U obiteljskoj kući u Dubravi preminule dvije starije osobe, sumnja se na trovanje ugljičnim monoksidom

Tijela su pronađena jutros

Zagrebačka policija izvijestila je da su u utorak u obiteljskoj kući u Vodičkoj ulici u Dubravi pronađena tijela 76-godišnjakinje i 79-godišnjaka koji su se, najvjerojatnije, otrovali ugljičnim monoksidom.

Tijela su pronađena u utorak oko 8,15 sati, a na njima nisu uočene ozljede koje bi upućivale da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Prema dosad prikupljenim informacijama, najvjerojatnije se radi o trovanju ugljičnim monoksidom, izvijestila je policija.

Tijela su prevezena u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu, dodaju u priopćenju.

Prošlog tjedna otrovao se muškarac

Prošlog je tjedna zagrebačka policija izvijestila o smrtnom slučaju zbog trovanja ugljičnim monoksidom u Križu. Istaknuli su da je između 15. i 17. studenog u kući u Moslavačkoj ulici preminuo 62-godišnjak. Tada su naveli da je do smrti najvjerojatnije došlo zbog istovremenog rada klima uređaja i peći na kruta goriva što je dovelo do povećanja koncentracije ugljičnog monoksida u prostorijama.

Nakon tog slučaja policija je građane savjetovala da servisiraju plinska trošila i trošila na tekuća goriva kod ovlaštenih stručnih servisera, jer će time “povećati sigurnost i racionalizirati potrošnju goriva”.

Savjetovali su građane i da poštuju rokove čišćenja dimnjaka i dimovodnih kanala, da bez odlaganja provode savjete dimnjačara koji bi, kao ovlaštena i odgovorna stručna osoba, trebao pregledavati i čistiti dimnjake i dimovodne kanale. Navode i da je potrebno redovito čistiti ventilacijske dovode i odvode zraka na vratima kupaonica ili kotlovnice.

Policija objavila savjete

Policija je također preporučila da građani provjere ima li dimnjak ložišta građevinska oštećenja i je li dimnjak građevinski ispravno izgrađen. Navode i da treba provjeriti da u blizini otvora za čišćenje dimnjaka nema gorivog materijala, jesu li električne grijalice i žarulje za zagrijavanje prostora dovoljno udaljene od zapaljivih materijala te je li iz prostora kotlovnice uklonjen sav zapaljivi materijal.

Isto tako savjetovali su građane da provjere postoji li u prostorima u kojima se upotrebljavaju plinska trošila ventilacija koja će spriječiti koncentraciju plina koja bi mogla dovesti do trovanja korisnika ili stvaranja eksplozivne smjese. Navode i da je potrebno eventualnu rekonstrukciju ili dogradnju plinskih instalacija prijaviti ovlaštenom distributeru plina i dimnjačaru.

Istiću i kako treba osigurati da s eplinske boce ne nalaze u blizini izvora topline, poput peći na kruta goriva ili radijatora. Naglasili su da se pepeo iz ložišta ne smije odlagati u vreće, kante ili druge posude od gorivog materijala niti na otvorenom prostoru neposredno uz gorivi materijal.