U susjedstvu brojevi padaju. Srbija i dijelovi BiH od idućeg tjedna popuštaju mjere

Usprkos pozitivnom trendu broj mrtvih i teško bolesnih i dalje je visok u obje zemlje

U Bosni i Hercegovini petak je ponovo zabilježeno smanjenje dnevnog broja novozaraženih koronavirusom jer je registrirano nešto više od tisuću slučajeva, dok ih je dan ranije bio preko 1.500, ali se i dalje bilježi veliki broj umrlih. Od četvrtka su provedena testiranja na oko 5500 uzoraka, kao i dan ranije, a zaraza je potvrđena u 1.096 slučajeva. Istodobno su umrle 82 osobe kod kojih je ranije dijagnosticiran covid-19.

Usporavanje širenja zaraze sada je već jasno vidljivo u Sarajevu, koje je tjednima slovilo za najveće žarište u zemlji, jer se već sedam dana broj novozaraženih smanjuje pa je tako u petak bilo 156 novih slučajeva. Prema dostupnim statističkim pokazateljima BiH trenutačno bilježi nešto više od tisuću slučajeva zaraze na 100 tisuća stanovnika.

Nadaju se pozitivnom trendu idući tjedan

Krizni stožer Republike Srpske odlučio je u petak kako će od idućeg tjedna u tom entitetu ponovo biti otvorene sve osnovne škole, a nastavu će online i dalje pratiti srednjoškolci. Otvaraju se i muzeji i galerije te će biti dopušteni treninzi u zatvorenim prostorima. Od četvrtka je dopušten i rad ugostiteljskih objekata.

“Imamo određeno razdoblje stabilizacije što nam budi nadu da ćemo idućeg tjedna imati pozitivni trend”, pojasnio je ove odluke Branislav Zeljković, ravnatelj Instituta za javno zdravstvo RS. U Federaciji BiH još nema naznaka popuštanja mjera ograničenja koje znače noćni policijski sat u cijelom entitetu te zabranu rada restorana i kafića u većini županija.

Srbija se polako otvara

Srbija od idućeg tjedna planira djelomično ublažavanje mjera, a tjedan iza i povratak đaka u škole, uz uvjet da se nastavi tendencija smanjenja zaraza, objavili su u petak dužnosnici u Beogradu dok brojke i dalje pokazuju više od 3.000 zaraženih na dnevnoj razini i oko 8.000 oboljelih u bolnicama. Krizni stožer je na današnjoj sjednici donio je odluku da od ponedjeljka, nastavi li padati broj novozaraženih, počnu raditi trgovinski centri, a tjedan dana potom i da učenici krenu u škole, rekao je novinarima epidemiolog i član tog tijela Branislav Tiodorović poslije jutrošnje sjednice.

Epidemiološka situacija je i dalje izvanredna, konstatirao je Tiodorović, ustvrdivši kako se vidi tendencija smanjenja broja novozaraženih, te da se u bolnicama na dnevnoj razini evidentira više otpuštenih, nego li primljenih na liječenje, a da se u covid ambulantama smanjuje broj prvih pregleda. No, bolnice su i dalje pune i pod pritiskom, o čemu svjedoče i podaci od četvrtka i srijede, kada je na covid odjelima bilo skoro 8.000 pacijenta, 7.929 i 7.938, sa po više od 260 u teškom stanju i na respiratorima.

Kolektivni imunitet za mjesec do dva?

Neznatna je i razlika po broju novozaraženih – od 16.055 testiranih uzoraka u četvrtak je potvrđeno 3.625 novih zaraza, dok ih je u srijedu, uz približan broj testiranih, bilo 3.615. Nastava na daljinu bi, poslije više od mjesec dana, trebala prestati 19. travnja, uz daljnje lokalne procjene o mogućim žarištima, dok u Kriznom stožeru tvrde kako je broj zaraza ispod epidemiološke razine da bi se đaci mogli svrstati među ugroženi dio populacije.

Tiodorović je novinarima prenio i ocjenu Kriznog stožera da je odziv u kampanji procjepljivanja dobar, a po njegovim riječima, nastavili li se sadašnji trend, “za mjesec do dva” bi se mogao postići kolektivni imunitet. U Srbiji je, prema podacima od četvrtka, prvu dozu primilo ukupno 1.578.800 građana, a potpuno ih je i prvom i drugom dozom cijepljeno 1.130.000. Gradske vlasti u srbijanskoj prijestolnici priopćile su da je danas cjepivo primio petstotisućiti građanin Beograda, a zamjenik gradonačelnika Goran Vesić uručio mu je simboličan poklon – vaučer za obiteljsko putovanje.