U Srbiji je i dalje teško. Danas imaju 7393 novozaražena, umrlo je 56 ljudi

Razmatra se uvođenje PCR za sve državljane Srbije koji namjeravaju doputovati za blagdane

Medical workers escort a patient suffering from coronavirus disease (COVID-19) inside the Institute for Orthopaedic Surgery "Banjica", recently transformed to a COVID hospital, in Belgrade on July 14, 2020. A candidate for the European Union, this small Balkan country is experiencing a resurgence of the pandemic, which has sparked several evenings of violent demonstrations to denounce the government's management of the health crisis. With 300 new cases now detected every day, Serbia is approaching April levels, at the peak of the first wave.,Image: 542784820, License: Rights-managed, Restrictions: To go with AFP story Anguish in Serbia as COVID-19 returns with a vengeance" by Jovan MATIC and Nicolas GAUDICHET, Model Release: no

Srbija je u četvrtak prijavila 7393 nova slučaja zaraze koronavirusom i 56 umrlih od posljedica infekcije Covid 19, uz dodatno povećanje broja hospitaliziranih pacijenata na respiratorima i intenzivnoj njezi, dok se razmatra uvođenje PCR testa za ulazak u zemlju tijekom blagdana.

Najnoviji službeni podaci pokazuju da su na bolničkom liječenju trenutno 8594 pacijenata, što je na dnevnoj razini 105 više, a na respiratorima ih je 323, za četiri više, što je dosad najviše na dnevnoj razini od početka epidemije 6. ožujka. Od posljedica zaraze koronavirusom u Srbiji su dosad preminule 2172 osobe od ukupno 249.224 potvrđena slučaja covida 19 i 1.980.272 testirana uzorka, od kojih je 21.799 uzeta u posljednja 24 sata.

Strože mjere na granici

Krizni stožer srbijanske vlade najavio je za petak novu sjednicu, a jedna od ključnih odluka mogla bi biti uvođenje obveznog negativnog PCR testa za sve državljane Srbije koji namjeravaju doputovati za novogodišnje i božićne blagdane.

Član Kriznog stožera imunolog Srđa Janković ocijenio je ranije danas kako nove mjere “još nisu konkretizirane”, ali “ostaje da se razmotri pitanje kontrole ulaska u zemlju” stranaca i državljana Srbije. Po njegovim riječima, nikome se, unatoč epidemiji, ne može zabraniti povratak u zemlju, no potrebna je kontrola “da se situacija ne bi pogoršala”. Opcije su PCR test i karantena, ali sigurno ostaje epidemiološki nadzor i prijava, vidjet ćemo što je izvedivo, rekao je Janković za RTS.

Nema poboljšanja bez poštivanja mjera

Na pitanje kakva će biti epidemiološka situacija uoči Nove godine, Janković je rekao da bi se “određeno poboljšanje vidjelo ukoliko bi se poštivale sve mjere”, ali da u sadašnjim okolnostima nema opravdanja za masovna slavlja.

On je ustvrdio kako je zaustavljen eksponencijalni rast virusa, upozorivši da je rano govoriti o poboljšanju situacije. “Najbitnije je spriječiti i izbjeći sva nepotrebna okupljanja”, poručio je Janković.