Nekad je nužno odabrati stranu

Američki predsjednik Barack Obama priznao je da ga je ISIS iznenadio

Za CNN je govorio o ISIS-u i situaciji u Iraku i Siriji

FOTO: CNN screenshot

ISIS-ovo napredovanje u Iraku i Siriji prislilo je američkog predsjednika Baracka Obamu da vrati mali broj američkih vojnika na Bliski istok. Unatoč dugogodišnjoj prisutnosti u regiji i kopnenim intervencijama, ISIS je ipak iznenadio američkog predsjednika, piše CNN.

Zbog ISIL-a, Obama je morao donijeti neke od najtežih odluka svog mandata, otkrio američki predsjednik je CNN-u. “Sposobnost ISIS-a ne samo da ojača u Siriji, nego da i onda pokrene velike kopnene ofenzive poput one u Mosulu, naprimjer, nisu bile na mom obavještajnom radaru”, kazao je Obama novinaru Fareedu Zakariji.

‘Najpametnija odluka iz izbora loših’

Sada je jasno da će Obama napustiti Bijelu kuću sa Sirijcima koji se suočavaju s velikom bijedom i razaranjima. Grad Alepo postao je noćna mora za nekoliko desetaka tisuća Sirijica koji još uvijek tamo žive. Sukob je doveo do stotine tisuća smrti, uzrokovao je izbjegličku krizu u Europi i doveo do rasta terorističke grupe za koju Obama priznaje da nije vidio da dolazi.

To nasljeđe ga progoni, no objašnjava CNN-u kako su odluke koje je donio bile najblje koje mogao donijeti u zemlji bez dobrih odnosa. Izbjegavanje sukoba većih razmjera u Siriji “bila je najpametnija odluka iz izbora loših odluka koje su nam bile dostupne”, kaže američki predsjednik

Razlozi za pojavu ISIS-a

Mnogi su kritizirali Obamu zbog povlačenja vojske iz Iraka. “Održavanje američkih vojnika u to vrijeme nije moglo spriječiti snage koje su dovele do rasta ISIL-a: vlada u Bagdadu težila je sektaškoj agendi, brutalni diktator u Siriji koji je izgubio kontrolu nad velikim dijelovima zemlje, društvene mreže koje su zahvatile globalni bazen regruta, i šupljinu u iračkim sigurnosnim snagama”, rekao je Obama.

Zbog povlačanje iz Iraka, novoizrabrani predsjednik Donald Trump kritizirao je demokrate, Obamu i Hillary Clinton optužujući ih kako su stvorili vakum u Iraku koji je omogućio uzdizanje ISIS-a.

Asad i ‘crvena linija’

U susjednoj Siriji, osim ISIS-a, pojavila se još jedna kriza, obračun predsjednika Bašara al Asada s opozicijom. Obama je bio skeptičan prema tome da bi opozicija mogla prevladati, unatoč tome što su mu savjetnici predlagali da naoružava umjerenu opoziciju.

Asad je u Siriji prešao “crvenu liniju” koju je odredio Obama koristeći kemijsko oružje protiv civila. Američki je predsjednik kazao da će, ako Asad to napravi, poslati vojsku u Siriju. No, odustao je od toga. “U stvari, pozicionirali smo našu vojsku kako bi bila spremna napasti Asada ako nam nebi dao kemijsko oružje”, rekao je Obama Zakariji. “I činjenica je, da su riješio kemijskog oružja na neviđen način”.