Nekad je nužno odabrati stranu

U ovih pet godina Telegram je otkrio niz afera. Donosimo 11 najznačajnijih

Podsjetnik na važna otkrića naših reportera

Pomalo, polako gradeći svoj tim, Telegram je pokušao osvojiti čitatelje pouzdanim istraživačkim novinarstvom. U ovih pet godina, zbog naših su otkrića smijenjena tri ministra, nekolicina lokalnih moćnika i direktora javnih tvrtki; dvojici sudaca odbijeno je napredovanje; jedan od ključnih HDZ-ovaca Slavonije osuđen je za pokušaj podmićivanja Telegramovog reportera; jedan ministar vratio je novac nakon obijesnog šopinga na službenu karticu. I tako dalje.

U nastavku donosimo podsjetnik na samo neke od afera, koje su nam se učinile kao najznačajnije.

1. Afera Eko Sever: Kako smo razotkrili najvećeg ekološkog proizvođača u Hrvatskoj

 

Telegramova prva velika afera, dubinsko razotkrivanje tada najvećeg ekološkog proizvođača u državi, počela je gotovo slučajno. Nekadašnja novinarka naše rubrike Život, Ana Lonjak Božičević, kupila je jabuke u deset zagrebačkih dućana koji su tvrdili da prodaju organsko voće i povrće, te ih odnijela na analizu u Zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar. Tamošnji inženjeri u tri su uzorka pronašli tvari koje ekološki proizvodi po zakonu ne smiju imati. Jedan od uzoraka koji je pao na testu, bio je Eko Severov.

Vlasnik tvrtke, Mario Sever, agresivno je negirao rezultate analize, a mi smo istraživali dalje. U tjednima koji su uslijedili, Telegramov reporterski tim pratio je noćni transport sa zelene tržnice; evidentno uhodanu praksu koja je, potvrdili su svjedoci, trajala godinama. Dokazali smo kako Eko Sever na veletržnici kupuje najjeftinije voće i povrće, a onda ga skupo prodaje u svojim dućanima, uz lažno deklariranje da se radi o ekološkim proizvodima.

Iako smo imali fotodokumentaciju noćnog transporta, izjave svjedoka i rezultate analize laboratorija Dr. Andrija Štampar, vlasnik tvrtke Eko Sever podigao je osam tužbi protiv Telegrama. U svim dosad dovršenim procesima, suci pojedinci i vijeća presuđivali su u korist Telegrama; dvije presude već su i pravomoćne. Sudac Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, Marijan Bertalanič, naš je specijal u obrazloženju presude opisao kao “svijetli primjer istraživačkog novinarstva u Hrvatskoj”… Pročitajte ovdje


2. Ključno otkriće u aferi Dnevnice

Početkom 2017., Hrvatsku je tresla afera kolokvijalno nazvana Dnevnice. Tomislav Saucha u veljači te godine pritvoren je zbog opasnosti da bi mogao utjecati na svjedoke u istrazi koju je Uskok tada pokrenuo zbog sumnje da je kao predstojnik ureda premijera Zorana Milanovića izvlačio novac temeljem lažiranih putnih naloga.

Više od mjesec dana Saucha je bio jedini protagonist afere, do Hedlovog ključnog otkrića koje smo objavili pod naslovom: ‘Ovo nije otkrio DORH nego Telegram: tajnica zbog čijeg su iskaza uhitili Sauchu lažirala je svjedodžbu srednje škole’… Pročitajte ovdje.


3. Istraživački serijal zbog kojeg je Franjo Lucić pokušao podmititi Dragu Hedla

 

U ljeto 2017. Drago Hedl radio je na velikom istraživačkom specijalu o poslovanju Franje Lucića, saborskog zastupnika i šefa požeško-slavonskog HDZ-a. U trenutku kada ga je Telegramov novinar nazvao kako bi mu ponudio da iznese svoju stranu, nastala je čuvena snimka pokušaja podmićivanja, koja je tih dana postala glavna vijest u državi.

Nakon razgovora s premijerom Plenkovićem, Franjo Lucić podnio je ostavku na mjesto šefa županijskog HDZ-a, desetak sati nakon što je Telegram objavio snimku.

U studenome ove godine Županijski sud u Osijeku nepravomoćno je osudio Franju Lucića zbog pokušaja podmićivanja Drage Hedla. Osuđen je na godinu dana zatvora, no kazna mu je zamijenjena radom za opće dobro… Pročitajte ovdje.


