U napadu na Centar socijalne skrbi u Đakovu ubijena je žena i ranjen muškarac. Evo što zasad znamo

Policiji je poznat identitet napadača, cijeli grad je pod opsadom policije

U đakovačkom Centru za socijalnu skrb danas oko podneva došlo je do pucnjave u kojoj je jedna djelatnica ubijena. Još jedan djelatnik teško je ranjen i liječnici se trenutno bore za njegov život. Prema posljednjim informacijama, napadač je još uvijek u bijegu. Evo svega što se zasad zna o mučnom slučaju, te nekih za sada neodgovorenih pitanja.

Kako se zločin dogodio?

Policijska uprava osječko-baranjska zaprimila je oko 12,10 sati dojavu da je u Centru za socijalnu skrb Đakovo došlo do pucnjave te da se jedan muškarac biciklom udaljio s mjesta događaja. Jutarnji list piše da je počinitelj prvo otišao do sobe u kojoj je radila ubijena socijalna radnica, iz koje su se ubrzo začuli hici. Nakon toga je iz ureda koji se nalazi preko puta onoga socijalne radnice izašao pravnik na kojeg je počinitelj također zapucao.

Tko su ljudi uključeni u pucnjavu?

Prema neslužbenim informacijama, ubojica je korisnik Centra za socijalnu skrb. Navodno se liječio na psihijatriji i oduzeta mu je poslovna sposobnost, a ubijena socijalna radnica bila mu je skrbnica. Navodno je riječ o 60-godišnjaku, alkoholičaru koji je živio od skupljanja boca. Neslužbeno se doznaje da je ubijena dugog​odišnja socijalna radnica, 50-godišnja Blaženka Poplašen, a pravnik te ustanove, 35-godišnji Ivan Pavić, teško je ranjen.

U kakvom je stanju ranjenik?

Ozlijeđeni djelatnik Centra za socijalnu skrb prevezen je u Klinički bolnički centar u Osijek gdje mu se pruža pomoć. U tijeku je neurokirurška operacija i liječnici KBC-a Osijek bore se za njegov život, doznajemo iz Ravnateljstva osječke bolnice. HRT piše da je riječ o prostrijelnim ranama glave.

Zašto se napad dogodio?

Konkretan razlog vjerojatno neće biti poznat sve dok se napadača ne ispita policija, ali Glas Slavonije neslužbeno doznaje da je ubojica i ranije prijetio djelatnicima Centra, koji su prijetnje prijavili policiji. Navodno je neposredno prije ubojstva prijetio i djelatnicima gradske uprave. Mještani Đakova s kojima su razgovarali novinari Jutarnjeg lista kažu da je napadač problematična osoba.

Što policija poduzima da uhvati napadača?

Iz PU osječko-baranjske su izdali priopćenje u kojem stoji da „policijski službenici poduzimaju intenzivne mjere traganja za osobom čiji je identitet poznat”. Napadač je još u bijegu i nije poznato kamo je krenuo. Neki mediji pišu da se nakon pucnjave biciklom uputio u smjeru đakovačkog jezera Bajer. Ulice Đakova pune su policije i specijalaca. Zoran Šprajc je na Facebooku objavio fotografiju koja navodno prikazuje lov na napadača.

Zašto prisutni zaštitar nije spriječio napad?

Odgovor na to pitanje ponudio je Šimun Buzov, direktor zaštitarske firme koja čuva Centar za socijalnu skrb u Đakovu. Napadač je zaštitaru bio dobro poznat, a pištolj u Centar unio u torbici. “Ubojica je često dolazio, s njim je obavio razgovor, onda je otišao u tu kancelariju gdje su bili gospođa i kolega. Mi kao zaštitarska firma ne možemo imati vatreno oružje. A ovaj je nosio torbicu kao svaki građanin, uvijek je nosio hrpu papira, on je tu bio kao domaći”, rekao je Buzov, dodavši da je zaštitar je otrčao po prvu pomoć kad su mu javili da je netko ranjen.

Što poduzimaju državne institucije?

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić i krizni tim su na putu u Đakovo. Gradonačelnik Đakova Marin Mandarić rekao je da su gradski djelatnici pušteni kućama. Predsjednica Sindikata zaposlenih u socijalnoj skrbi Jadranka Dimić za Jutarnji je rekla da su napadi na zaposlene u tom sustavu česti. „Ovo je rezultat dugogodišnje nebrige sustava i izloženosti socijalnih radnika. Više od 17 godina tražimo da socijalni radnici imaju status službene osobe i da im se osigura fizička zaštita. Prema našem istraživanju, 78 posto zaposlenih bilo je izvrgnuto agresiji, odnosno fizičkom nasilju ili ozbiljnim prijetnjama”, rekla je Dimić.

Nadležna komora je u međuvremenu zatražila da zbog tragedije u Đakovu bude proglašen dan žalosti. “Hrvatska komora socijalnih radnika upućuje iskrene izraze sućuti obitelji ubijene kolegice socijalne radnice. U mislima smo i s ranjenim djelatnikom Centra za socijalnu skrb koji se bori za život. U ime svih naših članova, socijalnih radnika diljem Hrvatske, izražavamo potporu i sućut svim našim kolegama i djelatnicima Centra za socijalnu skrb Đakovo. Zbog strašne tragedije koja se dogodila u Centru za socijalnu skrb Đakovo, molimo nadležne institucije da proglase dan žalosti/sućuti”, stoji u priopćenju.