Nekad je nužno odabrati stranu

U odnosima Izraela i Rusije došlo je do pomalo bizarnog skandala, a sve zbog jednog poklonjenog drona

Skupi dron izazvao je mali diplomatski skandal

Izraelski ministar poljoprivrede Uri Ariel poklonio je ruskom premijeru Dmitriju Medvedevu drona i sada zbog toga ima popriličnih problema.
Ministar poljoprivrede prošloga je tjedna primio Medvedeva i odveo ga u obilazak Centra za istraživanja u Institutu Volcani, piše Al Jazzera.

Tijekom obilaska, Ari je pokazao Medvedevu drona vrijedan oko 51.900 dolara koji se koristi za nadzor i istraživanja u poljoprivredi, i upitao ga želi li jednog takvog. Medvedevu se dron jako svidio pa je prihvatio poklon, no ubrzo se pojavilo mnoštvo problema.

Preskupo poklanjanje tuđeg vlasništva

Ispalo je da Ariel nije smio pokloniti drona jer je letjelica u vlasništvu Volcani Instituta, a ne Ministarstva poljoprivrede. Osim toga, njegova vrijednost daleko premašuje iznos koji dužnosnici u Izraelu smiju potrošiti na službene poklone, a sve je učinjeno mimo službene procedure.

Prema izvješćima na koje se poziva izraelski Haaretz, stvar se dodatno zakomplicirala jer je osoblje instituta odbilo predati daljinski upravljač i termalnu kameru koju su instalirali na drona, vrijedne 26 tisuća dolara. Rusi su navodno zatražili od instituta i te dijelove, a ako ih ne dobiju, mogli bi dovesti u pitanje novi poljoprivredni sporazum između Izraela i Rusije, vrijedan 15 milijardi dolara.

Nadalje, ne samo da je Uri Ariel prekršio protokol za darivanje, nego je poklonjeni dron problematičan iz još nekoliko razloga. Dron je proizvela španjolska kompanija Alpha Unmanned Systems, a u letjelicu je ugrađena termalna kamera koju proizvodi američka firma Flir, piše Jerusalem Post.

Problem s osjetljivom tehnologijom

U dron je navodno ugrađena povjerljiva američka tehnologija koja nema odobrenje izraelskog ministarstva obrane za izvoz u Rusiju. Oprema koja ima dvojnu namjenu, odnosno može se koristiti i za civilne i vojne svrhe, mora dobiti specijalno odobrenje ministarstva za izvoz. Tako se pokušava spriječiti da napredna tehnologija iz Sjedinjenih Država i drugih zemalja, ne završi u državama s kojima nisu u prijateljskim odnosima.

Prema pisanju Jerusalem Posta, s poklonom su u prekršaju ne samo državnih sigurnosnih propisa, nego i time što je najvjerojatnije sve učinjeno bez dozvole proizvođača. Na internetskim stranicama američke kompanije Flir stoji da je izvoz moguć jedino uz dozvolu američkog ministarstva trgovine, pa bi naizgled simpatična gesta izraelskog ministra mogla poprilično naljutiti Sjedinjene Države i Španjolsku.

Nakon što je priča procurila u javnost, Ministarstvo poljoprivrede je poručilo da će institutu kupiti novog drona. No mnogi su nezadovoljni što će kupnju novog financirati porezni obveznici, pa neki, uključujući organizaciju Movement for Quality Government u Izraelu, traže da Ariel plati drona iz vlastitog džepa.