U redu, Bandić se sad izvukao, ali već u ponedjeljak nastavlja se suđenje za Agram. Kolike su šanse da i tu prođe neokrznut?

Gradonačelnik i njegovi suradnici optuženi su za muljanje sa zemljištem, službenim autima, zapošljavanjem...

21.10.2014., Zagreb - Milan Bandic i ostali osumljiceni u aferi Agram odlaze iz sudnice nakon sto im je sudac istrage odredio istrazni zatvor. Milan Bandic bio je vidno ljut i uzenimren, te zustro raspravljao sa svojim odvjetnicima, a pravosudni policajac drzao ga je za ruku. Photo:Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Gradonačelnik Milan Bandić u petak je nepravomoćno oslobođen optužbe za trgovinu utjecajem i pogodovanje udruzi U ime obitelji, a već ga u ponedjeljak čeka sudski nastavak puno složenije afere Agram. U aferi sa štandovima za Željku Markić teretilo ga se za malverzacije teške 308 tisuća kuna, dok ga se u slučaju Agram, zbog kojeg je uhićen u listopadu 2014., sumnjiči da je oštetio gradski proračun za više od 20 milijuna kuna. Iako u slučaju Agram svaki Bandićev sumnjivi potez zapravo ima službeni pisani nalog i obrazloženje, USKOK je uvjeren da je sve bilo nezakonito. Bandiću, u slučaju da ga se proglasi krivim, prijeti kazna do 10 godina zatvora. U pitanju je sumnjiva zamjena zemljišta, nezakonito zapošljavanje u gradskoj upravi te korištenje službenih automobila mimo propisa, odnosno u privatne svrhe. Sve to realizirano je uz Bandićevu suglasnost, kao i s njegovim potpisom ili pak uz suglasnost njegovih suradnika.

U ovom slučaju optuženo ih je znatno više nego u aferi štandovi: bivši šef Holdinga Slobodan Ljubičić, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, direktor Službe za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markušić, referent za javnu nabavu te gradske tvrtke Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, bivši pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović. Među optuženima su i dvojica poduzetnika Petar Pripuz, vlasnik C.I.O.S.-a i Branko Mihaljević, direktor tvrtke Bramgrad, kojima se, prema optužnici, pogodovalo u poslovima s gradom. U nastavku smo izvukli nekoliko bitnih stvari o aferi Agram.

Sumnjiva zamjena zemljišta

Financijski najteža točka ove optužnice je upravo ona koja se odnosi na sumnjivu zamjenu zemljišta između Grada Zagreba i tvrtke Bramgrad zbog čega je zagrebački proračun oštećen za 20,3 milijuna kuna. Naime, grad je s tom tvrtkom u siječnju 2012. zamijenio zemljište na Trnju za parcelu na Peščenici koje, kako stoji u optužnici, nisu bile ni približno iste vrijednosti.

Poblematična zapošljavanja

Uz Bandićevu i Ljubičićevu suglasnost realizirana su zapošljavanja u gradskoj upravi i to za ljude koji nisu zadovoljavali uvjete za radna mjesta koja su dobili.

Korištenje službenih automobila

Bandić je jednako tako, sukladno svojim ovlastima, odobravao korištenje službenih automobila. Međutim, problem je što je utvrđeno da je dio vožnji bio za privatne svrhe, što USKOK u optužnici smatra nezakonitim.

Tajne snimke neobičnih razgovora

Telegram je već ranije objavio detalje gradonačelnikovih tajno snimljenih razgovora u kojima se referira i na vožnje: “Neka vas Ivan otpelja. U onaj centar gdje je Državna opera”, rekao je u siječnju 2014. poznatoj TV voditeljici Mili Horvat koju je službeni vozač službenim gradskim automobilom vozio prema Beču. Mila Horvat i njezina prijateljica imale su ozbiljnog posla u Beču, a gradonačelnik je ljubazno, ali sasvim nezakonito ponudio usluge osobnog vozača i službenog automobila.

“….Odite gore u Louis Vuitton te si kupite po jednu broj 39, što vam paše, ja ću to refundirati”, citira se u USKOK-ovoj optužnici dio ranojutarnjeg razgovora gradonačelnika i voditeljice. Malo iza 16 sati istog dana Milan Bandić opet zove. “Jeste li našle ono po što sam vas slao?”, pita. Mila Horvat, stoji u optužnic, kaže da nisu. Objašnjava da je sve to malo preskupo za njihove gabarite, a ona i prijateljica nemaju toliko gotovine sa sobom.

