U Portugalu ministrica zdravstva dala ostavku zbog smrti trudnice. Takva politička odgovornost kod nas ne postoji

Ovaj portugalski slučaj razlikuje se kao nebo i zemlja od naših - od reakcija na tragičnu smrt Matijanića do pljačke u Ini

FOTO: Telegram/Pixsell

Ovdje, recimo, premijer grčevito brani svoje ministre čak i u ordinarno neobranjivim situacijama, a ni njima ne pada na pamet da sami povuku konzekvence u zoni svoga resora. Tako Temido u Portugalu odlazi, a Beroš ostaje ma što se u zdravstvu dogodilo

Znam da ćete odmah pitati zašto bi se nas ticala informacija da portugalski premijer António Costa traži zamjenu za svoju ministricu zdravstva dr. Martu Temido, koja je prošlog tjedna na vlastiti zahtjev razriješena iz vlade.

Ali tiče nas se itekako ako želimo malo razbistriti pojmove oko postupanja našeg premijera Plenkovića i ministra Vilija Beroša u vezi s tragičnom smrću novinara Vlade Matijanića. Ili oko reakcija odgovornih na pljačku u Ini i prethodne hrvatske afere.

Nije bilo slobodnih kreveta

Dakle, Marta Temido podnijela je ostavku neposredno poslije smrti trudne indijske turistice koju u Lisabonu nisu htjeli primiti u jedno rodilište jer nije bilo slobodnih kreveta pa su je poslali u drugo.

Potrugal od ranije ima problem s nedostatkom ginekologa pa 34-godišnja Indijka nije prva trudnica koju su ambulantna kola vozikala u drugu bolnicu da joj se nađe mjesto. Ministrica Temido pozdravila se s funkcijom prošlog utorka, samo nekoliko sati nakon vijesti da je strankinja, nakon carskog reza, preminula od zatajenja srca, a beba je spašena.

‘Je li Beroš bio u KBC-u?’

Kao nebo i zemlja razlikuje se ovaj portugalski slučaj od naših. Kad je početkom kolovoza teško bolesni Matijanić umro u svom stanu nekon što je danima uzalud molio razne odjele splitske bolnice da ga hospitaliziraju, Plenković je prozivke na račun ministra zdravstva Beroša nonšalantno otklonio ovako:

”Recite vi meni što ima Beroš s postupanjima ljudi u cijelom ovom lancu događanja?”, zaskočio je premijer novinare na press konferenciji. ”Je li Beroš bio u tamo u splitskom KBC-u? Je li on odgovarao na telefone? Je li on dolazio s timom Hitne Matijaniću u kuću?”

Nema uvjeta za ostanak

Stvarno, Beroš nije bio tamo. Ali ni portugalska ministica zdravstva isto tako nije bila s trudnom ženom iz Indije o kojoj nije ništa znala.

Nije je ona odbila u prvoj bolnici. Nije je ona vozila u kolima Hitne pomoći u drugo rodilište. Nije joj ona rekla kako da legne na nosilima, ni kako da diše. Nije je ona porađala carskim rezom.

A svejedno se za njenu smrt smatrala do te mjere odgovornom da mora dati ostavku. U priopćenju poslije tragičnog događaja, dr. Temido je zato konstatirala kako ”više nema uvjete za ostanak u vladi”.

Grčevito uz ministre

Premijer Costa je prihvatio ostavku premda je Temido članica njegove stranke i premda je bila jako hvaljena za organizaciju cijepljenja u naletu covida. Usput da kažemo da je u Portugalu 86,5 posto stanovništva potpuno cijepljeno protiv korone, za razliku od naše zemlje, gdje je skor, pod Beroševim vodstvom, ispao bitno lošiji.

U Hrvatskoj je, međutim, koješta drugačije nego u zemljama EU u kojima se njeguju politička i profesionalna kultura. Ovdje, recimo, premijer grčevito brani svoje ministre čak i u ordinarno neobranjivim situacijama, a ni njima ne pada na pamet da sami povuku konzekvence u zoni svoga resora. Tako Temido u Portugalu odlazi, a Beroš ostaje ma što se u zdravstvu dogodilo.

Odgovornost ne postoji

A kako riba smrdi od glave – ili, prevedeno – kako se ponaša vrh države, točno tako će se ponašati i većina njihovih dužnosnika i odabranika, kod nas pojam odgovornosti ne postoji. To gledamo ovih dana i u Ini.

Razotkrivanje slučaja koji se naziva pljačkom stoljeća, jer ovo s milijaradom kuna stvarno je rekord nad rekordima, nije potaklo na ostavke ni politički postavljene članove Uprave Ine koji za godišnju plaću mogu kupiti stan, a niti Vladine navodne mahere koje uime intreresa hrvatskih građana sjede u Nadzornom odboru i primaju za to od 30 do 40 hiljada kuna mjesečno. Ali niti jednoga.

Za nas nema popravka

Prvi su tamo da upravljaju i paze na svaku kunu, a drugi da nadziru Upravu, ali nema veze. Svi oni naprosto i dalje sjede tamo u Ini u svojim skupim odijelima i prave se blesavi iako se pljačka dvije godine nesmetano odvijala ravno pred njihovim nosom.

Da čovjek ne povjeruje kakvi karijeristi i debelokošci. Pa kad opet stigne kakva ljestvica odmjeravanja uspješnosti u EU, nemojmo se opet snebivati. Jer dok je ovako, nikad se nećemo ni u čemu popraviti.