U Saboru je maloprije izglasan polemični lex LNG, podržalo ga je 77 zastupnika

Pritom je odbijeno svih 380 oporbenih amandmana

U Saboru je izglasan Zakon o terminalu za ukapljeni prirodni plin, tzv. Lex LNG. Zakon vladajućih je podržalo 77 saborskih zastupnika, dok ih je 25 bilo protiv.

Iz redova vladajućih zakon nije podržao manjinski zastupnik Furio Radin, dok su ga Zlatko Hasanbegović i Željko Glasnović podržali. No, zakon bi bio izglasan i bez njih jer se donosi običnom većinom.

Svi amandmani oporbe odbijeni

SDP-ovci su i ranije izražavali nezadovoljstvo jer je zakon išao u hitnu proceduru, a ne redovnu. Stoga su podnijeli 360 od ukupno 380 amandmana na zakon kako bi otegnuli procse donošenja. Međutim, svi amandmani danas su, prije glasovanja, odbijeni.

Kako bi se procedura skratila na početku današnjeg glasovanja o njima predsjednik Sabora Gordan Jandroković je predložio da se, umjesto elektronički, o njima glasuje ručno. “Ovo je bila uobičajena praksa kada nije bilo elektroničkog glasovanja”, pojasnio je taj prijedlog Jandroković.

SDP-ovci su brzo odustali

Iako se složio s prijedlogom, SDP-ov Arsen Bauk je zatražio da se nakon svakih 30 amandmana traži elektronička provjera kvoruma.

Mada je inicijativa bila upravo njihova, ubrzo po početku glasovanja sabornicu je napustila i većina SDP-ovaca, pa i sam čelnik stranke Davor Bernardić.

Polemičan zakon

Zakonom o terminalu za ukapljeni prirodni plin uređuje se rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na lokaciji terminala, izdavanje koncesije na pomorskom dobru za realizaciju terminala i koncesijske naknade, definira naknada za sigurnost opskrbe.

Nositelj investicije u projekt LNG terminala je tvrtka LNG Hrvatska, koja bi projekt realizirala kroz dvije faze – izgradnju plutajućeg terminala u prvoj fazi te izgradnju kopnenog terminala za ukapljeni prirodni plin u drugoj fazi. Donošenje zakona je proteklih tjedana izazvalo velike kontroverze u javnosti i struci, a protiv njega je bila i lokalna zajednica na otoku Krku i Primorsko-goranskoj županiji.