U Kartumu je pakao, ljudi usred unakrsne vatre masovno bježe iz grada: 'Život ovdje nije moguć'

Zalihe hrane sve su manje, nijedan kamion s namirnicama nije ušao u glavni grad od početka sukoba

KHARTOUM, SUDAN - APRIL 19: Smoke rises during clashes between the Sudanese Armed Forces and the paramilitary Rapid Support Forces (RSF) in Khartoum, Sudan on April 19, 2023. Ahmed Satti / Anadolu Agency (Photo by Ahmed Satti / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Tisuće stanovnika bježale su u srijedu iz Kartuma cestom uz koju su ležala trupla i izgorjela oklopna vozila dok ne prestaju borbe između paravojske i regularne vojske u kojima je u zadnjih pet dana u Sudanu poginulo više od 270 civila. Pješice i automobilom, civili pokušavaju spasiti živu glavu od unakrsne vatre Snaga za brzu pomoć (RSF), paravojske generala Mohameda Hamdanea Dagala, poznatijeg kao Hemedti i vojske kojom zapovijeda general Abdel Fattah al-Burhan.

“Život u Kartumu nije moguć”, rekla je za AFP Alawya al-Tayeb (33) koja se uputila na jug. “Činim sve da moja djeca ne vide trupla” jer su “već traumatizirana”. Borbe koje su počele u subotu uglavnom se vode u Kartumu i u Darfuru, na zapadu, a dvojica suparničkih generala i dalje se oglušuju na pozive za primirje.

General Burhan, koji zapravo vlada Sudanom i general Dagalo, njegov pobočnik, vodili su zemlju nakon njihova zajedničkog puča u listopadu 2021., kojim je prekinuta demokratska tranzicija i srušena civilna vlast. No, sukob te dvojice tinjao je tjednima.

Pokušaj dogovora novog primirja

RSF i vojska proglasili su u srijedu “24-satno primirje” s početkom u 18 sati po srednjoeuropskom vremenu, ali kao i prethodno, najavljeno dan ranije, nije nikad stupilo na snagu. U četvrtak se trebaju sastati čelnici UN-a, Afričke unije, Arapske lige i drugih područnih organizacija kako bi pozvali na novo primirje.

U sudanskome glavnom gradu više od pet milijuna stanovnika ostalo je bez struje i vode, a zalutali meci redovito probijaju zidove i prozore. Ponegdje bačena bomba pretvori zgradu ili bolnicu u gomilu šute. Od subote je poginulo više od 270 civila, pokazuju privremeni podaci koje je u srijedu objavilo 15 zapadnih veleposlanstava.

Potonja pozivaju obje strane da “ne protjeruju stanovnike nezakonito, ne uništavaju civilnu infrastrukturu i ne priječe dopremu osnovnih namirnica i žurnu pomoć ranjenicima i bolesnicima”. Devet bolnica u Kartumu oštećeno je u bombardiranju obaju tabora. Ukupno 39 od 59 bolnica na sukobom zahvaćenom području je onesposobljeno za rad i zatvoreno, izvijestili su liječnici.

Zalihe hrane sve su manje

Zalihe hrane, ionako ograničene u zemlji s troznamenkastom inflacijom, sve su manje i nijedan kamion s namirnicama nije ušao u glavni grad. Nekoliko desetaka kilometara od Kartuma život normalno teče, trgovine rade, prijevoz također.

U Darfuru, na zapadu zemlje, 320 sudanskih vojnika prešlo je granicu s Čadom, koja je od subote službeno zatvorena, jer se “boje da će ih RSF ubiti”, rekao je čadski ministar obrane. “Zasad nijedna strana ne pobjeđuje i s obzirom na silinu sukoba (…) stvari se mogu pogoršati prije nego dvojica generala sjednu za pregovarački stol”, upozorava Clement Deshayes, predavač na sveučilištu Pariz 1 Pantheon-Sorbonne.

Zato bi ih “njihovi regionalni partneri trebali pritisnuti, a izjave zasad ne idu u tom smjeru”, rekao je za AFP taj stručnjak za Sudan.