U Južnoj Africi, gdje je prvi put zabilježen omikron, broj novih slučajeva korone znatno pada

'Omikron varijanta nije uzrokovala porast stope smrtnosti i slučajevi su manje ozbiljni od delte'

Covid-19 is a virus pandemic affecting large part of the world during 2019 and 2020.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Broj slučajeva koronavirusa u Južnoj Africi počeo je padati, kazao je liječnik koji je prvi otkrio varijantu omikron, javlja 9news.com. Prema podacima Nacionalnog instituta za zarazne bolesti samo 8515 Južnoafrikanaca u posljednja 23 sata bilo je pozitivno na virus što je upola manje nego prošlog ponedjeljka. Pad od 40 posto najveći je otkada je izbijanje omikrona pogodilo zemlju.

Dr. Angelique Coetzee, predsjedateljica Južnoafričke liječničke udruge, rekla je za CNN da su na neki način prešli krivulju. U gradu Gautengu koji je bio epicentar brojke su znatno manje.

Dr. Coetzee je kazala da se virus u drugim krajevima još uvijek širi zbog praznika ali ukupne brojke su manje. Stopa pozitivno testiranih je još uvijek visoka i iznosi 30 posto, priznaje dr. Coetzee.

Nema porasta stope smrtnosti

“Omikron varijanta nije uzrokovala porast stope smrtnosti i slučajevi su manje ozbiljni od delte”, tvrdi Coetzee. Broj dnevnih prijema u bolnice je manji od 100, a velika većina bolesnih nije cijepljena. Tijekom najjačeg vala delte u bolnice je dnevno primano između 400 i 500 ljudi.

Boris Johnson, britanski premijer kaže da, nažalost, i omikron šalje puno ljudi u bolnice i da je barem jedna osoba u Velikoj Britaniji umrla. “Ideju da se radi o blažoj verziji virusa moramo ostaviti po strani i prepoznati brzi tempo kojim se virus širi populacijom. Najbolje što možemo učiniti je da se cijepimo booster dozom”, poručuje Johnson.

U Hrvatskoj je prema ažuriranim podacima utrošeno 4.542.083 doza cjepiva, jednom dozom cijepilo se 55 posto ljudi, s dvije doze 51 posto, pokazuju današnji podaci Our World in Data.