Özceada kaže kako je ta kompanija u mogućnosti isporučiti cjepivo u roku od tjedan dana od trenutka plaćanja. Vele da su službenu ponudu s rokovima isporuke i cijenom poslali hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede 20. srpnja. Na upit o cijeni Selçuk Özceada odgovorio je kako pojedinačna cijena doze iznosi 1,55 eura.

Kada se usporedi cijena (11,91 kuna) koju će tvrtci MSD Animal Health platiti Ministarstvo poljoprivrede, u odnosu na cijenu koju je ponudila konkurencija, tvrtka Onderstepoort Biological Products (1,55 eura, što preračunato iznosi 11,62 kune), ispada da je potonja ponuda jeftinija, za 29 lipa po komadu. Na ukupnu količinu od naručenih 398.000 doza to je razlika od 115.420 kuna. Također i rokovi isporuke povoljniji su od onih koje je ponudila tvrtka MSD Animal Health.

”Cjepivo proizvođača MSD Animal Health iz dostupnih se znanstvenih podataka o primjeni u praksi pokazalo za nijansu kvalitetnije od cjepiva konkurentskog proizvođača”, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede.

U Srbiji je proveden postupak javne nabave

Selçuk Özceada, predstavnik južnoafričke tvrtke Onderstepoort Biological Products, kaže za Telegram kako je ta kompanija, osnovana 1908., vodeća u proizvodnji vakcine, te da Svjetska organizacija za zaštitu životinja (OIE) preporučene standarde zasniva na praksi koju je u svojim istraživačkim laboratorijima postavila ta tvrtka. ”Naša LSD vakcina razvijena je 1950. godine i u upotrebi je duže od 50 godina, prvo u afričkim zemljama, gdje se bolest i pojavila, poput Botswane, Mozambika, Namibije, Ugande, Tanzanije, a otkako je bolest zahvatila i Europu, cjepivo se koristi i u Grčkoj, Bugarskoj i Albaniji”, kaže Özceada.

Telegram saznaje da je u susjednoj Srbiji, gdje je bolest već uhvatila maha – za razliku od Hrvatske – proveden postupak javne nabave i da je ondje posao dobila tvrtka Onderstepoort Biological Products.

Potpuno je nejasno zašto postupak javne nabave, na koju bi se mogle javiti oba proizvođača cjepiva, a Ministarstvo poljoprivrede izabrati povoljniju, nije proveden i u Hrvatskoj. Bilo je više nego dovoljno vremena. Bolest kvrgave kože u Europi se pojavila prvo u Grčkoj, u kolovozu prošle godine i moglo se predvidjeti, s obzirom da se širi brzinom od 20-ak kilometara dnevno, da će ove godine stići i u Hrvatsku.