U Rijeci počinju golemi radovi na vodovodu i kanalizaciji, financirat će ih EU s 1,2 milijarde kuna

Gradonačelnik ističe da se radi o jednom od najvećih ulaganja u vodno-komunalnu infrastrukturu u Hrvatskoj

16.5.2021. Rijeka - Marko Filipovic u stozeru Sdp-a sa stranackim kolegama prati slubene rezultate lokalnih izbora u kojima trenutno vodi sa 30-ak posto glasova. Marko Filipovic Photo: Nel PavleticPIXSELL
FOTO: Nel PavleticPIXSELL

Radovi na projektu “Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka”, vrijednom 1,7 milijardi kuna, od čega će se 1,2 milijarde kuna sufinancirati europskim novcem, počet će tijekom prosinca, najavljeno je u srijedu na konferenciji za novinare u riječkoj Gradskoj vijećnici.

Projekt se putem Operativnog programa Konkurentnost i kohezija za razdoblje 2014.-2020. sufinancira s europskih bespovratnih 1,2 milijarde kuna (71,33 posto), a ostalih od oko 505 milijuna kuna (28,67 posto), osigurat će se iz nacionalnih sredstava. Tako će Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatske vode osigurati po 185,1 milijun kuna, a 134,6 milijuna kuna osigurat će nositelj projekta Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija.

Koji radovi su planirani?

Predviđena je izgradnja uređaja drugog stupnja pročišćavanja otpadnih voda na Delti, gradnja i rekonstrukcija oko 217 kilometara kanalizacije i 125 crpnih stanica te radovi na oko 100 kilometara javne vodoopskrbe u Rijeci, Kastvu, Viškovu, Čavlima i Jelenju. Očekuje se da će se provedbom projekta povećati priključenost na sustav javne odvodnje otpadnih voda, optimizirati i poboljšati funkcioniranje postojećeg sustava javne odvodnje te povećati kvaliteta vodoopskrbe. Sadašnja priključenost stanovništva aglomeracije Rijeka na javnu kanalizaciju povećat će se sa 75 na oko 92 posto.

Za priključenje na javni sustav odvodnje i objekata koji su ispod razine ugrađenih kanalizacijskih cjevovoda bit će dobavljene male lokalne crpne stanice, njih 2512, također pomoću europskih sredstava. Direktor KD Vodovod i kanalizacija Andrej Marochini rekao je da se projekt priprema od 2012. godine, a provodit će se pet godina, pri čemu će radovi najprije početi na području Marčeljeve Drage.

Filipović: To je generacijski projekt

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović ocijenio je da je riječ o generacijskom projektu, jednom od najvećih ulaganja u vodno-komunalnu infrastrukturu u Hrvatskoj te je zamolio sugrađane za strpljenje tijekom radova. Ovim projektom bit će izgrađen novi pročišćivač otpadnih voda, obnovit će se i nadograditi kilometri vodovodne i kanalizacijske mreže čime će biti omogućeno spajanje gotovo svih objekata na kanalizacijski sustav, rekao je Filipović.

Kako je riječ o složenom projektu radovi su podijeljeni u nekoliko skupina te su do sada ugovorene i usluge nadzora, vidljivosti i upravljanja projektom te radovi u dvije skupine.

Radovi u više skupina

Prva skupina radova započet će na zapadnom dijelu Rijeke, a obuhvatit će izgradnju transportnih kolektora i optimizaciju sustava, s rokom završetka 36 mjeseci. Vrijednost tog ugovora je oko 215 milijuna kuna. Bit će izgrađeno 13,1 kilometara transportnih cjevovoda kojima će se otpadne vode odvoditi prema uređaju za pročišćavanje otpadnih voda na Delti te retencije i kišni preljevi. Uz to, bit će rekonstruirano 6,9 kilometara vodovoda.

Druga skupina radova, vrijednih oko 182 milijuna kuna, odnosi se na područje Viškova, s rokom završetka 65 mjeseci. Raspisani su natječaji i za preostalih pet skupina radova, od čega se dvije odnose na radove u Rijeci te po jedna u Kastvu, Čavlima i Jelenju. Procijenjena vrijednost tih radova je ukupno 615 milijuna kuna, a njihovo ugovaranje se očekuje sredinom 2022. godine.

Kinezi rade na pročišćavanju voda

Za projektiranje i izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda odabran je kineski ponuđač s kojim bi uskoro trebao biti potpisan ugovor, vrijednost te odabrane ponude je 523 milijuna kuna, a rok izgradnje je 48 mjeseci.

Novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda bit će drugog stupnja pročišćavanja, na Delti, u blizini postojećeg uređaja, na desnoj obali Rječine. Na njemu će se otpadne vode biološki obraditi prije ispuštanja u more, a mulj će se obrađivati i sušiti. Predviđeno je da svi dijelovi uređaja budu u zatvorenim objektima. Kako je rečeno, građani će o radovima biti pravovremeno informirani putem medija, internetske stranice projekta te GIS web aplikacije.