U Londonu je napadnuta žena samo zato što je nosila hidžab (a u Njemačkoj islamofobi bilježe uspjeh na izborima)

Grupa žena napala je 25-godišnjakinju dok je išla prema školi svoje djece

Pegida, Velika Britanija
FOTO: AFP

Policija istražuje rasistički napad u kojem je skupina žena navodno strgnula hidžab ženi koja je išla po svoju djecu u islamsku osnovnu školu na jugu Londona, javlja Independent. Tri žene napale su četvrtu “zbog toga što je nosila veo”.

Napad se dogodio nakon što je skupina žena upitala 25-godišnju ženu je li joj vruće ispod hidžaba dok je išla prema školi svoje djece. Tada su navodno počele vikati i zlostavljati je. Osumnjičenice su joj strgnule hidžab te je potom udarile.

Žena je dobila trzajnu ozljedu vrata i ostala bez dijelova kose, ali nije teže ozlijeđena pa nisu zvali hitnu pomoć, kažu iz londonske policije. Dvije su žene uhićene i odvedene u pritvor u postaju u južnom dijelu Londona, poslije su puštene uz jamčevinu, a istraga se nastavlja, rekli su iz policije.

Pegida osvojila čak 10 posto glasova u Dresdenu

Marš Pegide u prosincu 2014. godine u Dresdenu
Marš Pegide u prosincu 2014. godine u Dresdenu AFP

Ovo svakako nije izolirani incident u europskim zemljama, u kojima se bilježi značajan rast islamofobije. U Njemačkoj je antiislamski pokret Pegida osvojio gotovo 10 posto glasova na jučerašnjim izborima za gradonačelnika u Dresdenu, koji je poznat kao uporište tog pokreta. Rezultat je ipak znatno viši od očekivanoga jer su se prosvjedi pobornika Pegide zadnjih tjedana stalno smanjivali pa se mislilo da neće postići ovakav uspjeh na izborima. Jedina predizborna anketa predvidjela je da će Pegida dobiti samo od 1 do 2 posto glasova biračkog tijela, javlja Guardian.

Iznenađujuće velika potpora vjerojatno će biti shvaćena kao uspjeh Pegide, koja je “protiv islamizacije Zapada” i koja je na vrhuncu svojih marševa uspijevala okupiti 25.000 ljudi na ulicama Dresdena.

Pegida, osnovana krajem prošle godine, oslabjela je posljednjih nekoliko mjeseci zbog unutarnjih neslaganja i skandala među vodstvom pokreta, ali je ipak uspjela potaknuti formiranje sličnih pokreta u drugim gradovima. Istodobno, dio Njemačke koji ne podržava njihove antiimigrantske i islamofobne stavove odgovarao je velikim protuprosvjedima.

Izazivanje straha od stranaca

Podaci iz 2012. godine pokazuju da je Dresden, jedan od 15 najvećih njemačkih gradova, imao najmanji broj stranaca, njih samo 7 posto. Saska je i kao regija među onima s najmanjom useljeničkom populacijom od samo 2,8 posto.

Retorika Pegide protiv imigranata, pa i protiv osjetljive skupine tražitelja azila, uistinu je nevjerojatno pretjerana ako se uzmu u obzir ovi podaci. U svojim predizbornim govorima, 51-godišnja kandidatkinja Pegide Tatjana Festerling pozivala je na “renesansu” njemačke kulture i osuđivala tražitelje azila, “koji su napustili obitelj i dom jer je ovdje lijepo živjeti i dobivati kruh od države”.