Milan Bandić ne odustaje. “Pa, imate karticu?” Mila Horvat odgovara da nemaju, da su to sve torbe po tri tisuće eura, te da nemaju toliko novca sa sobom. Sad već sasvim razočarani gradonačelnik govori: “Zašto niste papak (to bi bile cipele u gradonačelnikovu žargonu op.a.) uzele u Louis Vuittonu?” Dobio je isti odgovor. Njima je to preskupo. Voditeljica Mila Horvat, prema navodima iz optužnice, tri puta je putovala u Beč u organizaciji Milana Bandića koji joj je dopustio korištenje službenih automobila i vozača Grada Zagreba iako nije zaposlena u Gradu. Službeno je odobrenje potpisao Miro Laco.

U putnim nalozima nema Mile Horvat

Postoje i putni nalozi za refundiranje i pravdanje troškova, ali se ne spominje Mila Horvat i njezina suputnica u Beču. Svaki je put automobil snimljen pri prelasku granice i zabilježen u informacijskom sustavu MUP-a RH. Mila Horvat posvjedočila je USKOK-u svoja putovanja, ali je kazala da su sva bila na inicijativu gradonačelnika. Odlazila je u Beč zbog zdravstvenih tegoba, objasnila je.

Bandić je s Milom Horvat tijekom 2013. i 2014., stoji u optužnici, redovito razmjenjivao SMS poruke. Dio se odnosio na zapošljavanje njezine rođakinje, dok su ostale mahom privatne. U jednoj poruci šaljivo, sa smajlićima, pita gradonačelnika koliki joj je rođendanski budžet i da bez njega nema ništa, jer još nema korporacijsku karticu.

Pokušaj utjecaja na doktoricu Demarin

Tu je i točka optužnice koja se odnosi na Bandićev pokušaj da utječe na jednu od ključnih svjedokinja, Vidu Demarin, koja je bila predsjednica Upravnog odbora Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelima od cerebrovaskularnih bolesti. Nju je Bandić navodno, nakon što je istraga zbog ostalih malverzacija već bila otvorena, u veljači 2015. godine tražio da potpiše dokument prema kojem bi njegove umjetnine, koje je USKOK trebalo blokirati, postale navodna imovina njezine Zaklade. Želio je tako izbjeći blokadu. No, na Bandićev zahtjev ugledna profesorica nije pristala.

Malverzacije sa zbrinjavanje otpada

One optužbe o malverzacijama sa zbrinjavanjem glomaznog otpada u Zagrebu, na čemu je navodno nezakonito zaradio Petar Pripuz, te za financiranje Bandićeve predsjedničke kampanje, odnosno prikupljanje novca nakon što je kampanja završila, proljetos nisu potvrđene. Dio optužnice, naime, vraćen je USKOK-u, kako bi dopunio istragu. Tu se mora rasvijetliti je li to bio Bandićev navodno drugi dohodak i koliki porez na to mora biti plaćen. Odgovori se očekuju od financijskih vještaka.

Neki Bandićevi ljudi već su priznali krivnju

Iako Bandićeva obrana tvrdi da su i sve te optužbe neosnovane, ovdje valja podsjetiti da su se već dvojica gradonačelnikovih bivših suradnika nagodila s USKOK-om i priznala vlastitu krivnju. Riječ je o Dragutinu Kosiću, koji je radio u podružnici Zagrebačkog Holdinga, te Anti Dodigu, koji je bio šef Gradske plinare. Obojica su priznali krivnju za sudjelovanje u nezakonitom zapošljavanju u gradskim tvrtkama. Sada bi na nastavak sudskog raspleta afere Agram mogli biti pozvani kao svjedoci.

I sam Bandić mogao bi uskoro biti pozvan da kao svjedok dodatno pojasni neke stvari u drugim postupcima u kojima su optuženi još neki njegovi suradnici, a upravo je njegov potpis na nekim ključnim dokumentima. U pitanju su afere sa sumnjivom dodjelom lokacija na gradskim sajmovima, dvojbenim zamjenama gradskih zemljišta, preplaćenom gradnjom nadstrešnica, pogodovanjem pri zbrinjavanju otpada, fiktivnim radovima na čišćenju klimatizacije, izvlačenjem novca iz gradskog proračuna…