4. Kako smo konačno smijenili Tomislava Tolušića

Patrik Macek/PIXSELL

 

Drago Hedl godinama je pedantno donosio otkrića o problematičnom mandatu Tomislava Tolušića, ministra poljoprivrede i potpredsjednika Vlade Andreja Plenkovića, no on je na kraju smijenjen zbog nekretninske afere. U svibnju 2019. objavili smo Hedlovo otkriće ‘Tolušić je prijavio upola manju kvadraturu kuće. Gradila ju je firma kojoj je dao milijunske poslove’. Tako je krenula čuvena afera Roštilj.

Do njegove konačne smjene objavili smo desetak istraživačkih tekstova koji dokazuju najvažnije – Tomislav Tolušić 2014. imao je samo skroman stan, a u pet godina stekao je bitno veći, luksuznu kuću i dva auta. Lifestyle koji vodi općenito ne odgovara osobi njegovih primanja; kako smo također otkrili, svadbu je – sa svojim gostima iz Slavonije – održao na najskupljem imanju u Istri, kao Maja Šuput ili Vedran Ćorluka, gdje najjeftinija soba košta 4476 kuna. Opravdanje za luksuz Tolušić nema u nasljedstvu ni u kreditima niti je osvojio milijune na lutriji… Pročitajte ovdje.


5. Otkriće zbog kojeg je Lovro Kuščević 19 dana bio glavna tema u zemlji

U lipnju 2019., objavili smo otkriće Telegramovog reportera Andreja Dimitrijevića: ‘Ministar uprave Lovro Kuščević 11 godina nije upisao svoju kuću u katastar’. Vijest su odmah prenijeli svi veći mediji u zemlji, a sljedećeg dana, 19. lipnja, Dimitrijević donosi još važniji istraživački članak: Lovro Kuščević, kao načelnik općine Nerežišća, izmijenio je prostorni plan kako bi mogao iz štale sagraditi vilu.

Od tog trenutka, tadašnji je ministar sljedećih 19 dana bio glavna tema u državi. Istraživanju njegove imovine pridružili su se i brojni ostali mediji sve dok, pod silnim pritiskom javnosti, nije došlo do njegove smjene i rekonstrukcije Vlade… Pročitajte ovdje.


6. Rektor Boras novcem Sveučilišta obnovio luksuzne apartmane u Dubrovniku i sada tamo ljetuje

Vjekoslav Skledar

U listopadu 2019. objavili smo ekskluziv Dore Kršul: ‘Rektor Boras je novcem Sveučilišta obnovio luksuzne apartmane u Dubrovniku. Sada tamo ljetuje’. Sveučilište u Zagrebu zadnjih je dvadesetak godina vlasnik impresivne zgrade u centru Dubrovnika, gdje se redovito održavaju međunarodne konferencije. Nakon što je na poziciju rektora došao Damir Boras, javnim su novcem uređena tri apartmana u koje bez njegove privole nitko ne smije ući.

Bivši ministar i ugledni profesor, Dubrovčani koji žive u blizini te tri neovisna, upućena izvora za Telegram su tvrdila kako rektor tamo ljeti redovito dolazi privatno, i to s obitelji. O čudnim zbivanjima u toj impresivnoj zgradi izvještavali smo u nekoliko navrata. Krajem rujna ove godine, primjerice, Dora Kršul otkrila je kako sveučilišni centar vodi rođak supruge rektora Borasa, Frano Hartman koji je završio studij nautike, a prije nego mu je uprava sveučilišta u Zagrebu dala ovaj posao, iznajmljivao je plovila i gliserima vozio turiste na izlete… Pročitajte ovdje.


7. Država, pod izlikom da ulaže u lokalne zajednice, svake godine daje milijune za Crkvu

 

U prosincu 2019., Andrej Dimitrijević otkrio je kako Vlada svake godine dijeli milijune kuna za razvoj lokalnih zajednica, a na natječaju uvijek pobijedi Crkva. Od 2017., nakon sastanka tadašnje ministrice Gabrijele Žalac i nadbiskupa Đure Hranića, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU redovito raspisuje milijunski natječaj pod egidom Programa ulaganja u zajednicu. No, kako je Telegram istražio, novac gotovo isključivo dobivaju župe, često i za projekte koje sličnim programima financira i Ministarstvo kulture.

U kolovozu ove godine otkrili smo kako je Vlada raspisala novi natječaj za razvoj lokalnih zajednica, a Crkvi je opet otišlo 17,7 od 20 milijuna kuna… Pročitajte ovdje.


