U Njemačkoj dosad otkriveno 113 slučajeva majmunskih boginja, svi zaraženi su muškarci

Njemačka je jedna od europskih država s posebno visokim brojem zaraženih

Oko tri tjedna nakon prvog otkrića majmunskih boginja u Njemačkoj, broj zaraženih koje je registrirao Institut Robert Koch (RKI), nacionalni institut za borbu protiv zaraznih bolesti, porastao je na 113 i svi su muškarci.

“U svim slučajevima zaraze u Njemačkoj prijavljenim RKI-ju radi se o muškarcima”, rekla je u srijedu glasnogovornica Instituta. Institut je dan ranije imao podatke o 80 slučajeva širom zemlje.

Prema prijašnjim podacima, čini se da je Njemačka jedna od europskih država s posebno visokim brojem zaraženih, zajedno s Britanijom, Španjolskom i Portugalom.

Prenošenje tjelesnim kontaktom

Majmunske boginje smatraju se manje zaraznom bolešću u usporedbi s velikim boginjama, koje su iskorijenjene od 1980.

Prema Institutu, virus se obično prenosi s osobe na osobu bliskim tjelesnim kontaktom. Stručnjaci su upozorili na mogućnost daljnjeg širenja virusa, primjerice na nadolazećim festivalima i zabavama.

Prema informacijama iz regionalnog ureda Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu od prošlog tjedna, dosadašnji podaci pokazuju da je epidemija u europskoj regiji WHO-a bila u tijeku već sredinom travnja. To je najveća i zemljopisno najraširenija epidemija majmunskih boginja ikad zabilježena izvan endemskih područja u zapadnoj i središnjoj Africi.

CDC podigao razinu uzbune

Inače, američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podigao je u ponedjeljak razinu uzbune zbog majmunskih boginja te je preporučio nošenje maski tijekom putovanja, ali upozorava da nije riječ o istoj razini zabrinutosti kao u slučaju covida-19.

Simptomi majmunskih boginja prvo su slični gripi, a potom pacijenti razviju bolan osip i lezije te natečene limfne čvorove. Slučajevi zaraze prijavljeni su na svim kontinentima, izuzev Antarktike.