U Pakistanu se dogodio još jedan strašan teroristički napad, a ovo je pet najvažnijih stvari za znati o tome

U posljednjem napadu ubijeno je 65, a ranjeno oko 300 osoba

Pakistani women mourn the death of relatives after a bomb blast in Lahore on March 27, 2016.

At least 25 people were killed and dozens injured when an explosion ripped through the parking lot of a crowded park where many minority Christians had gone to celebrate Easter Sunday in the Pakistani city Lahore, officials said. / AFP / ARIF ALI
FOTO: AFP

U nedjelju se gradu Lahore u Pakistanu dogodio se još jedan teroristički napad, a ovo su najvažnije stvari o tome:

1. U napadu je ubijeno 65, a ranjeno oko 300 osoba

Prema zasad dostupnim informacijama, u napadu koji je počinio bombaš samoubojica poginulo je 65, a ranjeno je oko 300 ljudi. Kako prenosi Reuters, dužnosnik pakistanske policije Mustansar Feroz je potvrdio da su većina žrtava žene i djeca. Napad se dogodio u parku Gulshan-e-Iqbal, popularnom okupljalištu kršćanske zajednice koja živi u Lahoreu.

2. Odgovornost preuzeli talibani

Odgovornost za napad preuzela je talibanska frakcija Jamaat-ul-Ahrar. “Meta napada su kršćani koji su tamo slavili Uskrs”, potvrdio je glasnogovornik terorističke skupine Ehsanullah Ehsan.

“Ovime smo htjeli poslati poruku premijeru Nawazu Sharifu da smo ušli u Lahore. Može raditi što god hoće, no neće nas zaustaviti. Naši bombaši samoubojice će nastaviti s napadima.”

Lahore je glavni grad Punjaba, najveće i najbogatije regije u Pakistanu, ujedno i najsnažnije političke baze premijera Nawaza Sharifa.

3. Manjinske vjerske skupine smatraju da vlada ne poduzima dovoljno

Manjinske vjerske skupine, uključujući i kršćane, u Pakistanu su već godinama meta niza napada islamskih ekstremista. Premijer Nawaz Sharif se prilikom preuzimanja dužnosti nakon izbora 2013. godine, obvezao na borbu protiv ekstremizma i terorizma koji je preplavio zemlju.

Mnogi optužuju vladu da ne poduzima dovoljno kako bi građanima osigurala potrebnu zaštitu od islamskih ekstremista. Borbe protiv Talibana i militantnih skupina povezanih s al Qaedom u Pakistanu traju više od deset godina, a u sukobima je od 2001. poginulo više od 60.000 ljudi.

4. Sjedinjene Američke Države osudile napad

Glasnogovornik Vijeća nacionalne sigurnosti Bijele kuće Ned Price je u službenoj izjavi osudio napade u Pakistanu. “Sjedinjene Američke Države su u ovome teškome trenutku uz narod i vladu Pakistana. Nastavit ćemo raditi s našim partnerima u Pakistanu i diljem cijele regije… i iskorijeniti zlo terorizma.”

5. Prosvjedi u Islamabadu

Dokaz dubokih vjerskih podjela u toj zemlji je prosvjed, koji se istovremeno s terorističkim napadom održavao u glavnom gradu Pakistana Islamabadu. Policija je suzavcem tjerala tisuće islamskih prosvjednika okupljenih u znak podrške Mumtazu Qadriju, kojeg mnogi doživljavaju vjerskim herojem.

Mumtaz Qadri bio je pripadnik elitnih policijskih postrojbi u Punjabu i dio skupine osobnih tjelohranitelja guvernera Salmaana Taseera. Qadri je početkom 2011. godine ubio Taseera i odmah se predao policiji. Tijekom suđenja priznao je da je ubojstvo počinio zbog Taseerovih stavova protiv zakona o bogohuljenju.

Pakistani supporters of executed Islamist Mumtaz Qadri gather next to a burning trailer truck during clashes in Islamabad on March 27, 2016. The Pakistani army deployed troops on the streets of the capital on March 27 after thousands of stone-throwing supporters of an Islamist assassin who was hanged last month clashed with police in chaotic scenes. Mumtaz Qadri was executed on February 29 for killing a Punjab governor over his call for blasphemy reform in what analysts said was a "key moment" in Pakistan's long battle against religious extremism. / AFP / AAMIR QURESHI
Prosvjedi u Islamabadu AFP / AAMIR QURESHI AFP

Taseer se zalagao za smanjenje kazni koje su u Pakistanu propisane za kršenje vjerskih zakona, veća prava žena i bolji položaj vjerskih manjina. NJegov ubojica Qadri osuđen je na smrt vješanjem, a smrtna kazna je izvršena u veljači ove godine i izazvala niz prosvjeda islamskih fundamentalista diljem zemlje. Qadri je kazao da je povod za ubojstvo to što je Taseer branio Asiju Bibi, kršćanku osuđenu na smrt zbog uvrede proroka Muhameda.