Sabor raspravlja o Zakonu o obnovi Zagreba; SDP najavio da će ga u prvom čitanju podržati

Prema prijedlogu zakona, obnovu bi sa 60 posto trebala financirati vlada

23.07.2020., Zagreb - 1. sjednica Hrvatskoga sabora nastavljena je danas predstavljanjem nove Vlade Republike Hrvatske. Glasovanje o povjerenju Vladi  ocekuje se u popodnevnim satima.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Hrvatski sabor danas raspravlja o obnovi Zagreba i okolice nakon potresa. Premijer Andrej Plenković, koji je uoči sjednice došao na sastanak Kluba zastupnika HDZ-a, novinarima je jutros ponovio kako će razmotriti prijedloge i amandmane oporbe.

“Imamo još i drugo čitanje, sigurno će biti korisnih stvari, nije problem nikakav”, kazao je Plenković. “Važno je da na kraju imamo najbolje moguće rješenje, zato je zakon i išao u javno savjetovanje i ići će u dva čitanja”, kaže Plenković.

Vlada bi trebala financirati 60 posto obnove

Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, Saboru je sa svoje prve sjednice predložila nova Vlada. Predstavljajući zakon, Plenković je rekao da bi “trebao osigurati temeljne principe organizirane obnove po svim pravilima struke i tako da se sačuva povijesna i umjetnička vrijednost Zagreba”.

Po predloženom zakonu, koji ide u prvo saborsko čitanje, konstrukcijsku obnovu zgrada financirala bi Vlada 60 posto, a po 20 posto vlasnici i jedinice lokalne samouprave. Formirat će se i Fond za obnovu koji će, osim same provedbe obnove, biti zadužen i za prikupljanje sredstava i predstavljat će svojevrsni One stop shop za sve građane koji su pogođeni potresom.

14:20 Željko Reiner je kratko prokomentirao da bi obzirom na veliki broj zahtjeva za raspravu, zastupnici u Saboru mogli ostati do 1 ujutro.


13:30 Zastupnik Zekanović zatražio je stranku u ime svog kluba kako bi dodatno unutar kluba prokomentirali predloženi zakon. Jandroković je odobrio stanku do 13:40 sati.


13:11 Zastupnik Hrvoje Zekanović se na početku svojeg obraćanja osvrnuo na prethodno obraćanje predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca. “Htio sam biti i bit ću konstruktivan i konkretan, ali moram ovdje komentirati kolegu Pupovca. On je zadnji pet minuta svojeg govora, ovo je fantastično, on je govorio o Beogradu, o promjeni naziva ulica u Beogradu, spomenuo je malo i Ljubljanu, srpsko nacionalno pitanje… Ustaše, naravno, ustaški teror… I to sve u temi obnove grada Zagreba od potresa. Čestitam kolega Pupovac, još jednom ste briljirali, čestitke i Vladi u kojoj vi sudjelujete” rekao je Zekanović dok je Pupovac krenuo napuštati sabornicu.


12:32 Darko Klasić iz kluba zastupnika HSLS-a i Reformista istaknuo je da su i prije potresa veliki dijelovi centra Zagreba desetljećima bili izloženi propadanju i zapuštenosti. Rekao je da je predloženi zakon dobar iskorak u obnovi i takvog Zagreba uz nekoliko načelnih nedostataka koje treba ukloniti. Konkretno, Klasić je predložio nadziranje trošenje sredstava, koje bi vršili predstavnici djelatnici fonda za obnovu Zagreba od potresa. Predlože i da svi sudionici u postupku obnove Zagreba moraju pristati na objavu svih podataka povezanih s obnovom objekata, kako bi svi procesi u obnovi bili transparentni i dostupni javnosti.


12:00 SDP-ov Zvane Brumnić uputio je svoje pitanje ministru financija Zdravku Mariću. “Ukupni troškovi obnove su između 45 i 90 milijardi kuna. Postavlja se ključno pitanje – 20 posto toga moraju osigurati jedinice lokalne samouprave i tih 20 posto u slučaju grada Zagreba, ukoliko se radi o više od 80 milijardi kuna, to je 16 milijardi. Grad Zagreb ima proračun od sedam milijardi, a slobodnih sredstava za investiranje u bilo što u ovom trenutku u ovom trenutku nema niti 100 milijuna. Na koji način misli osigurati da grad Zagreb ima svojih 20 posto ili će to preuzeti država?”, rekao je Brumnić.


