U Njemačkoj i Austriji obične maske više nisu dovoljne. Možemo li slične poteze očekivati kod nas?

U strahu od brzošireće mutirane varijante koronavirusa građanima su propisali kvalitetnije zaštitne maske

DEU, Deutschland, Germany, Berlin, 20.01.2021

Angela Merkel, Chancellor CDU, with protection mask during a cabinet meeting at the chancellor office in Berlin, Germany
//IPON-BONESS_IPON011077/2101201552/Credit:Stefan Boness/Ipon/SIPA/2101201554,Image: 584874106, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Europa je ušla u novi val pooštravanja mjera radi suzbijanja zaraze koronavirusom, a jedna od bitnih novina – zasad, doduše, uvedena samo sporadično – jest obaveza nošenja kvalitetnih, medicinskih maski. Pamučne maske, a kamoli marame preko usta i nosa, više nisu dovoljne.

Mnoge europske zemlje odavno su propisale obavezne maske za zatvorene prostore, poput trgovina ili javnog prijevoza, a neke i na otvorenom. No, u Austriji i Njemačke obične maske više nisu dostatne.

U strahu od brzošireće mutirane varijante koronavirusa, vlasti u tim dvjema državama otišle su korak dalje: građanima su propisale kvalitetnije zaštitne maske, medicinske ili pak one s oznakom FFP2, s višom razinom filtriranja.

Koliko to košta

Krenulo je još krajem godine na austrijskim skijalištima na kojima su takve maske bile obavezne u gondolama ili za skijaše dok čekaju u redovima, za sve starije od 14 godina. U međuvremenu je ta obaveza proširena – maske s oznakom FFP2 moraju se nositi u javnom prijevozu i u trgovinama.

Koliko će to građane koštati, pitali su se austrijski mediji. Prema njihovim izvješćima, takve visokozaštitne maske trebale bi biti dostupne za jedan euro. Kritike da su maske s ovom oznakom relativno skupe i stoga teže dostupne ljudima, navode se, pak, kao jedan od razloga što Njemačka nije uvela ovu obavezu za cijelu zemlju.

Bavarski primjer

Ranije se na taj korak odlučila Bavarska. Iako ostatak države nije slijedio bavarski primjer, u trgovine, autobuse i tramvaje Nijemci više neće moći s platnenim maskama, maskama iz kućne radinosti ili, na primjer, maramama. Obavezne su tzv. medicinske maske, što uključuje i jednokratne kirurške maske.

Maske su, podsjetimo, već dulje vrijeme obavezne i u Hrvatskoj, ali nije propisano kakve točno moraju biti (u zakonu piše “maska za lice ili medicinska maska”). Propisane su, doduše, kazne za njihovo nenošenje. Zakonskim izmjenama početkom prosinca određena je novčana kazna od 500 kuna. Ipak, čini se da državni inspektori ne hodaju okolo mahnito pišući kazne za nepokrivanje nosa i usta.

Što s Hrvatskom

U Državnom inspektoratu tvrde da stalno provjeravaju provodi li se ta odluka, ali zasad zbog nenošenja maske nisu napisali nijednu kaznu. “Od posljednjih izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti sanitarni inspektori nisu izrekli niti jednu kaznu za ne nošenje maski jer ako je eventualno i utvrđena navedena nepravilnost ista je ispravljena tijekom nadzora”, odgovorili su na naš upit. Iz Stožera odgovor nismo dobili.

Mada su Austrija, a pogotovo Njemačka sa svojim restrikcijama povremeno primjer ostatku Europe, pa tako i Hrvatskoj, u ovom se trenutku ne čini nimalo vjerojatnim da bi se u slučaju maski Vlada i Stožer poveli za njihovim primjerom.