U pomalo neobičnom istupu, biskupi kažu da podržavaju prosvjed u Splitu, ali žele biti što dalje od njega

Nadbiskupi Đuro Hranić i Marin Barišić danas su opet govorili o Istanbulskoj

26.04.2017., Zagreb - Redovno plenarno zasjedanje Sabora Hrvatske biskupske konferencije, 54. u nizu, pod predsjedanjem predsjednika HBK zadarskog nadbiskupa Zelimira Puljica. Djuro Hranic, Josip Bozanic, Zelimir Puljic, Marin Barisic, Ivan Devcic. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Biskupi su danas održali konferenciju povodom redovnog plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije koje je počelo utorak, a traje do ovog četvrtka. Na sjednici je bilo govora i o ratifikaciji Istanbulske konvencije. Javnosti su se obratili Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup te Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup.

Iako se na početku činilo da će sve proći u dosta mirnim tonovima, Barišić je napao Konvenciju i njenu ratifikaciju nazvao “otvaranjem ponora kojega je onda teško zatvoriti”. Kazao je i kako je interpretativna izjava koju je Vlada dodala uz tekst Istanbulske samo “aperitiv da se sve što lakše proguta”.

Crkva podržava prosvjed u Splitu

Barišić je prokomentirao i prosvjed koji se danas održava u Splitu, a na kojem će se okupiti oni koji se protive ratifikaciji Konvenije. “Vidite kakav je moj odnos prema tom skupu u Splitu, ja sam u Zagrebu. Hoće li još neki biskup doći? Neće, u Zagrebu su. Ovo ne organizira Crkva već vjernici, građani. Ja bi bio ponosan da se to održi dostojanstveno”, rekao je Barišić.

Na upit novinara podržava li HBK prosvjed, nadbiskup Hranić je odgovorio potvrdno ”Da, podržavamo. Zalažemo se da se svačiji stav poštuje”. ”Bit ću ponosan na ovaj skup jer su udaljili Crkvu i politiku”, dodao je Barišić. “Želimo da skup u Splitu bude dalje od politike i da biskupi budu što dalje od tog skupa. Zato sam u Zagrebu, 400 kilometara od Splita”, kazao je Barišić.

Na upit o financiranju referenduma protiv Istanbulske konvencije o čijoj se organizaciji priča Barišić je rekao kako “nisu predviđeni nikakvi fondovi od strane Crkve”. Ipak, kazao je kako je referendum izraz demokratičnosti. Novinari su nadbiskupe pitali i koji su njihovih prijedlozi prevencije nasilja nad ženama kad se već tako protive ratifikaciji Istanbulske koja se bavi tim područjem, na što je Hranić rekao kako imamo već niz zakona koji se o tome brinu, ali da svakako ima još mehanizama koji nisu vezani uz Istanbulsku konvenciju koji se mogu koristiti kako bi se žene zaštitile od nasilja.

Govorili o vjeronauku u školama

Na početku obraćanja Hranić je prvo govorio o dokumentu koji su biskupi izradili. “Biskupi su izradili novi dokument koji se zove ‘Da vaša radost bude potpuna’. Riječ je o sveobuhvatnoj katehezi, može se reći da je ovo prvi dokument nakon demokratskih promjena 90-ih godina koji na specifičan način zaokružuje katehetsko područje crkvenog djelovanja u sklopu evangelizacijskog rada i procesa”, kazao je. Rekao je da su u dokumentu obrađene i promjene koje se događaju u obiteljima te školski i predškolski vjerski odgoj.

“Zbog toga što smo svoje snage usmjerili na vjeronauk u škole, župna kateheza nam je ostala u sjeni. Više bismo pozornosti trebali usmjeriti prema župnoj katehezi”, poručio je Hranić. Kazao je i kako dokument poziva na “iskorak i hrabrost. “Dosta smo se usmjerili na ulazak u škole, te da idemo u korak sa školama pa i s kurikularnom reformu. Smatramo da sada treba gledati u skladu s dokumentima sveopće Crkve, i u tom kontekstu nove evangelizacija promotrimo novo katehetsko djelovanje, koje nije samo školski vjeronauk nego vjeronauk za sve razine vjernika”, rekao je Hranić.