11:55 SDP-ov Hajdaš Dončić istaknuo je što je po njegovom mišljenju upitno u Zakonu. “U Zakonu mi je upitno oslanjanje na EU sredstava, ona nisu bespovratna, mi ćemo to kadtad vraćati. Loše u zakonu je to što ne vidim viziju, urbanizam, zelenu infrastrukturu, ne vidim budući identitet grada Zagreba. Ono što me osobno pogađa, zakon ne stimulira dovoljno prostornu obnovu, suvlasnike i vlasnike ne potiče na korak više, i ne otvara ideju nadstandarda”, rekao je zastupnik. Svoje tvrdnje je potkrijepio i brojkama, pa je istaknuo da je procijenjena šteta od potresa 86 milijardi kuna, a zakon govori o 42 milijarde kuna. “Znači, pola negdje fali. Ne može biti pola oslanjanje na EU fondove. I još nešto prije cjelovitog proračuna, mi donosimo zakon, e tak’ smo i autoceste gradili”, zaključio je.


11:34 Rajko Ostojić je prozvao premijera da se europski fondovi slabo povlače, pogotovo u dijelu za smanjenje rizika od katastrofa. Time kaže da je Vlada ugrozila sigurnost države. “To nadilazi onu vrstu imaginacije koju smo od vas slušali u kampanji”, odgovorio mu je Plenković. Rekao je kako je Hrvatska danas na 97 posto ugovorenih i 37 posto isplaćenih europskih sredstava. Nadodao je da je njegova prva Vlada startala sa “devet – jedan”.


11:31 Zastupnik Fokusa Dario Zurovec je istaknuo kako će biti zanimljivo vidjeti tko će podržati, a tko neće podržati Zakon. Tako kaže da će se vidjeti tko ima privatne interese, a tko ne. “Smatram da je nepravedno koristiti sredstva poreznih obveznika i od siromašnijih dijelova Hrvatske kako bi se pomoglo relativno bogatijima”, nadodao je Zurovec. Plenković je na te tvrdnje Zurovcu kratko odgovorio da je stav Fokusa da država ne radi ništa, a da svatko obnavlja svoje, ali da to nije zadaća države.


11:28 Sandra Benčić iz Možemo! postavila je pitanje o postavljanju založnog prava na višestambene zgrade. “Osim ovog problema kojeg je istaknula moja kolegica iz kluba Peović, a tiču se imovinskog cenzusa i da ugradimo određene socijalne kriterije za ljude koji to ne mogu osigurati, postoji još jedan problem koji smo istaknuli jučer, ali ga je nažalost vaš državni tajnik odbacio. To je da se taj članak interpretira na način da će se založno pravo u višestambenim zgradama stavljati na čitavu zgradu. Što znači da će svi suvlasnici biti solidarni dužnici. Moramo napomenuti da to otvara put i sukobu i pritiscima na one suvlasnike koji neće biti u mogućnosti platiti tih 20 posto, a svi drugi suvlasnici će onda imati teret na svom vlasništvu zbog kojeg neće moći prodati svoje stanove”, rekla je Benčić.

Premijer je istaknuo kako razumije bit pitanja zastupnice. “Bitno je da li će nam ovakva izvanredna situacija dovesti do toga da neki nekretninski špekulanti kupe stanove od onih koji su u neimaštini i siromašni i sad stjecajem okolnosti moraju otići iz stana ili kuće u kojem su živjeli cijeli život. I to je zadaća ove države. Napravimo zakon da se to ne dogodi. Evo, ja prvi to potpisujem. Pronađimo pravni rješenje koje će onemogućiti špekuliranje i nekakav lukrativni nekretninski biznis. Ja to potpisujem. Pronaći ćemo zajedno formulaciju”, rekao je premijer.


11:19 Katarina Peović iz Radnička fronte predlaže da se siromašnima mora u potpunosti financirati obnova kuća. “Važno je da Tedeschijima ne obnavljamo zabatne zidove, a da siromašnima ne stavljamo hipoteke na kuću”, rekla je Peović.


11:15 Tomislav Tomašević iz Možemo! pitao je Plenkovića zašto je za obnovu Zagreba skupljeno 500 milijuna eura bespovratnih sredstava i 200 milijuna eura zajmova, kada je za potres u Albaniji, koji je bio desetak puta slabiji, skupljeno 850 milijuna eura zajmova i 300 milijuna eura bespovratnih sredstava. Pitao je također koliko će novca iz fonda od 22 milijarde eura i iz državnog proračuna biti dodijeljeno za obnovu Zagreba. Također je pitao koja je dinamika kojom bi se odvajalo iz proračuna.