8. Nakon otkrića Telegramovog Andreja Dimitrijevića, Milan Kujundžić smijenjen je s pozicije ministra zdravstva. Baš uoči pojave koronavirusa u Hrvatskoj

Milan Kujundžić još je jedan ministar koji je morao otići iz Vlade Andreja Plenkovića zbog Telegramovih otkrića. Bio je treći u šest mjeseci. Kujundžićeva afera se zakotrljala u siječnju ove godine, kada je Telegram objavio članak Andreja Dimitrijevića, prvi u istraživačkom serijalu o netransparentnosti njegove imovine. U danima koji su uslijedili donosili smo nove nastavke. Ovo su otkrića koja su dovela do smjene:
Ekskluziv: Obitelj Kujundžić kupila je kuću u Zagrebu. Iz ministrove imovinske kartice nije jasno odakle novac

Dan kasnije objavili smo ovo:
Ekskluziv: Ovo je druga kuća ministra Kujundžića i još veći problem. Lagao je da vrijedi smiješnih 120.000 eura

Pa ovo:
Otkrivamo najvažniji krak afere Kujundžić. Vilu su izvukli iz svoje propale tvrtke za 100.000 eura

I ovo:
Ekskluziv: Ministarstvo zdravstva isplatilo 4,7 milijuna kuna poslovnom partneru Kujundžićevih

“Objavljeno je da sam razriješio Milana Kujundžića. Obavili smo razgovor jučer, imao je priliku javnosti sve objasniti”, kazao je Andrej Plenković nakon najbrže smjene u njegovoj Vladi. “To su okolnosti koje nisam znao i za koje nisam mogao znati. Rad Vlade, pa i moje vrijeme, ne možemo opterećivati s ovom pričom koja se vrti zadnjih dana”, dodao je.


9. Afera koja genijalno ocrtava razinu mnogih hrvatskih dužnosnika: ministar Marko Pavić na karticu ministarstva nakupovao hrpu vina, skupe parfeme i deziće

Drago Hedl otkrio je nestašluk još jednog ministra u prošloj Vladi Andreja Plenkovića. Kako smo dokazali kopijama računa, Marko Pavić novcem Ministarstva nakupovao je hrpu vina, skupe parfeme i dezodoranse. u zadnjim danima svog tehničkog mandata, ministar Pavić osobno je na karticu ispeglao 7.071 kn i zatim tražio od ministarstva da mu se taj trošak refundira.

Ministar danima nije odgovarao na naše pozive ni poruke, a njegova glasnogovornica ispričavala se da zbog privatne situacije ne može do kompjutera. Kada je konačno odgovorila na upit, kazala je da su to darovi za ‘ministre i predstavnike država članica EU’. Na ponovljeni upit kojem smo to EU ministru poklonili dezodorans te zašto je Marko Pavić osobno hodao gradom, birao poklone i teglio butelje, nismo dobili odgovor. U danima koji su uslijedili pokušao je nuditi razna opravdanja, no na kraju je vratio novac… Pročitajte ovdje


10. Drago Hedl otvorio aferu s Vladinim Projektom Slavonija, Baranja i Srijem

 

Još u lipnju prošle godine Drago Hedl otvorio je aferu 18,75 milijardi kuna vrijednog Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, kojim Vlada Andreja Plenkovića najavljuje preporod devastirane hrvatske regije.

Prvi u nizu tekstova o tom problematičnom projektu bio je naslovljen: HDZ-u blizak tajkun dobio je 7 milijuna kuna iz državnog projekta za spas Slavonije. Obnovio si je hotel na Rabu.

Hedl je nastavio istraživati dubioze, a posljednje otkriće objavili smo u listopadu ove godine pod naslovom Čuveni projekt za spas Slavonije: Obitelj HDZ-ovog Lucića, ministrov tata i županov sin dobili 17 milijuna kn.

Tekst je imao popriličan odjek; između ostalog su i SDP-ovi zastupnici doslovno citirali Dragu Hedla na press konferenciji kojim su najavili da će tražiti interpelaciju o Projektu Slavonija, Baranja i Srijem… Pročitajte ovdje


+ Pravosudne afere koje za Telegram prati Ana Raić Knežević

Milan Bandić počeo je svoju pretkampanju za dolazeće gradske izbore sa sloganom Neumoran, pa bismo morali pronaći novi opis za Anu Raić Knežević, Telegramovu reporterku specijaliziranu za pravosuđe i kriminal koja je s nama gotovo od početka, od 2015. godine.

Koliko i kako Raić Knežević radi, super opisuju brojke iz posljednje gigantske pravosudne afere, one oko Janafa. Nakon što je skandal grunuo, u prvih tjedan dana napisala je 19 većih, mahom ekskluzivnih tekstova, analiza i pozadinskih otkrića.

Prije nekoliko godina njezin je rad silno uzrujao Zdravka Mamića koji joj je posvetio jedan od svojih istupa, grubo je vrijeđajući pred kamerama. Telegram je tada donio odluku da više neće pratiti njegove, ionako redovito ekscesne press konferencije.
Raić Knežević pritom se ne bavi samo izvještavanjem nego redovito piše i istraživačke priče.