U Hrvatsku uskoro stižu kućni testovi na koronavirus. Prodavat će ih bez recepta, za oko 100 kuna

Proizvođač tvrdi da mu je točnost 98 posto

Asimina, a second grade high school student checks her Covid-19  test result after undergoing self testing at her home in Athens, on the eve of high schools opening  on April 11, 2021. - Students and teachers are required to use kits for self-administered corovavirus test twice a week as Greece reopens high schools for students in the final three grades. (Photo by Louisa GOULIAMAKI / AFP)
FOTO: AFP / Ilustracija

U Hrvatskoj bi uskoro trebali biti dostupni kućni testovi na koronavirus koji će funkcionirati prilično jednostavno. U njemu dolazi epruveta, štapić za bris, otopina i pločica za očitavanje rezultata. Radi se tako da se osam kapi otopine stavi u epruvetu, štapićem se uzme bris tako što se u okrene tri do pet puta i potom se stavi u epruvetu u kojoj je otopina.

Štapić u otopini stoji jednu minutu, a nakon toga ga treba izvaditi van i epruvetu zaklopiti poklopcem koji stiže uz nju. Otopina iz epruvete se koristi kao testni uzorak tako što se ona izlije na pločicu za očitavanje rezultata. Nakon 15 do 20 minuta, rezultat je tu.

Dolores Peruča, voditeljica mikrobiološkog odjela NZZJZ-a Primorsko-goranske županije rekla je za Dnevnik Nove TV rekla kako je to screening test koji je osmišljen tako da je pozitivan prvih pet dana bolesti.

Trebao bi koštati oko 100 kuna

“Moraju imati osjetljivost više od 90 posto i specifičnost više od 97 posto. Drugi moment koji je bitan jest kako se vadi uzorak – ovaj test koji će doći u ljekarne je predviđen i za bris nosa, bris nazofarinksa i orofarinksa, s time da moramo reći da je bris nazofarinksa najosjetljiviji i ako se pravilno uzme bris povećavamo mogućnost da pozitivne osobe detektiramo”, rekla je.

Prema najavama, test bi se trebao prodavati u ljekarnama, bez recepta, a cijena će mu biti oko 100 kuna. Test koji prvi stiže u Hrvatsku, kao i drugi koji dolaze iza njega, koriste se u svim zemljama EU-a, rekla je Ivana Šipić Gavrilović, glasnogovornica HALMED-a.

Capak: ‘Ti testovi se ne priznaju za dijagnostoku’

Capak je za Novu TV prokomentirao najave proizvođača takvih testova koji kaži da im je točnost preko 98 posto. ”U niti jednoj zemlji EU-a se ti takozvani samotestovi ne priznaju za dijagnostiku nego ako sami sebi dokažete da ste pozitivni onda trebate napraviti dijagnostički test, ako ste negativni u uputstvima vam piše da taj test nije dokaz da ste negativni”, kaže Capak.

Magistra farmacije, Gordana Kaštropil, rekla je kako će se ti testovi najvjerojatnije pojaviti u veledrogerijama sljedećeg tjedna, a nakon toga stižu u ljekarne. Dodala je i kako nema nekog velikog interesa za te testove u zadnje vrijeme te kako se vjerojatno javljaju samo ljudi koji putuju.