U Srbiji je 308 grafita posvećeno ratnom zločincu Mladiću. Ispravni mladi ljudi traže da ih se ukloni

Pritom ih je više od 250 na području Beograda

09, November, 2021, Belgrade - Activists Aida Corovic and Jelena Jacimovic Jachim threw eggs at a mural by Ratko Mladic, painted on the corner of Njegoseva and Aleksa Nenadovic. Photo: Antonio Ahel/ATAImages

09, novembar, 2021, Beograd - Aktivistkinje Aida Corovic i Jelena Jacimovic Jachim gadjale su jajima mural Ratka Mladica, koji je oslikan na uglu Njegoseve i Alekse Nenadovica. Photo: Antonio Ahel/ATAImages Photo: Antonio Ahel/PIXSELL
FOTO: Antonio Ahel/ATAImages 09, novembar, 2021, Beograd - Aktivistkinje Aida Corovic i Jelena Jacimovic Jachim gadjale su jajima mural Ratka Mladica, koji je oslikan na uglu Njegoseve i Alekse Nenadovica.

Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) predala je 308 prijava komunalnim službama u 10 gradova i općina u Srbiji tražeći da se uklone murali i grafiti koji slave nekadašnjeg zapovjednika vojske bosanskih Srba Ratka Mladića, osuđenog u Den Haagu za ratne zločine, priopćila je u ponedjeljak ova nevladina udruga.

U priopćenju Inicijative mladih se navodi da komunalne službe gradova i općina imaju “zakonsku obvezu očistiti fasade u Srbiji od crteža Mladića i drugih ratnih zločinaca, ali i od svih drugih grafita koji pozivaju na mržnju, poput znaka ‘Z'”, pod kojim nastupaju ruske snage u invaziji na Ukrajinu.

Čak 250 ih je Beogradu

Tih 308 prijava za uklanjanje grafita i murala posvećenih Mladiću uslijedilo je na temelju informacija preko 120 građana iz cijele Srbije koje je Inicijativa dobila tijekom kampanje “Da istina više ne kasni”, u kojoj su murali na ulicama mapirani od rujna do prosinca 2022. godine.

Od 308 grafita i murala posvećenih Mladiću, više od 250 ih je na području Beograda, što “pokazuje organizirani i masovni odgovor nasilničkih skupina na zahtjev Inicijative da se ukloni mural Mladiću na uglu ulica Njegoševe i Alekse Nenadovića u središnjoj beogradskoj općini Vračar”, ocjenjuje u priopćenju YIHR.

‘Romantizacija rata ili ratnih zločina’

Inicijativa je pozvala komunalne službe srbijanske prijestolnice i središnje beogradske općine Vračar da akciju čišćenja murala posvećenih Ratku Mladiću simbolički počnu upravo od tih dviju ulica gdje se, jedan uz drugog, nalaze mural Ratku Mladiću i četničkom zapovjedniku iz Drugog svjetskog rata Dragoljubu Draži Mihailoviću.

“Njihovo postojanje, odnosno uklanjanje predstavlja semafor koji pokazuje poštuje li se u Srbiji zakon ili zločin”, poručila je u priopćenju Inicijativa mladih, koja je ustvrdila da murali i grafiti u kojima se “romantizira rat ili ratni zločinci” nastaju kao posljedica “slavljenja ratnih zločinaca koje godinama dolazi od vrha države”.