Plenković je rekao kako je šteta u Albaniji zaista bila manja, ali je bilo puno više žrtava i prije COVID-19. “To pak ne znači da nama naši prijatelji neće pomoći i da neće s nama razgovarati. Dapače, mnogi su već iskazali interes”, rekao je premijer. Plenković je rekao da je na nama da skrojimo plan, a da ćemo o brojevima i provedbi raspravljati kasnije.


11:03 Mostova zastupnica Marija Selak Raspudić je pitala premijera kako će se osigurati transparentnost trošenja sredstava. Premijer je odgovorio kako se želi suzbiti bilo kakva zloupotreba sredstava, te da je zakon pisan tako da ulogu ima i nadležno ministarstvo. Fond uključuje javne pozive i limitirane cijene.


10:59 Nakon izlaganja ministra Horvata, na red su došle replike. Predsjednik sabora Jandroković je rekao kako je došlo 62 zahtjeva za pojedinačne rasprave, što je rekordan broj. Prvi na red je došao SDP-ov Peđa Grbin koji je rekao da će SDP podržati zakon, te upitao premijera koliko će trajati obnova Zagreba. Istaknuo je još jednom kako nije točno da se zakon nije mogao donijeti i prije. Plenković je na Grbinovo pitanje odgovorio da ne zna koliko će objava trajati. “Ne stoji vaša teza da Zakon nije bilo moguće donijeti u kraćem roku, Italija ga je nakon potresa 2009. donijela u 20 dana. Naša podrška u drugom čitanju ovisiti će o tome koliko ćete uvažiti primjedbe”, rekao je Grbin.


10:53 Ministar Horvat je precizirao na koje načine će vršiti obnova. Kaže da će se vršiti na četiri načina, ovisno o stupnju oštećenja. Popravkom nekonstrukcijskih elemenata bitnih za uporabljivost zgrade i određenih programima mjera. Popravkom konstrukcije, pojačanjem konstrukcije i cjelovitom obnovom, odnosno kombinacijom više načina ovisno o ocjeni ovlaštenih projektanata. Oštećene zgrade javne namjene, zgrade koje su pojedinačno zaštićene kulturno dobro te poslovni prostori u drugim vrstama zgrada, a koji su namijenjeni prosvjetne ili zdravstvene djelatnosti, obnavljati će se cjelovitom obnovom.


10.49 Na govornicu je došao ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat. Istaknuo je kako je zakon radilo stručno povjerenstvo, koje sadrži i stručnjake iz mnogih područja koji su imenovani u stručnu radnu skupinu. Članovi su predstavnici građevinskog fakulteta i arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, hrvatske komore arhitekata, hrvatske komore inženjera građevinarstva, hrvatskog inženjerskog saveza, hrvatske komore inženjera elektrotehnike, hrvatske komore inženjera strojarstva, hrvatske udruge poslodavaca, HGK, društva arhitekata Zagreb, predstavnici grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, predstavnici ministarstva za kulturu i državnu imovinu te savjetnik predsjednika vlade RH.


10.40 Plenković je najavio da će najkasnije do početka kolovoza stići akontacijska sredstva u visini od 89 milijuna eura iz EU. “Ovakav dugoročan zakon ne smije i ne može biti donesen na brzinu. Ovo je situacija bez presedana. Imali smo puno prirodnih nepogoda, ali ne ovakvih koji su pogodili kulturnu jezgru Zagreba”, rekao je Plenković.


10.20 Počela je rasprava i na govornicu je stao premijer Andrej Plenković. Premijer je istaknuo još jednom da su spremni prihvatiti prijedloge oporbe, ukoliko bude kvalitetnih prijedloga. Plenković je potom govorio o samom nacrtu zakona. Kaže da on uređuje postupak i način obnove, odnosno postupak uklanjanja zgrada oštećenih ili uništenih u potresu, kao i izgradnju zamjenskih zgrada. Predviđa se financiranje konstrukcijske obnove iz sredstava državnog proračuna i grada Zagreba, te sredstvima vlasnika i sredstvima iz drugih izvora. Sufinanciranje je predviđeno u omjeru 60 posto država, 20 posto jedinice lokalne samouprave i 20 posto vlasnici odnosno suvlasnici. Obnovu zgrada javne namjene financiraju osnivači javnih ustanova. Obnova će se provoditi organizirano i sukladno programima mjera.