U Srbiji danas najavljeni novi prosvjedi. Brnabić tvrdi da su blizu odluke da ponište sve dozvole dane Rio Tintu

Novi prosvjedi i blokade su najavljeni za 13 sati u gradovima diljem Srbije

Serbia's Prime Minister Ana Brnabic attends a summit to support regional integration in the Western Balkans region in Sofia on December 7, 2017. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Savez ekoloških organizacija Srbije i za danas je najavio nove prosvjede i blokade cesta zbog iskopavanja litija i projekta ‘Jadar’ tvrtke Rio Tinto. Prosvjedi su zakazani za 13 sati, u sedam gradova u Srbiji, javila je Nova.rs.

“Tražimo povlačenje Uredbe o projektu Jadar i da iz naše zemlje odu sve rudarske kompanije koje namjeravaju provoditi istraživanja na našem poljoprivrednom zemljištu na litij i borne materijale. Mi u Srbiji nećemo rudnike. Nećemo stati s blokadama dok ne otjeramo Rio Tinto i sve druge rudarske kompanije koje nam namjeravaju zatrovati zemlju, zrak i vodu”, poručila je jedna od organizatorica prosvjeda Ljiljana Bralović.

Iz udruge Ekološki ustanak su najavili da će, ako država ne pokaže ugovore i obaveze koje Srbija ima prema Rio Tintu, prosvjedi i blokade od 15. siječnja postati radikalniji.

‘Ceh koji su ti pijani bogataši napravili’

No, možda do toga ipak neće doći. Barem se tako daje naslutiti nakon jutrošnje izjave premijerke Srbije Ane Brnabić. Ona je, naime, za TV Pink izjavila kako je Vlada blizu odluke da poništi sve dozvole dane tvrtki Rio Tinto i dokumente na koje su se obvezale vlade iz 2004. i 2006.

“Blizu smo toga da kažemo – ne želite Rio Tinto u Srbiji, zdravo doviđenja, da vidimo koji je ceh koji su ti pijani bogataši napravili, da podvučemo crtu što su napravili od cehova za razne promašene investicije, za razne pljačkaške privatizacije, razne dugove koje su nam ostavili… Hajde da vidimo što smo dužni, dajte da isporučimo račun koji su oni napravili, zaista je Vlada blizu toj odluci“, rekla je Brnabić i dodala da su blizu ispunjenja svih zahtijeva.

Napala aktiviste da su plaćenici

Optužila je ujedno političare koji se sada protive Rio Tintu na prosvjedima, kao i ekološke aktiviste da su plaćeni od strane stranih fondacija i službi. Rekla je da je 2004. godine, u vrijeme bivše vlasti, stupio na snagu sporazum o štićenju investicija, koji štiti Rio Tinto kao investiciju koja dolazi iz Velike Britanije.

Istaknula je da je potom, 2006. godine mijenjan Zakon o rudarstvu i da je uveden princip kontinuiteta da onaj koji je obavljao istraživanja ima ekskluzivno pravo eksploatacije. Prije toga je, kako je dodala, bio zakon iz 1995. koji onom tko je radio istraživanja nije davao pravo eksploatacije.