U Norveškoj šefica parlamenta sama odlazi zbog afere sa stanom. Kod nas se ministar izmotava suludim priopćenjima

Politička kultura u Hrvatskoj i u Norveškoj udaljene su svjetlosnim miljama

17.11.2021., Zagreb - U Nacionalnoj sveucilisnoj knjiznjici predsjednik Vlade Andrej Plenkovic sudjelovao je na otvorenju izlozbe ZRTVA VUKOVARA 1991. u suvremenoj umjetnosti temeljem medjunarodnog natjecaja za vizualne umjetnosti iz 2020./2021. Ministar obrane Mario Banozic.
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Predsjednica norveškog parlamenta vraća mandat jer nije izašla iz državnog stana odmah kad je kupila kuću. Policija to bez okolišanja naziva ''prijevarom''. Stranka ju ne brani, ne naziva kritike političkim podmetanjima i protudržavnom rabotom i ne smišlja opravdanja. Nema službenih priopćenja ni izmotavanja

Jučerašnja vijest iz Osla upravo traži da bude ispričana nakon današnjeg Telegramovog otkrića da ministar obrane Mario Banožić prima neoporezivu mjesečnu naknadu za život odvojen od obitelji jer mu obitelj živi u Vinkovcima premda je 2019. godine dobio na korištenje veliki državni stan od 92 kvadrata upravo zato da bi on, supruga i troje djece imali dovoljno stambenog prostora dok je on na dužnosti u Zagrebu.

Jučer je neopozivu ostavku podnijela predsjednica norveškog parlamenta Eva Kristin Hansen čim je policija objavila da pokreće istragu o mogućim zloupotrebama prava na stanovanje u državnim stanovima ”šestoro članova parlamenta”. Za hrvatske običaje, slučaj je minoran, policija nije ni spomenula gospođu Hansen. Ali dužnosnica koja je do jučer u Norveškoj bila na istom položaju kao i naš Gordan Jandroković, uz velike je isprike odmah poslala priopćenje da se povlači. ”Kao šefica parlamenta, imam posebnu odgovornost da i svoje privatne poslove držim u potpunom redu”, objavila je Hansen.

Uspoređivati Norvešku i Hrvatsku ni na jednom planu nema puno smisla, ali korisno je znati kako se tamo tretira pitanje dužnosničke odgovornosti.

Dužna je bila vratiti stan i prije nego se uselila u kuću

Eva Kristin Hansen dala je, dakle, ostavku zato što se ispostavilo da je do 2017. godine nastavila koristiti jedan od stanova u vlasništvu parlamenta koji služe za privremeni smještaj zastupnika koji nisu iz Osla nego iz drugih dijelova Norveške premda su ona i suprug 2014. kupili kuću 27 kilometara udaljenu od glavnog grada. Hansen je došla na dužnost u prijestolnicu iz 1149 kilometara udaljenog Tromsoa, gdje je imala prijavljeno boravište, i tada joj je dodijeljen državni stan. Premda je u priopćenju objasnila da se u svoju novu kuću kraj Osla nije mogla useliti odmah, očito da je državni stan, prema norveškim pravilima, bila dužna vratiti čim je potpisala kupoprodajni ugovor.

Govoreći o svojoj ostavci, Hansen je jučer na norveškoj televiziji NRK spuštene glave kazala kako mora otići jer je ”neodrživo da parlament ima predsjednicu koju istražuje policija”.
U rujnu je s neopozivom ostavkom okončao karijeru i norveški ministar obitelji Kjell Ingolf Ropstad kad se saznalo da je ostao prijavljen na adresi roditelja iako s obitelji živi u Oslu.

Policija postupak šefice parlamenta naziva prijevarom

Kako vidimo, politička kultura u Hrvatskoj i u Norveškoj udaljene su svjetlosnim miljama. Predsjednica norveškog parlamenta vraća mandat jer nije izašla iz državnog stana odmah kad je kupila kuću. Policija to bez okolišanja naziva ”prijevarom”. Ministar daje ostavku samo zato što nije promijenio adresu boravišta. Stranka ih ne brani, ne naziva kritike političkim podmetanjima i protudržavnom rabotom i ne smišlja opravdanja. Nema službenih priopćenja ni izmotavanja. Odlaze sami. Skupe stvari i idu.

Kako je kod nas zorno pokazuje slučaj Banožić. MORH danas šalje javnosti tumačenja kako ministar iz Vinkovaca istovremeno ima pravo i na naknadu za život odvojen od obitelji i na stan ”veći od 60 kvadrata” premda u njemu živi sam. To je, naravno, prijesna laž.

Naknada za odvojeni život pripada osobi koja svoje poslovne obaveze obavlja izvan mjesta stanovanja u kojemu joj živi obitelj. I računa se svaki mjesec točno po danu odvojenosti. To je zakonska definicija. A formulaciju da im se može dodijeliti stan ”veći od 60 kvadrata” su si lijepo namjestili. Tako da treba osobito pohvaliti Banožića što umjesto 92 kvadrata nije uzeo 150. To je Hrvatska.