U Plominu će se i dalje dimiti: Propao referendum protiv TE na ugljen

TE Plomin C trebao bi graditi japanski Marubeni, višekratno osuđivan za korupciju

Ilustracija, referendum protiv Plomina C
FOTO: Facebook

Savjetodavni referendum na kojemu su se građani Labinštine u nedjelju izjašnjavali jesu li “za” ili “protiv” ugljena kao energenta termoelektrane Plomin C, nije uspio, jer je na njega izašlo manje od 50 posto stanovnika Labinštine, doznaje se u Povjerenstvu za provedbu lokalnog referenduma grada Labina. Točnije, referendumu se odazvalo oko 37 posto od ukupno 20.544 birača s Labinštine.

Ugljen opasan za zdravlje i okoliš

Referendum je organizirala tamošnja lokalna samouprava, koja se protivi uporabi ugljena, smatrajući ga opasnim za okoliš i zdravlje ljudi, te se zalaže za korištenje plina kao energenta buduće termoelektrane Plomin C. Iz Zelene akcije i Greenpeacea Hrvatska ističu da se “protiv izgradnje ovakve termoelektrane izjasnilo 94 posto građana Labinštine koji su izašli na referendum”.

“Već godinama tvrdimo da je Plomin C ekonomski, ekološki i zdravstveno štetan projekt. Građani nisu povjerovali HEP-ovim obećanjima da će lokalna zajednica profitirati od Plomina C nego ga je 94 posto posto odbacilo. Taj podatak Vlada ne smije ignorirati,” izjavio je Hini Marko Gregović, voditelj energetskog i klimatskog programa Greenpeacea Hrvatska.

Za državu strateška investicija

Referendum je savjetodavni i nije obvezujući za Vladu i HEP, koji je već daleko odmaknuo u pregovorima s potencijalnim strateškim partnerom, japanskom korporacijom Marubeni. Riječ je o investiciji koju je država proglasila strateškom za dugoročnu stabilnost i sigurnost opskrbe električnom energijom.

“Pozivamo vladajuću koaliciju da prestane demonstrirati silu i da posluša demokratsku volju građana te odbaci ovaj štetan projekt. Osim toga, tražimo ih da objave pod kojim uvjetima bi japanski Marubeni, višekratno osuđivan za korupciju, trebao graditi Plomin C. HEP i Vlada moraju biti transparentni oko ovako velikih projekata – trebaju objasniti zašto bi itko plaćao duplo skuplju električnu energiju iz Plomina C od one koja je dostupna na europskom tržištu”, rekao je Bernard Ivčić, predsjednik Zelene akcije.