Javili se Hrvati iz Kabula: 'Jedan je pobjegao u Indiju bez vize. Rekao je bolje tamo zatvor nego tu talibani'

U Kabulu vlada potpuni kaos, zračna luka postala je jedini izlaz iz grada

Taliban fighters sit over a vehicle on a street in Laghman province on August 15, 2021. (Photo by - / AFP)
FOTO: AFP

Dok talibani zauzimanju Kabul u potpunosti njegovi stanovnici i stranci koji se ondje nalaze i dalje pokušavaju napustiti prijestolnicu Afganistana. Među njima ima i hrvatskih državljana, a neki od njih za Dnevnik.hr su ispričali kakvo je trenutno stanje u Kabulu.

Prema riječima jednog od njih, koji inače radi na poslovima osiguranja, pojedini dijelovi Kabula su u rukama talibana i u njima su sva veleposlanstva evakuirana. Afganistanska policija i vojska se, kaže, predaju, a njihova sudbina je zbog suradnje s Amerikancima i NATO-om neizvjesna.

Kaže i kako grupa hrvatskih državljana u zelenoj zoni čekaju evakuaciju. “Tu su petorica, a 11 njih koji rade za NATO nalaze se u njihovoj bazi. Jedan je otišao jutros preko New Delhija, ali nije dobio vizu i zapeo je tamo, no rekao je bolje zatvor u Indiji, nego talibani. Jedan je otišao preko Istanbula”, kaže te dodaje kako je samo pitanje vremena kada će Kabul potpuno pasti i to bez borbe jer se ne čuju nikakva djelovanja.

Kaos u gradu i bijeg iz njega

Drugi Hrvat koji se trenutačno nalazi u NATO-ovoj bazi u vojnoj zračnoj luci kazao je kako tamošnji zaposlenici rade kao da se ništa ne događa. “U gradu vlada gužva. Posvuda su zastoji u prometu, u gradu su navodno i demonstracije, samo ne znamo jesu li protiv talibana ili obratno, vjerojatno protiv talibana. Mi koji smo ovdje još ne znamo kako ćemo, vjerojatno ćemo na vojni aerodrom čekati let”, rekao je.

I BBC javlja o velikim kolonama automobila na izlazu iz grada te gužvama u bankama u kojima ljudi pokušavaju doći do svog novca. Afganistanska zastupnica Farzana Kochai, koja se nalazi u svojoj kući, opisala je kako s prozora gleda brojne ljude kako po ulici vuku kofere, a da nemaju kuda. “To je da ti se srce slomi”, dodaje. Iz Pakistana su za Reuters kazali da je zatvoren granični prijelaz Torkham, jer su militanti zauzeli njegovu afganistansku stranu. Time je, ističe, zračna luka u Kabulu postala jedini izlaz iz njega.

Grad napustio predsjednik države

Afganistanski predsjednik Ašraf Gani napustio je glavni grad Kabul i otputovao u Tadžikistan, kazao je u nedjelju visoki dužnosnik afganistanskog ministarstva unutarnjih poslova. Upitan za komentar ove informacije, ured afganistanskog predsjednika naveo je da “ne može reći ništa o kretanju Ašrafa Ganija zbog sigurnosnih razloga”, prenosi agencija Reuters.

Predstavnik talibana, koji su u nedjelju počeli ulaziti u glavni grad, kazao je da skupina provjerava gdje se nalazi afganistanski predsjednik.

Poruke talibana u suprotnosti s praksom i povijesti

Glasnogovornik talibana Suhail Shaheen izjavio je BBC da osvete neće biti. “Uvjeravamo Afganistance, posebno u Kabulu, da su njihovi životi i imovina sigurni i da se nećemo nikome osvećivati, Mi smo sluge naroda i ove zemlje”, kazao je. Potom je dodao: “Naše je vodstvo uputilo naše snage da ostanu na vratima Kabula – da ne ulaze u grad. Čekamo miran prijenos vlasti”. Shaheen je u glavnim crtama iznio politički okvir koji predviđaju za povratak radikalnog islamističkog pokreta na vlast.”Želimo uključivu islamsku vladu, što znači da će svi Afganistanci biti zastupljeni u ovoj vladi”, uvjerava te dodaje: “Razgovarat ćemo o tome u budućnosti, kada se dogodi mirna tranzicija”.

Kazao je i kako međunarodna veleposlanstva i njihovi zaposlenici neće biti na meti talibanskih boraca te da bi trebali ostati u zemlji. “Nema rizika za diplomate, humanitarne organizacije, bilo koga. Svi bi trebali nastaviti raditi kao i do sada. Neće im nanijeti štetu, trebali bi ostati”, rekao je. Odbacujući strahove od povratka zemlje u doba prve talibanske vladavine, uz vrlo strogu primjenu islamskih pravila, Šahin je rekao da talibani sada žele otvoriti “novo poglavlje” tolerancije.

“Želimo surađivati ​​sa svim Afganistancima, želimo otvoriti novo poglavlje mira, tolerancije, s mirnim suživotom i nacionalnim jedinstvom za državu i narod Afganistana”, kazao je te dodao kako bi trebali preispitati svoje odnose sa Sjedinjenim Državama, koje su do sada obilježila dva desetljeća sukoba, najavivši otvaranje “novog poglavlja suradnje”.

Prava žena

Govoreći o ženskim pravima, Shaheen je kazao kako će se ona sada poštivati, te da će ženama dopustiti da izlaze iz svojih kuća te pohađaju škole i odlaze na posao. No, njegove riječi su u suprotnosti s izvješćima koja dolaze iz drugih dijelova zemlje koji su pali pod kontrolu talibana. U Kandaharu su ženama koje rade u banci rekli da će njihov posao sada obavljati muškarci, a u drugim regijama bilo je izvještaja da ženama nije dopušteno da same izađu i da su prisiljene nositi burku.

Dok glasnogovornik talibana demantira ugnjetavanje žena, šef afganistanske novinske službe Tolo News, Lotfullah Najafizada, objavio je fotografiju muškaraca koji bojaju za njih neprimjerene reklame po izlozima u Kabulu. Inače, prije 2002. godine, kada su talibani kontrolirali Afganistan, prakticirali su verziju šerijatskog zakona koja je uključivala kamenovanje žena zbog preljuba, amputaciju udova radi krađe i sprječavanje djevojčica da idu u školu nakon navršenih 12 godina.