U Sudanu potpuni kaos. Borci zauzeli laboratorij s uzorcima smrtonosnih bolesti. WHO: 'Biološki rizik je ekstreman'

Osumnjičenik za ratne zločine izašao iz zatvora, panika je sve veća

A "technical" vehicle (pickup truck mounted with turret) of Sudan's Rapid Support Forces (RSF) paramilitaries is stationed outside the offices of Dar al-Mushaf (African Holy Koran Publishing House), in the south of Sudan's capital Khartoum on April 17, 2023. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

WHO upozorava na “ogromni biološki rizik” nakon što su borci u Sudanu ušli u Nacionalni javnozdravstveni laboratorij u Kartumu. Visoki izvor iz zdravstvenog sustava je za CNN kazao kako ovaj laboratorij ima uzorke bolesti i druge biološke materijale te da su ga sada zauzeli pripadnici paravojnih Snaga za brzu potporu (RSF).

WHO nije pak objavio tko je zauzeo laboratorij; Sudanske oružane snage (SAF) ili paravojne Snage za brzu potporu (RSF). Navode samo “borce”, ali potvrdili su da medicinski tehničari više nemaju pristup laboratoriju.

U isto vrijeme strane zemlje pokušavaju brzo evakuirati svoje državljane iz Sudana. SAD je u utorak isposlovao primirje za potrebe evakuacije civila koje treba trajati 72 sata. Čini se, zasad, da se ono održava iako se pucnjava tu i tamo čuje. U sukobu koji je izbio prije 11 dana poginulo je najmanje 459 osoba, javio je WHO jučer. Najmanje 4072 osobe su ranjene.

Strahuje se od sukoba u labosu?

Nima Saeed Abid, predstavnica WHO-a u Sudanu, opisala je razvoj događaja s laboratorijem ekstremno opasnim. Kazala je da su tamo izolirani uzorci dječje paralize, kolere, ospica i drugih bolesti. “S okupacijom ovog laboratorija se povezuje veliki biološki rizik”, kazala je.

WHO je pak CNN-u izjavom poručio i da je laboratorij pretrpio periode bez struje što pak “znači da nije moguće ispravno upravljati biološkim materijalima koji su uskladišteni u laboratoriju za medicinske svrhe.” Medicinski izvor je CNN-u kazao da je najveća opasnost u izbijanju oružanog sukoba u laboratoriju jer bi ga to pretvorilo u “u bombu bacila.”

“Potrebna je hitna međunarodna intervencija kako bi se uspostavila opskrba strujom i osigurao laboratorij od bilo kakvih oružanih sukoba jer se suočavamo sa stvarnom biološkom opasnošću”, kazao je izvor. CNN je, usto, kontaktirao RSF za komentar, zasad bez odgovora.

Osumnjičenik za ratne zločine izašao iz zatvora

No, kemijsko-biološka opasnost nije jedina u ovom sukobu. Usred cijelog kaosa je iz zatvora u Koberu izašao bivši sudanski političar koji je optuženik Međunarodnog kaznenog suda, ICC-ja, piše BBC. Naime, ranije ovog tjedna se pojavilo izvješće o bijegu iz zatvora u Koberu. Tamo su kazne služili političar Ahmad Harun i bivši predsjednik Sudana, Omar al-Bašir.

Harun je jučer na sudanskoj televiziji Tayba potvrdio da su on i drugi dužnosnici koji su služili s njim pod Baširom otišli iz zatvora. No, kazao je i da su spremni izaći pred sud – kad god on proradi. Bašira ICC tereti za kampanju masovnih ubojstava i silovanja u sudanskoj regiji Darfur. Osumnjičen je i da je pokušao izbrisati dijelove zajednica Fur, Zaghawa i Masalit. On sve to poriče.

S vlasti je svrgnut 2019. godine i otad je bio u zatvoru zbog korupcije. Još nije jasno je li on među onima koji su izašli iz zatvora budući da je u zadnje vrijeme često bio i u vojnoj bolnici. Harun je također poricao optužbe ICC-ja na svoj račun. One su pak povezane s navodnim poticanjem na nasilje protiv civila u Darfuru. Uhićen je kad i Bašir, i također optužen za korupciju.

UN: ‘Ne žele stvarno pregovarati’

UN se pak oglasio o uspostavljenom primirju kazavši kako nema znakova da su zaraćene strane spremne ozbiljno pregovarati o miru. Iz toga proizlazi “kako obje strane misle da je osiguranje vojne pobjede nad onim drugim moguće”, rekao je izaslanik Volker Perthes Vijeću sigurnosti UN-a. “Ovo je pogrešna procjena”, dodao je.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres opisao je nasilje i kaos u Sudanu kao “srcedrapajuće”. Borba za vlast dovodi budućnost Sudana u opasnost i mogla bi uzrokovati godine patnje i desetljećima usporiti razvoj, rekao je Guterres.

Ujedinjeni narodi premjestili su stotine osoblja i članova obitelji iz Khartouma u Port Sudan. Tamo planiraju uspostaviti središte kako bi nastavili raditi u zemlji u kojoj je čak i prije izbijanja nasilja gotovo 16 milijuna ljudi, odnosno trećina stanovništva, trebala humanitarnu pomoć.